CHP'li Kayışoğlu: Yenişehir için ortada top çeviriyorlar

CHP'li Kayışoğlu: Yenişehir için ortada top çeviriyorlar
CHP Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu, 2013 yılından bu yana imali beklenen Otomotiv Test Merkezi’yle ilgili projeyi bir kere daha gündeme getirip Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır’a sordu.

BURSA (İGFA) - Bursa'nın Yenişehir’in Çardak Köyü’nde kamulaştırılan 4 bin 350 dönümlük alana kurulması kararlaştırılan Otomotiv Test Merkezi’yle ilgili beklentilerin giderek yok olduğunun altını çizen CHP Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu, “Bakanlıktan gelen cevaba bakılırsa, ‘Bu proje çöp oldu’ da diyemiyorlar, hayata geçeceğine dair bir tarih de veremiyorlar” diye reaksiyon gösterdi.

“Sorularımıza verdikleri cevaplarla adeta orta top çeviriyorlar” diyen CHP'li Kayışoğlu, Yenişehirlilerin beklentileriyle oynanmasının gerçek olmadığını söyledi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın projeye ait sorularına verdiği karşılıkların net olmadığını lisana getiren Altaca Kayışoğlu, “Biz üç soru sorduk. Sorularımızdan birisi Bursa-Yenişehir’de yapılacağı duyurulan Otomotiv Test Merkezi’nin imaline ait kararlılık sürüyor mu dedik. Sürüyorsa neden bu kadar geciktiğini açıklamalarını istedik. Verdikleri karşılık ne? Projenin başlangıçta yalnızca sivil otomotive yönelik olduğunu lakin Savunma Sanayii Başkanlığınca askeri kara araçları için de gerekli olduğu için iki projenin kamu kaynaklarının verimli kullanımı açısından birleştirildiği belirtiliyor. Tamam, bu hoş, yanlışsız da olmuş lakin neden hala faaliyete geçirilemiyor? Geçirilecek mi? Karşılık şu: ‘Fizibiliteye yönelik değerlendirmeler ilgili kurumlar nezdinde devam etmektedir.’ Ne kadar daha devam edecek? Bursa, Yüksek Süratli Tren Projesi’ndeki üzere Otomotiv Test Merkezi Projesi’nde de bir on yıl daha mı bekleyecek? Vakitle unutulur masraf kanısıyla durumun yönetim edilmeye çalışılıyor olması Türkiye'nin üretim noktasında öncü kentlerinden Bursa için büyük bir talihsizliktir” kelamlarıyla eleştirdi.

Altaca Kayışoğlu ayrıyeten Otomotiv Test Merkezi Projesi için ayrılan alanın değerine de dikkat çekti.