Gaytancıoğlu: Paran varsa hekim var! Yoksa, çok beklersin!

Gaytancıoğlu: Paran varsa hekim var! Yoksa, çok beklersin!
CHP 25., 26. ve 27. Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, vatandaşın sıhhat meselelerinin devam ettiğini belirten bir açıklama yaptı.

Erdoğan DEMİR / EDİRNE (İGFA) - Geçmiş devir milletvekili Okan Gaytancıoğlu, vatandaşların Devlet Hastaneleri ve Tıp Fakültesi hastanelerinde uzman hekimden randevu almaları ve muayene olmaları neredeyse imkansız hale geldiğine dikkati çekti.

Özellikle, Göz, Kalp Damar, Plastik Cerrahi, Beyin Cerrahi, Onkoloji, Cildiye üzere branşlara ulaşılamadığına dem vuran Gaytancıoğlu, "Parası olan mecburen özel hastanelerde muayene oluyor. Neden mi? Giderseniz gidin dedi. 15 bin uzman hekim gitti. Türkiye'de sayıları 3 ile 18 milyon ortasında farklı sayılarla tabir edilen sığınmacılar, kaçaklar, göçmenler sorunu yalnızca iktisada darbe vurmuyor, ulaşım, altyapı, istihdam sorunu ve eğitimin yanı sıra sıhhat sistemini de giderek daha çok kilitliyor" dedi.

Gaytancıoğlu, "Aslında Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca'nın sığınmacılara yönelik poliklinik sayısının 97 milyona, yatarak tedavi sayısının 3 milyona, ameliyat sayısının 2,6 milyona yaklaştığına, 29 kentte sığınmacılar için 185 sıhhat merkezi kurulduğuna dikkat çekmesinin sıhhat sistemindeki girdabın ne hale geldiğini açıklamaya yetiyor. İşte Türkiye'de sıhhat dalındaki asıl sorunun fiziki yapılar değil, sistem ve işçi sorunu olduğunu gösteren diğer vahametler de giderek derinleşiyor" yorumunda bulundu.