GÜZEL Parti'nin akaryakıt bidonlu Bursa hareketi TBMM'ye taşındı

GÜZEL Parti'nin akaryakıt bidonlu Bursa hareketi TBMM'ye taşındı
ÂLÂ Parti Bursa Milletvekilleri Selçuk Türkoğlu ve Hasan Toktaş; Bursa’da, boş akaryakıt bidonlu akaryakıt artırımı protestosunun engellenme teşebbüsüyle ilgili olarak, İçişleri Bakanlığı tarafından yanıtlanması talebiyle TBMM’ye soru önergesi verdi.

BURSA (İGFA) - GÜZEL Parti'nin Bursa'da AK Parti Vilayet Başkanlığı önünde gerçekleştirdiği boş akaryakıt bidonlu akaryakıt artırımı protestosu TBMM'ye taşındı.

İYİ Parti Bursa Milletvekilleri Selçuk Türkoğlu ile Hasan Toktaş’ın İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’ya yönelttiği sorular ortasında, “Bursa Valisi Yakup Canbolat ve Bursa Emniyet Müdürü Tacettin Aslan hakkında; kanunların dokunulmazlık hakkı tanıdığı milletin vekillerinin, vatandaşlar ismine yapmak istedikleri görsel aktifliğin engellenmesine ve tıpkı vakitte Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın toplantı ve şov özgürlüğü tanıyan hususunun ihlal edilmesine neden olmaktan rastgele bir süreç başlatmayı düşünüyor musunuz?” sorusu da yer aldı.

Türkoğlu ve Toktaş, TBMM Başkanlığına sundukları soru önergelerinde şu tabirlere vurgu yapıldı.

“Anayasa'nın 34. hususu; fikirlerin silahsız ve ataksız, diğer bir söz ile barışçıl bir biçimde ortaya konulabilmesi için toplantı ve şov yürüyüşü düzenleme hakkını garanti altına almıştır. Birebir unsurun birinci fıkrasında da, “Herkes, evvelce müsaade almadan, silahsız ve akinsız toplantı ve şov yürüyüşü düzenleme hakkına sahiptir” denilmek suretiyle toplantı ve şov yürüyüşü düzenlenmesinin müsaade alma şartına bağlanamayacağı açıkça tabir edilmiştir. Ayrıyeten Anayasa’nın 26. hususunda de açıkça, “Herkes, fikir ve kanaatlerini kelam, yazı, fotoğraf yahut diğer yollarla tek başına yahut toplu olarak açıklama ve yayma hakkına sahiptir” yazmaktadır. Gerçekten, 2911 sayılı Toplantı ve Şov Yürüyüşleri Kanunu 3. unsuru de bu mevzuyu, “Herkesin evvelden müsaade almaksızın, silahsız ve ataksız olarak kanunların cürüm saymadığı makul gayelerle toplantı ve şov yürüyüşü düzenleme hakkına sahip olduğu” kararı ile düzenleme altına almıştır".

Milletvekilleri soru önergelerinde şunları kaydetti: