Harika toplanıldı... Genel görüşme kabul edilmedi!

Harika toplanıldı... Genel görüşme kabul edilmedi!
TBMM Genel Şurası, CHP'nin, "KDV ve ÖTV oranlarının yükselmesi ve temel muhtaçlık üzerindeki fiyat artışı nedeniyle oluşan meselelere tahlil bulunması gayesiyle genel görüşme yapılması" önergesini ele almak üzere fevkalâde toplandı. Ön görüşmelerin tamamlandığı genel konseyde, CHP'nin önergesi kabul edilmedi.

ANKARA (İGFA) - Genel Şura, Meclis Başkanvekili Celal Adan başkanlığında toplandı. Adan, yapılan elektronik yoklamada, toplantı kâfi sayısının bulunduğunu belirterek, genel görüşme önergesi üzerinde ön görüşmelerin başlayacağını söyledi.

Olağanüstü toplantı konusu olan 8/12 temel numaralı genel görüşme önergesinin ön görüşmesinde önerge üzerinde birinci kelamı, Saadet Partisi Küme Lideri Selçuk Özdağ aldı.

Saadet Partisi Küme Lideri Selçuk Özdağ, iktidardan beklentilerinin artırımların geri alınması ve emeklilere seyyanen artırım yapılması olduğunu söyledi.

İYİ Parti Küme Başkanvekili Müsavat Dervişoğlu, hükümetin iktisat siyasetlerindeki başarısızlığının akademi literatüründe incelenmesi gereken bir olay olarak tarihteki yerini alacağını ileri sürdü. Dervişoğlu, Motorlu Taşıtlar Vergisinin bu yıl içinde ikinci sefer alınması ile ilgili kanunlaşan teklifin daha imzası kurumadan artık de akaryakıtın pompa fiyatına 6 lira birden artırım geldiğini, 14 Mayıs'taki seçimden itibaren akaryakıta yüzde 65, mazota ise yüzde 66 artırım yapıldığını kaydetti.

MHP İstanbul Milletvekili İsmail Faruk Aksu, sarsıntıların ertelenemez maliyetinin, iktisatta ek önlemler alma zaruretini ortaya çıkardığını belirterek, "Depremlerin yol açtığı felaketin ekonomik tesirlerinin devletimizin kudreti ve milletimizin dayanağıyla süratle ortadan kaldırılması için harika bir çaba gösterilmektedir." dedi. MHP'li Aksu, çalışanın, memurun, esnafın, emeklinin, çiftçinin, endüstricinin, bakıma muhtaç insanların her kaidede yanında olmayı sürdüreceklerine işaret ederek, milletin her probleminin kendilerinin sorunu, bu problemlere deva ve tahlil bulunacak adresin ise TBMM olduğunu söyledi.

BAHÇELİ DE GENEL KONSEY ÇALIŞMALARINA KATILIDI

Öte yandan MHP Genel Lideri Devlet Bahçeli de Genel Şura çalışmalarına katıldı.

Siyasi parti kümeleri ismine yapılan konuşmaların akabinde, genel görüşme açılıp açılmaması, Genel Kurul'un oyuna sunuldu.

Yapılan oylamada, TBMM Genel Heyetinde, CHP'nin "KDV ve ÖTV oranlarının yükselmesi ve temel gereksinim üzerindeki fiyat artışı nedeniyle oluşan meselelere tahlil bulunması hedefiyle genel görüşme yapılması" önergesi kabul edilmedi.

Birleşim saat 17.41'de kapandı.

https://twitter.com/TBMMGenelKurulu/status/1683845837959430145