İlaç sorunu vatandaşın kâbusu oldu! KDV yüzde 1 olsun

İlaç sorunu vatandaşın kâbusu oldu! KDV yüzde 1 olsun
CHP Balıkesir Milletvekili Serkan Sarı, Sıhhat Bakanlığı tarafından ruhsatlandırılan ve ithalatına müsaade verilen ilaçlarda Katma Paha Vergisi oranının yüzde 1’e düşürülmesi için kanun teklifi verdi.

BALIKESİR (İGFA) - CHP Balıkesir Milletvekili Serkan Sarı, iktidarın iğneden ipliğe artırım furyasını sürdüren uygulamalara 'dur' denmesi gerektiği belirterek, “Ekonomik soykırıma dönüşen krizin faturasını vatandaştan çıkaran AK Parti iktidarı buna bir son vermelidir. İsraf iktisadının sorumlusu vatandaşlar değil, iktidardır” diye konuştu.

CHP’li Sarı vatandaşın sofrasında, tarlasında, giysisinde, ulaşımında her şeye artırım yapıldığını bu furyadan hastaların yaşamsal kıymete sahip ilaçlarının da nasibini aldığını söyledi.

“İlaç, yemek üzere, su üzere yaşamsal değere sahiptir” diyen Serkan Sarı, “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kararnamesiyle ilaç KDV oranı yüzde 8’den yüzde 10’a çıkarıldı. Vatandaşın alım gücünün süratle düştüğü bir ortamda hem SGK, hem vatandaş, hem de eczacılara büyük bir yük getiren bu artışa bir de yüzde 30,5 artırım eklendi. Seçimden sonra ilaca KDV artışı ile birlikte vatandaş yaklaşık yüzde 35 daha fazla ödemek zorunda bırakıldı. Artırımlar, vatandaşın hayatını tehlikeye atar duruma geldi" diye konuştu.

Hastaların 'zam' ile 'ilaç yokluğu' kıskacında olduğuna dikkati çeken Milletvekili Sarı, "İlaca gecen yıl 3 kere toplamda yüzde 135 artırım yapıldı. AKP iktidarının ekonomik soykırımı hastalarımız için hayati ehemmiyet taşıyan ilaçlar için de tercihini artırım yaparak kullandı. Vatandaş tekrar düşünülmedi" dedi.

İLAÇTA KDV’Yİ YÜZDE 1’E DÜŞÜRECEK TEKLİF

CHP’li Serkan Sarı’nın hazırladığı ve Meclis Başkanlığına sunduğu 3065 Sayılı Katma Bedel Vergisi Kanunu’nda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun teklifi yasalaşırsa, kronik hastalığı için ilaç kullanandan ayakta tedavi gören hastaya kadar tüm hasta vatandaşlar olumsuz etkileyen Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile KDV oranında yapılan artış da geri alınmış olacak. Seçimden sonra ilaca KDV artışı ve yüzde 30,5 oranında yapılan artırımla birlikte yaklaşık yüzde 35 daha fazla ödemek zorunda bırakılan vatandaşlar bu kanun teklifinin Meclis’ten geçmesiyle bütçesinden daha az harcayacak.