Saadet Kayseri'den yerli üreticiye takviye

Saadet Kayseri'den yerli üreticiye takviye
Saadet Partisi Tomarza İlçe Lideri Hüseyin Yerli, çiftçinin masraflarının katlanarak arttığını belirterek hükümete seslendi. Tomarza özelinde ve ülke genelinde üreticinin göz gerisi edildiğini söz eden Yerli, “Tarımı bitirmek için özel efor gösterseler lakin bu kadar olurdu!” diye konuştu.

Mehmet UZEL (KAYSERİ İGFA)
Tarım konusunda daha önemli adımların atılmasının gerektiğini vurgulayan Kayseri'de Saadet Tomarza İlçe Lideri Hüseyin Yerli “Uyarıyoruz ve yetkilileri misyona davet ediyoruz! İlçede hasat mevsiminin başlaması ile birlikte çiftçinin masraflarının daha da artması üreticiyi zora sokmaktadır. Geçtiğimiz yıl arpa alım fiyatları 5.500 TL/Ton iken 2023 yılında 7.000 TL/Ton olarak açıklandı. 1 yılda her şeye yüzde yüzün üzerinde artırım gelirken üreticiye gelince alım fiyatları fakat yüzde 27 oranında artırılmıştır. Artık soruyorum size? Üreticinin masrafı en az yüzde yüz yüzde yüz elli artmış iken alım fiyatlarında verilen bu kadar düşük fiyat ile üretici nasıl üretim yapacak? Hükümet faizden para kazananların ve varlıklı ağa babalarının önünü açarken üreticiyi ise bir kenara atmaktadır. Unutulmamalıdır ki; üretimin olmadığı iktisat hiçbir vakit düzlüğe çıkamaz. Bu yüzden hükümetin şapkasını önüne alıp tekrar düşünmesi gerekmektedir. Bir an evvel çiftçiye ve üreticiye yönelik iyileştirmeleri gerçekleştirmeli, çiftçiye görmesi gereken takviyesi ve pahası göstermelidir. Tomarza çiftçisi ve üreticisinin hakkını tam olarak alması için davetimizi tekrarlıyor ve hükümetin gerekli adımları atmasını istiyoruz.” dedi.

TMO’NUN KOTA SAÇMALIĞI SON BULMALI!

TMO'nun uyguladığı kota, KDV ve nakliye, küçük ölçekli çiftçinin belini bükmeye devam ediyor. Bilhassa çiftçinin ürettiği eseri alma konusunda kota koyan Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO)’nun bu uygulaması nedeniyle çiftçinin ürettiği eser elinde kalıyor. Bu konuya değinen Saadet Partisi Tomarza İlçe Lideri Hüseyin Yerli, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın bu hususta bir çalışma yapması gerektiğini belirterek “Çiftçiler ürettikleri eserin yarısını bile satamaz hale geliyor, bu durumda üretime nasıl devam edecekler?” diyerek reaksiyon gösterdi.

Kota uygulamasının ithalata yönlendirdiğini belirten Yerli “Yanlış uygulamalar ile küçük ölçekli üreticiyi daha da ezen hükümet içeride üretilecek eserleri almayıp üretimin düşmesine sebep olurken tarımda ithalatın katlanarak artmasına yol açıyor. Bu ithalattan hangi zenginler para kazanıyor? Kimlerin zenginliği uğruna üretici kurban ediliyor” açıklamalarında bulundu.

ÇİFTÇİ HAK ETTİĞİ BEDELİ GÖRMELİ

Hüseyin Yerli, “Çiftçiler köle değiller. Sıkıntı koşullar altında üretmeye devam ediyorlar. Üretilen mahsulleri TMO çiftçinin ürettiği eserin makul bir kısmını alıyor. Kalan eserler için çiftçi ile sermaye sahipleri baş başa kalıyor. Bu durumda eserler maliyetinin altına satılması için zorlanıyor. Bu durumda çiftçi kime güvenip nasıl ekecek ? Borcunu ödeyemeyen ve ürettiğini satamayan çiftçinin sonu ne olacak? Bunun haricinde her yıl alım yapılmasına karşın TMO önünde düzensizlikler devam ediyor. Kilometrelerce kuyruk oluyor ve çiftçiler hak ettikleri muameleyi de görmüyorlar. Çiftçi hak ettiği kıymeti görmeli.” sözlerini kullandı.