BAKAN KURUM KARS’TA YENİ DÖNEMİN PROJELERİNİ ANLATTI…

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Kars’ta Valilik ile Cumhur İttifakı Seçim Koordinasyon Merkezlerini ziyaret etti.
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, bir dizi programa katılmak için bulunduğu Kars’ta Valilik ile Cumhur İttifakı Seçim Koordinasyon Merkezlerini ziyaret ederek, burada Kars’ta hayata geçirilecek projelere ilişkin açıklamalarda bulundu.
Kars'ın bölgenin turizm, tarım ve istihdam anlamında en önemli şehirlerinden olduğunu ifade eden Bakan Kurum, "Bugüne kadar zaten bakanlarımız, milletvekillerimiz yapılması gereken her hizmeti yapmaya gayret gösterdiler. AK Parti iktidarları döneminde Kars'a 11 milyar liralık yatırım yapıldı. Bunlardan 2 milyarını da bakanlık olarak biz yaptık. Yatırımlar aynı kararlılıkla hızla devam ediyor." dedi.
Kurum, şehirlerdeki deprem riski altındaki alanlarını dönüşümünü yaptıklarını belirterek, şöyle konuştu:
"Tüm Türkiye'de kentsel dönüşüm seferberliği başlattık. Yeni yapacağımız projelerde 4-5 katı geçmeyecek yatay mimarı anlayışı olacak ve bizim özümüzü, kültürümüzü yansıtacak projeler olacak. İçinde sosyal donatılarımız olacak. O yeni yapacağımız donatılarda millet kıraathaneleri olacak, millet bahçeleri olacak ve o sosyal donatılarda da vatandaşlarımız huzurlu bir şekilde vakit geçirebilecek ve tüm sosyal ihtiyaçlarını karşılayacaklar. Bunları yaparken de o şehrin ihtiyacı olan tarım alanlarını, turizm alanlarını korumak suretiyle o şehrin emanet olarak bırakılmış tarihi değerleri korumaya gayret gösteriyoruz."
 
*“KARS'A MİLLET BAHÇESİ MÜJDESİ”*
Açıklamalarında tüm Türkiye'de 81 ile millet bahçesi projesini hayata geçireceklerini anımsatan Kurum, "Bu çerçevede kişi başı yeşil alan miktarını her şehrimizde arttırmak istiyoruz ve Türkiye ortalamasını 15 metrekareye çıkaracak bu çalışmayı kararlı ve hızlı bir şekilde tüm Türkiye'de yapıyoruz. Kars'a da bir millet bahçesi yapma sözüyle hareket ediyoruz. Eski devlet hastanesinin olduğu alanı Kars'ımıza millet bahçesi yapıyoruz, hayırlı uğurlu olsun." ifadelerini kullandı.
Kurum, Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) aracılığıyla 2023'e kadar 250 bin konutun inşaatını gerçekleştireceklerini ifade ederek, 16 yıldır halkın desteğini aldıklarını aktardı.
Halkın kendilerine olan inancı karşısında gecelerini gündüzlerine katarak hizmet ettiklerini vurgulayan Kurum, şunları kaydetti:
"Cumhur İttifakını kurduk ve bu kutlu beraberlik üzerinden bu ülkenin beka meselesi üzerinden bu birliktelik devam ediyor. Bu birlikteliğin içinde güven var, karşılıklı sevgi ve saygı var. Biz bu birlikteliği kurmuşken diğer tarafa da bakıyorsunuz onlar da zillet, illet ittifakını kurdular. Bu ittifakın içinde diyorlar ki martın sonu bahar. Ben de Karslı kardeşlerime soruyorum. Cumhuriyet Halk Partisi döneminde bu şehirler Kars'ımız, bu ülke hiç bahar gördü mü, görmedi. Biz bunların belediyecilik kariyerini, karnesini de biliyoruz, ikisi de sıfır. O dönemi bitiren AK Parti'dir, AK belediyeciliktir, Recep Tayyip Erdoğan'dır."
 
*“KARS’A 11 MİLYAR LİRA YATIRIM YAPTIK”*
Bölgeye hizmet etmek için farklı projelerinin bulunduğunu anlatan Bakan Kurum, 31 Mart seçimlerinden sonra projelerin hızla yaşama geçirileceğini kaydetti. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılan yatırımların tutarını da açıklayan Kurum, ” Bundan önce de Kars'ımıza 11 milyar liralık yatırım yaptık ve Bakanlık olarak da 2 milyar lira yatırımımız var. İnşallah biz bundan sonraki süreçte de Çetin başkanımıza destek vermek suretiyle hem şehirdeki yatırımlarımızı hem de ilçelerimizdeki yatırımlarımızı arttıracağız. Bu manada biz Kars'mızın ve Çetin Nazik Başkanımızın yanındayız" ifadelerini kullandı.
İnsana hizmet etme aşkıyla gece gündüz demeden çalıştıklarını aktaran Kurum, "Şehirlerdeki yaşam kalitesini yükseltmek, marka şehirler yapmak adına da projeleri geliştirmek istiyoruz. Kars bu noktada bizim bu bölgedeki en önemli potansiyelimiz. Kars, yüreğimizde ayrı bir yeri olan şehrimiz. Çünkü baktığınızda ilk şeref madalyası Kars şehrine verilmiştir. Kars o yüzden İstiklal demektir, bağımsızlık demektir." diye konuştu.
Kars'a 300 konut yapacaklarını ve vatandaşların kira öder gibi ev sahibi olacağını da aktaran Kurum, "31 Mart'a 15 günden az bir süre kaldı. Artık bu süreçte kapı kapı gezeceğiz. Bütün kardeşlerimize projelerimizi anlatacağız ve tüm kalplere, gönüllere gireceğiz. İnşallah 31 Mart akşamı buradan yeni bir zafer duyacağız. Kars merkezde Çetin Başkanımızı ve ilçelerini de almak suretiyle yeni bir destan yazacağız." ifadelerini kullandı.
 
*"TARİHİ ESERLERİ GÜN YÜZÜNE ÇIKARTACAĞIZ"*
Bakan Kurum, 2003 yılında Kars'ta atık su artıma tesisinin olmadığını hatırlatarak, "Bugün burada bir çok alanda atık su arıtma tesisimiz var. Ancak şehrin geneline ilişkin hem atık su artıma tesisi, hem de çöplerin bertaraf edilmesi amacıyla düzenli depolama tesisi çalışması yürütüyoruz. İnşallah bu projeleri yakın zamanda başlayıp çevremizi, doğamızı, kültürümüzü, tarih değerlerimizi korumak suretiyle o şehircilik anlayışının, marka şehirler projesi kapsamında Karsımızın da o seviyeye getirecek projeleri yapmak istiyoruz." açıklamasında bulundu.
Kaleiçi Mahallesi'nde kentsel dönüşüm projesini yürüteceklerini anlatan Kurum, "Mahalledeki 1-2 katlı binalarımızı vatandaşlarımızın rızası çerçevesinde buradaki kentsel projesini de Toplu Konut Dairesi Başkanlığınca yapacağız. Ve o kale etrafında tarihi eserleri gün yüzüne çıkartacağız. Vatandaşımızın o çökük alanlardaki yaşantısına son verip onları güvenli sağlam konutlarında yaşatmak istiyoruz." dedi.
Kurum, sokak sağlıklaştırma projesiyle tarihi sokak ve caddelerde de çalışma yapacaklarını söyledi.

BAKAN KURUM KARS’TA YENİ DÖNEMİN PROJELERİNİ ANLATTI…

Popüler Kullanıcılar

}