Azerbaycan'da Sonuçları Önceden Belli Olan Seçim

 

 

 Azerbaycan'da seçim sonuçlarının oylamadan bir gün önceden açıklanması, halkın öfkelenmesine yol açtı. 9 Ekim'de yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde oyların yüzde 72.76'sını alan Aliyev, 3.kez seçilme başarısı gösterdi. Washington Post gazetesinin haberine göre, seçmenler sandığa gitmeden bir gün önce Aliyev'in oyların büyük bir bölümünü alarak tekrar seçildiğini duyurdu. Önceden hazırlanmış bu sonuçların, cep telefonlarında seçim sonuçlarını izleyebilmek için Azerbaycan makamlarının hazırladığı bir uygulama sayesinde tespit edildi. Zaten ülkede büyük bir yolsuzluk var. Ülkenin bütün kaynaklarının çoğuna Aliyev ailesinin el koyduğu söyleniyor. Yoğun bir şekilde yolsuzluğun yaşandığı bu ülkede Şeffaflık Örgütü'nün 2012 yılı listesinde 176 ülke arasında 139'uncu sırada yer alıyor. Ülkenin ekonomik koşullarına değinecek olursak, bir profesör aylık 120 Euro kazanıyor. Bu miktarla ailesini nasıl geçindirebilir? Yabancı ülkelerde gizli banka hesapları ve Dubai'de şatoları olan Aliyev ailesi, Cumhurbaşkanlığı seçimlerini kazanarak gücüne güç katmaya devam ediyor.

 

 Seçimleri izleyen Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT), "seçimin her aşamasında ağır eksiklikler yaşandığını açıkladı. AGİT bunlar arasında seçim listelerinde manipülasyonlar, oy sayımındaki sorunlar, ifade ve toplanma özgürlüğünün kısıtlanmasını sıraladı. Seçimlerden sonra açıklamalarda bulunan Milli Şura koalisyonun adayı Cemil Hesenli, " Halkın iradesinin sandığa yansımadığını ve seçim merkezlerinde "hile ve usulsüzlük yapıldığını" iddia etti. Seçim sonuçlarının feshedilmesi için ellerinden geleni yapacaklarını söyleyen Hesenli, yasalar kapsamında bu adaletsizliğin önüne geçmeye çalışarak, önümüzdeki günlerde ptotesto mitingi düzenlemek için Bakü Valiliği'ne başvuruda bulunduklarını ifade etmişler. 

 

 

İktidardakiler, Azerbaycan halkını hep siyasetten uzak tutmaya çalıştılar, yıllar boyunca. Bu yazdıklarımı Azeri bir Hanımefendi'den aktarıyorum. Bir konuda fikrini ifade edince, olayı "siyasileştirmeyin" diye karşı çıkıyorlardı. Akabinde "siyasileştirmeyin" kelimesi muhalifler arasında bir espriye dönüşmüş. İnsanları siyasetten uzak tutarak, siyaset yapmaya çalışan Aliyev, halkın seçimlere olan güvenlerinin kaybolmasında büyük bir etken yaratmış. Halkın ortak söylemi: "Benim oyum neyi değiştirebilir ki? Zaten biz kime oy versek, sandıktan kendi istediklerini çıkaracaklar" ifadeleri halkın yönetenlere karşı olan güvensizliğini apaçık belli ediyor. Seçimlerde de yapılan hilelerden biri de "karusel" ismiyle bildiğimiz bir şey var. Bir kişiye görev veriliyor, belli sayıda insanı bir araçla üç dört kez oylama mekanına götürüp, tekrar tekrar Aliyev'in lehine oy atıyorlar. Bunun sonucunda da insanlara oy karşılığında para ödeniyor. Gerçekten ortada kötü bir vaziyet var. Azerbaycan diktası  Aliyev, ülkesini sömürme adına bütün hilekarlığı ve yolsuzluğu yapıyor. Bütün dünya da bu filmi izliyor. 


Coronavirus (Covid-19)

  • 5,867,855Coronavirus Vaka Sayısı
  • 360,439Ölü Sayısı
  • 2,937,620Kurtulan Sayısı
Son Güncelleme: 00:25

HaberX Anket

Koronavirüs salgını sonrası hayatımız?

Sonuçları görmek için tıklayınız

Popüler Kullanıcılar