Aselsan mühendisleri neden öldürüldü?

                          Devletin bütün kademesi intihar diyerek Aselsan mühendislerinin ölümünün sır perdelerini bir nevi kapatmaya çalıştılar. Art arda gelen mühendis ölümleri kamuoyunda kafa karışıklığına yola açtı. Aselsan intiharları olarak bilinen mühendis ölümlerinin izi Ergenekon belgelerinde de ortaya çıktı. Ergenekon klasörlerinde yer alan bir telefon kaydında sanıklardan Emin Gürses ile Ümit Sayın arasında geçen görüşmede, mühendislerin ölümlerinin normal olmadığı anlatılıyor. Adli tıp uzmanı olan Sayın, mühendislerden birinin cinayete kurban gittiğini, intihar vakalarının da infratest diye adlandırılan eşik altı sesler ve mikrodalgalarla gerçekleştirilmiş olabileceğini belirtiyor. Konuşmalarına devam eden  Sayın, istihbarat örgütlerinin infratest yöntemi ile hedef seçtiği kişinin psikolojisini bozarak intihara sürükleyebildiğini dile getiriyor ses kaydında.

                           2006 yılında Hüseyin Başbilen'in ölümüyle başlayan ASELSAN ölümleri, kimilerine göre cinayet kimilerine göre ise intihardı. Başbilen, ASELSAN’da proje geliştirme biriminde, kriptoloji bölümünde çalışıyordu. Başbilen, Türkiye’nin ilk milli tank projesi olan Altay tank projesi, Kanas silahları, gece görüş dürbünleri vb. 15 projede çalışıyormuş. Ama asıl etkin olduğu alan kripto sistemi dedikleri şifreleme ile ilgili bölüm. İşin ürpertici yanı ise olay yerinde muayeneyi yapan doktorlar, ölen mühendisin hem boynunda kesikler hem de bileklerinde kesikler olduğunu rapor ediyor. Asıl burası önemli: Boynundaki kesiğin 20 mm olmasına rağmen doktorlar rapora 2 mm yazıyor. Bu olay, sonradan adli tıpta ikinci otopsi yapıldığı zaman bu ortaya çıkıyor. Hüseyin Başbilen'in ölümünden mühendis ölümleri devam etti. 16 Ocak 2007’de de Elektrik mühendisi Halim Ünsem Ünal (29), babasının tabancasıyla intihar etti. Aynı hafta elektrik mühendisi Evrim Yançeken (26), Ankara’da evinin balkonundan atladı. 9 Ekim 2007’de de yazılım mühendisi Burhanettin Volkan, askerliğini yaparken silahıyla intihar etti. 

                          ASELSAN mühendisleri, uçak tanıma sistemlerinin ‘millileştirilmesi’ ve ABD güdümlü elektronik sistemlerinin kontrol dışı bırakılması çalışmalarını yürütmüşlerdi. F-16 üretim merkezi TAI de 'uçakların dost-düşman tanımlamasını yapan elektronik sistemi' bir tane Türk mühendisin dahi giremediği bir bölümde üretiliyordu. Bu sistem Türk F-16 sının, bir uçak ile karşılaştığında karşıdakinin dost mu düşman mı olduğunu gösteriyordu. Aselsan mühendisi Hüseyin Başbilen 4 Ağustos`ta "milli tank" projesi için hazırladığı çalışmayla ilgili askeri uzmanlara brifing verecekti. Başbilen kaybolduktan 3 gün sonra, 7 Ağustos 2006`da arabasında ölü bulunduğunda çantasında yer alan tank projesi de ortada yoktu! Kayıtlara `intihar ettiler` diye geçen üç mühendisin ortak özelliği branşlarının elektrik sistemi olması ve "sinyal kırıcılar" üzerinde çalışmış olmaları. Üç mühendis geçmişte Aselsan`ın uzun yıllar TAİ ile birlikte geliştirmeye çalıştığı F-16 uçaklarının dost-düşman ayrımı yapmasına olanak tanıyan şifre çözümlerinde görev aldılar.

                         Uzmanlar, ASELSAN mühendislerinin, uçak tanıma sistemlerini millileştirdikten sonra, benzer bir başarıyı, ABD ve İsrail güdümlü elektronik sistemlerin kontrol dışı bırakılması konusunda göstermelerine ramak kalmışken ölmelerine dikkati çekiyor. Aynı projelerde çalışan mühendislerin bu amaçlarına ulaşmasına izin verilmediğini iddia eden uzmanlara göre İsrail'in uyduyla uçaklarımıza müdahale etmesini engelleyecek sistemler üzerinde çalışan mühendislerimiz 6 ayda şüpheli bir şekilde öldüler. 

                         Yazının daha fazla uzun olmasını isterdim ama çok fazla da yazmak istemedim. Yazdığım yazıda ayrıntılı olarak verilen bilgilerin, dikkatli okunduğu takdirde ölümlerin cinayet mi intihar mı olduğuna siz karar verin...

 

 

 


Coronavirus (Covid-19)

  • 5,868,328Coronavirus Vaka Sayısı
  • 360,463Ölü Sayısı
  • 2,937,809Kurtulan Sayısı
Son Güncelleme: 00:50

HaberX Anket

Koronavirüs salgını sonrası hayatımız?

Sonuçları görmek için tıklayınız

Popüler Kullanıcılar