Araştırmacılar, yaşayan hücreleri ‘hack’lemek için bir programlama dili icat etti.

Farklı programlama dilleri sayesinde, geçmişteki insanların imkansız olduğunu düşüneceği, gerçekten harika olan pek çok şey yapabiliyoruz. 1800’lerin sonlarındaki birinin günümüzdeki bir cep telefonuna baktığını düşünün.

Metin temelli programlama dilleri için en dönüşebilir uygulamalar, çeşitli çağdaş cihazlar ve dijital bilişimde olduysa da, gerçek hayatı hacklemeye doğru bir atılım yapmış olabiliriz. MIT’den araştırmacılar, DNA kodlu devreler ve kontrol hücreleri oluşturmalarını sağlayan bir programlama dili ürettiklerini ilan etti.

Evet, bilim insanları, “yaşayan hücrelere yeni işlevler veren karmaşık, DNA kodlu devreleri hızlıca tasarlayabilen”, metin temelli bir programlama dili geliştirdiler. Bu şu anlama geliyor; araştırmacılar, programlamanın gücü üzerinden bakteri ve virüsler gibi yaşayan şeylerin içinde doğrudan kullanmak üzere DNA dizilimleri oluşturabilirler.

Bu sayede, laktoz emilimine yardımcı olması için yutulan, bitki köklerinde yaşayabilen ve bitkinin saldırı altında olduğunu hissettiği zaman böcek öldürücü üreten bakteriler ve bir fermantasyon reaktöründe çok fazla zehirli yan ürün ürettikleri zaman kapanması için değiştirilebilen mayalar üretilebilir.

kaynak:

Bilim Günlüğü

Coronavirus (Covid-19)

  • 862,650Coronavirus Vaka Sayısı
  • 42,528Ölü Sayısı
  • 179,127Kurtulan Sayısı
Son Güncelleme: 12:40

HaberX Anket

Koronavirüs önlemleri yeterli mi?

Sonuçları görmek için tıklayınız

Popüler Kullanıcılar