Turizmin Lastiği Yarıldı. Stepne de Yok

Bundan birkaç gün önce haber sitelerinde şöyle bir haber yayınlandı: Geçen yıl Şubat ayında Antalya'ya Rusya'dan gelen 8 bin 307 turiste karşılık bu yıl aynı ayda gelen Rus turist sayısı 55’e düştü.

    Bu haber, Rusları tanıyanları ve azıcık bu sektörü bilenlerin aklını kaybetmesine sebep olabilecek cinsten.

      Zira Ruslar adına Antalya kelimenin tam manasıyla cennetin ta kendisi. Rusların Antalya’yı gündemlerinden çıkarması Rusya’da kıyamet alameti olarak kabul edilebilecek türden bir olay.

      Kardeşim ne bekliyorsun adamların uçağını düşürdük, şubatta on bin kişi gönderecek halleri yok ya, onlar da yaptırım uyguluyor haliyle diye içinizden geçirmiş olabilirsiniz.

       Keşke düşüş sadece Rus turist de olsa. Geçen yıl şubat ayında 128 bin 810 turistin geldiği Antalya’ya bu yıl aynı dönemde 78 bin 100 turist geldi.

     Yani başta Ruslar ve Almanlar olmak üzere bütün milletler de azalma var. Bilmiyorum yıl sonunda geçen sene gelen turist toplamının yarısına ulaşabilir miyiz?

    Söz Almanlardan açılmışken, iki ay önce Almanya’daki bir turizm fuarına katılan arkadaşım anlatıyor: Her sene bu fuara katılırım. Yüzlerce stant kurulur. Her stantta başta Antalya olmak üzere yüzlerce tatil turu satılırdı.

       Bu sene tek bir stantta, tek bir Türkiye turu dışında satılan tur görmedim. Gördüğüm tur da yol parası dâhil olmak üzere bir haftalık tatili 199 Euro’dan pazarlamaya çalışıyordu. Yani günlüğü 14 Euro.

      Alman dostlarıma neler oluyor diye sorduğumda, Türkiye’de öldürülen vatandaşlarının kimyalarını çok bozduğunu ve Türkiye’ye kimseyi göndermek istemediklerini söylediler.

        Almanlar, Türkiye’yi turistik turlar içerisinde 3. sıralamadan 4. sıralamaya indirmişler.3. sıralama Yunanistan ve Hırvatistan gibi devletlerin bulunduğu sıralamaymış.4. sıralama da ise Tunus ve Fas gibi ülkeler yer alıyormuş.

     Mart ve Nisan ayında Avrupalıların tatilleri var. Bu iki ay turizmin en ucuz olduğu aylar ülkemizde.

       Önceki yıllar gelip misafirperverliğimizden memnun kalmış eski müşterilerimiz mart ve nisanda gelecekler olacak ama sonraki aylar turizm sektörü sinek avlayacak gibi görünüyor.

     İşin farkında olan zincir otel sahipleri otellerinin bir kısmını açmama kararı aldılar. Geçen sene yapımı biten ama bu sene açılmayacak oteller var.

  İstediği sayıdaki müşteriyi çalıştığı organizasyonlarla bağlayamayan oteller şu an işçi çıkarıyorlar. Ege ve Akdeniz sahillerinde toplam 1.300 otel satılığa çıkarıldı.

     Gelmeyecek olan Rus ve Alman turistin yerine farklı milletlerden turist çekme çalışmaları da netice vermemiş.

Emsal ülkelere göre zaten çok az kar oranlarıyla çalışan sektör, tarihinin en kötü dönemlerinden birini geçiriyor.

Böyle giderse aldıkları kredileri ödeyemeyen pek çok otel hazirana kalmadan bankalara teslim olacak gibi duruyor.

Bu yaz her senekinden daha çok sıcak olacak sanki.

Baksanıza daha martta bile bunaltmaya başladı. 


Coronavirus (Covid-19)

  • 11,386,867Coronavirus Vaka Sayısı
  • 533,619Ölü Sayısı
  • 4,407,989Kurtulan Sayısı
Son Güncelleme: 09:20

HaberX Anket

Koronavirüs salgını sonrası hayatımız?

Sonuçları görmek için tıklayınız

Popüler Kullanıcılar