Aman Ha Gardaşım, Şakası Bile Fücceten Götürür

Kendilerini seversiniz sevmezsiniz bilemem. Ama Gülen Camiası ile mücadele artık çığırından çıktı. Sakın, sözlerimden başta hukuki temeller üzerine yürütülüyordu sonra rayından çıkarıldı gibi bir mana çıkmasın. Baştan beri mücadele gayri hukuki temellerle yürütülüyordu. Şimdi ise tam manasıyla bir cinnete dönüştü.

Dizi film senaryosundan terör örgütü çıkarmaya çalışmak, köşe yazılarından dolayı yazarları mahkûm etmek işin gayri hukuki kısmıydı. Ama bir gizli tanık ifadesiyle -anayasaya aykırı olarak- 600 bin satan gazeteye el koymak, anayasal hakkını kullanarak bu el koymayı protesto etmek isteyenlere İsrail polisinin Filistinli ’ye çektiği muameleyi çekmek ise işin cinnet kısmı.

Hizmet Hareketi’ni düşman bellemiş AKP sempatizanı arkadaşların yukarıdaki satırları okuduktan sonra  “İyi olmuş, az bile. Anayasa’yı hukuku bir tarafa bırakıp bu insanlara verilebilecek en büyük zararı vereceksin gardaş.” dediğini duyar gibi oluyorum. O yüzden bu satırdan sonrasını özellikle onlar için yazıyorum.

 Yok, sizin düşündüğünüz gibi kesinleşmiş bir yargı kararı yok, dolayısıyla bir hukuk devletinde kanunun izin vermediği uygulamalar yapılamaz falan demeyeceğim. Ben farklı bir yerden meseleye bakacağım. AKP’li arkadaşların göremediğini onlara göstermeye çalışacağım.

Arkadaşım iyi oldu diyorsun ama sonunda bu cinnetin kurbanlarından bir tanesi de sen olacaksın. Hatta belki en büyük kurbanı sen olacaksın. Bunu biliyor musun? Madem bilmiyorsun o zaman beni dikkatlice dinle: Seri katiller ve hırsızlar iki kısma ayrılır. Birincisi bunu bir sebebe binaen gerçekleştirenler, ikincisi suçu işlemenin verdiği hazzı yaşamak için yapanlar. Ama ilginçtir ikinci grup daima birinci grubun içinden çıkar.

Mesela bir seri katil ilk cinayetini kendince bir gereklilik üzere işler. Belirgin bir şahsın kendisine zararı olduğunu düşünmektedir ve ondan kurtulmak ister. Ama onu öldürürken duyduğu heyecan, tadı damağında kalan bir hazza dönüşür. Sonraki cinayetlerini bu hazzı yaşamak düşüncesiyle işleyemeye başlar. Artık öldüreceği insanlar ortadan kaldırılması gerekli insanlar değillerdir. Ama ilk öldürdüğü insana mümkün mertebe benzeyen kişilerdir. 

Çalma hastalığı da (kleptomani) aynen öyledir. Kleptomanlar, ilk hırsızlığını ihtiyaçtan yapıp sonrasında alışkanlık haline getirmiş problemli kişiliklerdir. Çalınan malzeme veya hırsızlık yapılan mekân ne kadar ilk hırsızlığa benzer ise o kadar çalarken haz duyarlar.

Gülen Hareketi’yle mücadele ediyorum diyerek hukuku askıya alanlar, insanların bin bir emekle büyüttükleri şirketlere bir imza ile el koyabilmekteler. Kendi varlığımız için onları yok etmemiz lazım diyerek cahiliye mantığıyla hareket eden bu insanlar zaman içerisinde aynı dönüşümü yaşayacaklar. Yani cemaat malı helal deyip amiyane tabirle çöktükleri mülkler tükenince durmaları mümkün olmayacak.

İsterseniz lafı uzatmadan kısaca olacak olanı söyleyeyim: Hizmet Hareketi’ni bitirdiklerini düşündükleri gün hangi cemaati ona yakın görüyorlarsa onu sıraya koyacaklar. Sonrasında ise bir diğerini. Ama diğer cemaatlerde dişe tırnağa dokunur çok bir şey bulamayacakları için ister istemez daha zengin yapılara odaklanacaklar.

 Kendi yapılarından daha varlıklı bir yapı bulamayacakları için AKP tabanı da bu zulümden hissesine düşeni alacak. Sen de paralelcisin, paralele selam vermişsin, çocuğunu okullarında okutmuşsun diyecekler. Sanki bu saydıklarımı yapmayan cumhurbaşkanından başbakanına kadar tek bir AKP’li varmış gibi. Acıkan ayının yavrusunu yemeye kalkması misal kendi tabanlarına saldıracaklar.

Yok, canım ne alaka demeyin. Zaaflar büyük ölçüde hukuk denilen setle zapturapt altına alınır. O seti bir kere yıkarsanız olacak olan budur. Selin karşısında durmak nasıl mümkün değilse zaaf haline gelen alışkanlıkların karşısında durmak da mümkün olmaz.

Hayır, işin kötüsü AKP tabanı, Hizmet Hareketi mensupları gibi gerekirse pazarda limon satarız, ayakkabı boyarız işimize bakarız diyecek tipler de değiller.

Allah göstermesin şakasında bile fücceten gider arkadaşlar.

 

 


Coronavirus (Covid-19)

  • 196,712,916Coronavirus Vaka Sayısı
  • 4,203,749Ölü Sayısı
  • 14,384,336Kurtulan Sayısı
Son Güncelleme: 08:50

HaberX Anket

Koronavirüs salgını sonrası hayatımız?

Sonuçları görmek için tıklayınız

Popüler Kullanıcılar