Yeni Türkiye’den Yükselen Çığlıklar

Yeni Türkiye tabirini özellikle Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı olmasından itibaren sıklıkla duymaya başladık. Havuz yazarlarının köşelerinden ve trollerin sosyal paylaşımlarından eksik etmedikleri kullanımına baktığımızda AKP’lilerin bu tabiri Erdoğan’ın ismiyle eş değer gördüklerini de söyleyebiliriz.

    Peki, nedir bu Yeni Türkiye? Yeni olan şeyler genelde iyi çağırışımlar yapar. Bu tabirden de böyle manalar mı çıkarmamız gerekiyor? Yeni Türkiye ile Eski Türkiye arasında ne gibi farklar var? Niteleme sıkça tekrar edilince insan ister istemez bu soruların cevabını merak etmekten kendisini alamıyor.   

Tabirden ne anlamamız gerektiği bize en güzel izah edebilecek kişiler elbette kelimenin patentine sahip olanlar. Yani AKP’liler. Ama onların da kendilerini ifadede ciddi sıkıntıları var. Muğlak ifadelerle siyaset yapmayı tercih ediyorlar. Siyasetin göbeğine oturttukları kavramlar için bile fikir birlikteliği sağlayabilmiş değiller.

Mesela ağızlarından düşmeyen her sohbete ve münakaşaya meze ettikleri ’dava’ veya “üst akıl” tabirlerinin acaba tam alarak ne manaya geldiğini bilmiyorum biliyorlar mı? Zira kime sorsanız ayrı tariflerde bulunuyor. Yıllardır dillere pelesenk olan kavramları bile izah edemeyen insanlara ağırlıklı olarak iki yıldır kullandıkları Yeni Türkiye nitelemesinden anladığınız nedir diye sorsak ne derece tatminkâr cevaplar alırız bilemiyorum.

İş böyle olunca ben de kendim bu tabiri araştırıp, manasını bulmaya çalıştım. 9 Nisan 2015’te Erdoğan, Gölbaşı'ndaki Yeni Türkiye Stratejik Araştırma Merkezi'nin açılış törenine gelişinde çalınan, 'Yeni Türkiye Marşı'nı dinlemiş, akabinde yaptığı konuşmada  marşın sözlerine atıfta bulunarak, “Yeni Türkiye mücadelesi aynı zamanda bizim kızıl elmamızdır.“demiş.

Al işte bir muğlak ifade daha. Yeni Türkiye Kızıl Elma’ymış. Peki, Kızıl Elma ne? Bu da aynı ‘dava’ ve “üst akıl” gibi binlerce tarifi olabilecek farklı bir muğlak niteleme.

Eksik olmasın Sayın Davutoğlu olmasa merakımızı gideremeyeceğiz. AKP aslen bilim adamı olan Davutoğlu’na çok şey borçlu. Sayın Davutoğlu,15 Nisan 2015’te  Ankara Arena Kapalı Spor Salonu'nda partisinin Seçim Beyannamesi ve Aday Tanıtım Toplantısı'na katılmış. Şimdi sıkı durun bu programda 100 maddelik 'Yeni Türkiye Sözleşmesi'ni açıkladı. Yani dolaylı olarak Yeni Türkiye nedir sorusunun cevabını meraklısına vermiş.

Tarife bakınca şaşırmaktan kendinizi alamıyorsunuz. Gerçekten de hedeflenenler hayata geçirilecek olursa Türkiye baştan ayağa yenilenmiş olacak. Tarifte insan onurundan tutun, devlet millet kaynaşmasına, oradan hukukun üstünlüğüne kadar şu an için bize çölde serap hükmünde olan pek çok hususa atıfta bulunulmuş.  Şeyh Edebali'nin 'insanı yaşat ki devlet yaşasın' ilkesi hatırlatılmış.

Atatürk samimiyeti, dili yoktur, o gözlerden anlaşılır diye tarif eder. Dale Carnegie ise “Samimi insan taşlardan mavi çimen çıkardığını iddia etse, kendisine inanacak kimseler bulur.”  der. Ama benim samimiyeti daha doğrusu samimiyetsizliği ifade adına tercih ettiğim söz:  Bu ne perhiz, bu ne lahana turşusudur.

    Davutoğlu’nun Yeni Türkiye tarifi bin bir gece masallarının yeni bir versiyonunu andırıyor. Yani samimi değiller. Eğer samimi olsalardı bu hedefleri hayata geçirecek adımlar atarlardı. Aradan geçen bir seneye baktığımızda bu hedeflere ulaşma adına herhangi bir adım atmadıkları gibi ülkeyi o anki demokratik seviyeden daha da uzaklaştırmış olduklarını görüyoruz.

       Ben demokratik uygulamalardan bu kadar sapan ve ülkeyi şiddet sarmalı haline getiren bir hükümetin çalışmalarına baktığımda geleceğin Türkiye’sini bir Irak, Suriye veya Libya olarak görüyorum. Yani insanların birbirini düşman bilip yok etmek için çığlıklar attığı bir Ortadoğu ülkesi.

Ama Yeni Türkiye tabirini bulan insanların da hakkını vermek istiyorum Zira Avrupa Birliği’ne girmeye aday olan bir ülkeyi devralıp Ortadoğu’nun sorunlu ülkelerinden bir tanesi haline getirdiğinizde ortaya çıkan tabloyu en iyi anlatmaya yarayan tabir Yeni Türkiye oluyor.


Coronavirus (Covid-19)

  • 20,403,255Coronavirus Vaka Sayısı
  • 742,018Ölü Sayısı
  • 6,374,657Kurtulan Sayısı
Son Güncelleme: 22:50

HaberX Anket

Koronavirüs salgını sonrası hayatımız?

Sonuçları görmek için tıklayınız

Popüler Kullanıcılar