Mart Ayı Hepimize Dert Ayı Oldu

 

Eskiler, kış ile ilkbahar arasında geçiş dönemi olma özelliği arz eden mart ayına dert ayı demişler. Çünkü insanlar, hava sıcaklıklarının değişken olduğu mart ayında hastalıklara karşı kendilerini koruyamaz, çok kolay yatağa düşerler. Bu sene de öyle oldu. Mart ayı hepimize dert ayı oldu. Ama sebep değişen hava sıcaklıkları değil, ülkemizde yaşanan olaylardı. Neler mi yaşandı? İsterseniz kısaca hatırlatalım.

2016 Mart’ı iki büyük patlamaya şahitlik etti. Küçük olanları saymıyorum. Kızılay ve Taksim. Her iki patlamada toplamda elliye yakın insan hayatını kaybetti. Yüzden fazla yaralı var.

Başta Cizre, Diyarbakır, Şırnak,Mardin olmak üzere Güneydoğu vilayetlerinde devam eden çatışmalarda rekor sayıda şehit verdik. Mart ayında neredeyse şehit vermediğimiz tek bir gün olmadı.  

Verilen şehit sayısındaki artış halk içerisinde galeyana sebep olunca devlet büyüklerimiz “Verilen şehit sayısının fazla olmasının nedeni istihbarat paylaşımı yapmayan paralel yapıya mensup asker ve polislerdir” açıklamasını yapmak zorunda kaldılar. Biz de bu vesileyle asker ve polislerimizin neden birer ikişer katledildiğini öğrenmiş olduk. Meğerse beraber teröriste karşı mücadele ettikleri silah arkadaşları ölümlerine sebep oluyorlarmış, aydınlanmış olduk. 

Zaman gazetesi ve Cihan Medya’ya atanan kayyımlar vasıtasıyla basın özgürlüğünün kırmızı çizgimiz olduğunu bir kez daha tüm dünyaya göstermiş olduk. Hatta bu ayda holding ve özel eğitim kurumlarına kayyım atamaya devam ederek kırmızı çizgimizin sadece basın özgürlüğüyle kısıtlı olmadığını artık teşebbüs hürriyetini de içine aldığını ispat etmiş olduk.

Terör örgütü IŞİD denetimindeki bölgeden atılan roketlerin Kilis'e düşmesiyle bir anne ve 5 yaşındaki oğlu hayatını kaybetti. Buna mukabilde, İstanbul  13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmekte olan İŞİD davasında, Türkiye Sorumlusu Halis Bayancuk da dahil olmak üzere tek tutuklu şahıs bırakmadık.

Sözde Paralel Yapı’yla mücadele kapsamında, Şifa Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Ateş tutuklandı. Bir hafta sonra ise Güneydoğu'da yürütülen operasyonlar ve sokağa çıkma yasakları ile ilgili olarak "Barış İçin Akademisyenler" ismi verilen oluşumunun hazırladığı bildiriye imza atan akademisyenlerden Esra Mungan, Muzaffer Kaya, Kıvanç Ersoy cezaevine konuldu.

Karaman’da Ensar Vakfı ve KAİMDER’e ait yurtlarda ve evlerde 45 erkek çocuğuna tecavüz edildiği öğrenildi. Olayın akabinde TBMM ‘ne çocuklara cinsel istismarı önlemeye yönelik bir araştırma komisyonu kurulması yönünde araştırma önergesi verildi. Önerge CHP, MHP ve HDP’nin ‘kabul’ oyuna karşılık, AKP’nin ‘ret’ oyuyla reddedildi. Hadise başta sosyal medya olmak üzere Türkiye genelinde çok büyük tepkilere sebep olunca iktidar partisi milletvekilleri sonrasında kerhen de olsa komisyon kurulmasına rıza gösterdiler.

İranlı iş adamı Reza Zarrab ABD'de tutuklandı. İranlı iş adamı Reza Zarrab'ın ABD'nin Miami kentinde İran'a uygulanan yaptırımları by-pas etmek, bankacılık sahtekârlığı ve kara para aklamak suçlarından tutuklandığı öğrenildi. Zerrab’ın tutuklanması iktidara yakın medya organlarınca ABD’nin Türkiye’ye darbe yapması olarak nitelendirildi. Çeşitli cemaatlerin kendisine yaptığı darbeyi ancak üç yılda savuşturabilen hükümetimiz koca Amerika’nın darbesini kaç yılda savuşturacağı hepimizin merak konusu.

  Mart ayında neredeyse yüzümüzü güldüren tek bir hadise yaşanmadı. Başı da sonu da yüzlerimizi düşürdü. Her gününün yevmil beter olduğu bu aydan artık çıkıyoruz. Nisan baharın letafetiyle gelir mi, ülkemiz adına rahmet tecelli eder mi diye ümit etmekten kendimizi alamıyoruz. Bu kadar esef veren hadiseden sonra yüz güldürecek hadiseler gelir mi onu da bilmiyoruz. Ümit fakirin ekmeği.  Ne de olsa eskiler  “Mart kuruluk, nisan yağmurluk.” demişler.Belki onlar mart ayını bildikleri gibi nisanı da bilmişlerdir.

 

 Temennimiz o ki, kuruluktan sonra gelecek rahmet yağmurları huzura müştak ülkemize can olsun.


Coronavirus (Covid-19)

  • 11,386,867Coronavirus Vaka Sayısı
  • 533,619Ölü Sayısı
  • 4,407,989Kurtulan Sayısı
Son Güncelleme: 09:20

HaberX Anket

Koronavirüs salgını sonrası hayatımız?

Sonuçları görmek için tıklayınız

Popüler Kullanıcılar