ÖTEKİ SENDROMU

 

Önce derin eller ardından Milliyetçi Hareket Partisi en sonda  Cumhuriyet Halk Partisi’nin provakasyonu olduğu iddiaları ortaya atıldı.

Olayların başladığı an itibariyle düşüncem kimse tarafından organize edilmediği ve özellikle gençlerin bdp ve siyasetine tepki gösterisi olduğuydu ki bu gelinen noktada bunu gösteriyor..

Siyasi partilerin  sınır olmaksızın düşüncelerini açıklama duyurma hakları elbette var ama düşünceleriniz yada siyasetiniz belli alanlara sıkışmış ise onları ifade etme imkanınızda belli alanlara sıkışıyor ne yazık ki…

Dün Milliyetçi Hareket Partisine Diyarbakır’dan öteye gidemez diyenlerle bugün Barış ve Demokrasi partililere Karadeniz’e giremez diyenler arasında bir fark göremiyorum…Ama tehlikeli bir sürece girdiğimizin farkını görebiliyorum. Bu öyle tehlikeli bir süreç ki Türklüğün karşıtlığı Kürt ’lük, Milliyetçi Hareket Partisinin karşıtı ise Barış ve Demokrasi partisi olarak sunuluyor..

Adana Ülkü ocakları Başkanı Serhat Kanat “Neden sokaklarda değilsiniz,Türk milliyetçileri neden bu gidişe dur demiyor” sorularıyla karşılaştığını belirtiyor…

Vatandaş’ın Çözüm sürecinden beklentisi ne kadar büyükse de çözüm sürecinde eksik bırakılan ve unutulan en önemli unsur da yine vatandaşlar oluyor…İmralı görüşmeleri ve hazırlanan yol haritası tavanda şekillenirken vatandaşın bekleyişi ise bu belirsizlikle gerginliğe yol açıyor…Bugün “BDP’li vekiller şehrimize gelmiş “söylemiyle sokağa çıkacak geniş bir kitle var ve bu kitlenin provakasyona da ihtiyacı yok..

10 yıl öncede böyleydi bugünde böyle dolayısıyla Türkiye sokaklarında değişen bir şey yok..Daha kötüsü sokakları hazırlayan psikolojik ve sosyolojik bir çalışmada yok..

Siyasetin dili ise dün “ölü seviciler” bugün ”halkın oyunu almış parti ”tanımlamalarıyla inandırıcılığını yitiriyor.. Eğer sokaklarda sükûneti sağlamak istiyorsak Öncelikle siyasi partilerin birbirlerini hain ilan etmekten vazgeçmesi gerekiyor.. Herkesin kendini vatansever gördüğü diğerini hain ilan ettiği bir ortamda tabandan da farklı ses gelmesini bekleyemezsiniz. ..

Devlet aklı ise sürece vatandaşlarını da bir şekilde dahil etmek zorunda..Eğitimli kesimlerde dahi görülen  öteki sendromunu aşmak çok zor olsada çabalamak zorundayız..Karanlık dönemlerde yaratılan ötekine  öfkenin artık devlet aklıyla yatışmalı ,yatıştırılmalı ki geçmiş te yaşanan acılar artık tekrar etmesin…

 

Twitter:denizster

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Coronavirus (Covid-19)

  • 30,730,636Coronavirus Vaka Sayısı
  • 957,154Ölü Sayısı
  • 7,414,601Kurtulan Sayısı
Son Güncelleme: 14:05

HaberX Anket

Koronavirüs salgını sonrası hayatımız?

Sonuçları görmek için tıklayınız

Popüler Kullanıcılar