Maraş Konteyner Kent Krizi Fırsata Dönüştürülebilir Mi?

Maraş Konteyner Kent Krizi Fırsata Dönüştürülebilir Mi?

Konuyla ilgili ön bilgiyi rasthaber.com’dan alıntılıyarak başlayalım. Maraş merkeze bağlı ve Alevilerin yaşadığı Sivrice Höyük (Aşağı Terölar) Mahallesi’nde, 375 dönümlük arazi üzerine Suriyeli mülteciler için konteyner kent kurulmak isteniyor. Alevi yurttaşlar ise kamplara İŞİD sempatizanlarının sizmasindan endişe duyuyor.

Maraş Yaşam Platformu öncülüğünde çadır nöbeti başlatan yöre sakinleri gece gündüz nöbette olacaklarını söylüyorlar. “Bilindiği üzere Sivricehöyük Mahallesi sınırları içerisinde yapılmak istenen konteyner mülteci kampının yer tespitinin yanlış oluğunu düşünüyoruz. Öncelikle bilinmesini isteriz ki bu karşı çıkışımız yapılacak konteyner mülteci kampına yerleştirilecek insanların neden buraya yerleştiriliyor gibi kabaca ve gayri insanı değildir. Aksine diyoruz ki buraya getirilecek insanların işgalci emperyalistlerin çıkardığı ve tamamen kapitalist siyasetlerine hizmet eden savaşın mağdurlarıdır. Yurtlarında yaşanan savaştan kaçan mazlum Suriye halklarına niye geliyorsunuz da demiyoruz. Bu bakımdan bölgede yaşayan bizler, Alevi’si, Sünni’si olarak, yetkililere sesleniyoruz. Yapılması düşünülen konteyner mülteci kampın yerinin bizde yarattığı korku ve tedirginliği sonucu yer konusunun tekrar düşünülmesini talep ediyoruz.”

Konunun valiye iletildiği ancak valinin yer konusunda ısrarlı olduğu gelen bilgiler arasında.

Dünya Ehl-i Beyt Vakfı başkanı Sayın Fermanı Altun, Alevi inanç özgürlükleri konusunda ilk adımı AK Parti’nin attığını söylemişti. Alevilerin büyük çoğunluğu olan, okumuş, gönül gözü açık  kesimi, cumhuriyet tarihinde ilk defa samimi bir yaklaşımı ve çözüm gayretini AK Parti’de görüyor. Hükümet denizleri geçip çayda boğulmamalı. Maraş’taki bu sorun bir fırsat bilinip, örneğin bir bakan bölgeye gönderilip halkın içini ferahlatan bir açıklama yapsa, sol bataklığına gömülen Alevi yurttaşın hemen sevgisini olmasa da saygısını kazanır.

Olay sosyal medyada provakatörler tarafından devlet düşmanlığı çizgisinde işleniyor, Alevi toplumumuz açıkça kışkırtılıyor. Binbir türlü düşmanla cengedilen bu dönemde daha fazla insan küstürmenin hiçbir manası yok. Her protestoyu, protestoculari Gezici veya paralel olarak gorup halkın beklentilerine kulak tıkamak AK Parti’yi bitirmese bile büyümesini engeller, karşısında yeni cepheler açar. Bir bakan konuya eğilse, ‘canlar, buradaki amacımız sadece mağdur, mazlum Suriyeli halka bir yaşam yeri açmaktı ama madem siz huzursuzsunuz, bundan vazgeçeriz’ dese kuşanılan kılıçlar ve güdülen kinler kinina girer.

AK Parti aynen Artvin’de gösterdiği feraseti, izlediği akıllı stratejiyi Maraş’ta da göstermeli. Alevi toplumuna her firsatta, artık devletin Maraş, Çorum, Madımak katliamları yapacak kadar ‘derin’ olmadığı anlatılmalı, hissettirilmeli.

Vakkas Doğantekin

Twitter: vdogantekin


Coronavirus (Covid-19)

  • 5,978,600Coronavirus Vaka Sayısı
  • 364,570Ölü Sayısı
  • 2,982,457Kurtulan Sayısı
Son Güncelleme: 22:05

HaberX Anket

Koronavirüs salgını sonrası hayatımız?

Sonuçları görmek için tıklayınız

Popüler Kullanıcılar