Los Angeles’te Darbe Günü Nasıl Geçti?

Los Angeles’te Bir Darbe Günü

Perşembeyi cumaya bağlayan gece olacaklardan habersiz uyuyup sabah 10 gibi uyandığımda hiçbir şeyden haberim yoktu. Sabah sabah İŞİD’i kınayan bir Facebook paylaşımı yaptım. Twitter’de gezinirken deli dolu ama samimi bir kardeşimiz olan Fatih Tezcan inanması zor havadisler veriyordu. Darbe başladığını, genelkurmay başkanının rehin alındığını yazıyordu. Benim de kalbime bir huzursuzluk çöktü. Köprüdeki tanklar olayı netleştirdi, yok ya darbe değildir falan gibi Polyannacılık yapmadan içten içe dualar etmeye ve sosyal medyada darbe karşıtı kesintisiz bir mücadeleye başladım. Kahvaltı süresince hep haber takip ettim, twit attim.

Dakikada iki İnşirah süresi okunabildiğini o gün o ruh haliyle anladım. İnşirah, bildiğin Brodil öksürük surubu mübarek, darbe öncesi iki tane atıyorsun, 3-5 saate hiçbir zulüm kalmıyor. Zulme, zorluğa bire bir, çünkü Allah, her zorlukla beraber bir kolaylık vardır diye buyuruyor ve inanan insana resmen bir huzur nakli yapıyor.

Darbecilerin başarılı olacağına bir an bile inanmadım. Türkiye’nin gücünün ve ordumuzun en üst düzey komutanlarının saçmalamayacağının bilincindeydim. Cuma namazı vakti geldiğinde Cypress’taki İslam merkezine gittim, sakin bir şekilde namaz kılıp cemaatten güç aldım. Pakistanlı, kalbinin temizliğine yürekten inandığım imam kardeşimin kulağına Türkiye’de müslüman hükümete ve lidere karşı askeri darbe başlatıldığını ve tüm cemaatten dua talep ettiğimi ilettim. Yarabbi sen Türkiye’deki müslümanların yardımcısı ol, onları muzaffer kıl, canlarını incitme diye dua etti. Dularının üçte ikisi tuttu; sadece canımız incindi.

Cumhurbaşkanımız halka haydi sokaklara dediği andan itibaren, darbeciler şimdi teknik nakavt oldu dedim. Reis yaşıyordu, darbecilerden once kenetlenme mesajı veriyordu ve 3 Mart 1924’ten beri ilk kez müslüman bir liderin davetiyle 2 saatte meydanlara inen 20 milyon insan darbecilere dünyanın kaç bucak olduğunu gösteriyordu. Aynı anda, meclis, genelkurmay karargahı, MİT binası, Türk Telekom, Gölbaşı Özel Harekat, TRT, CnnTürk ve Marmaris’te Reis’in kaldığı yer gibi ondan fazla stratejik merkezi felç etmeyi amaçlayan cuntacılar, halkımızın destansı duruşu ve kahraman asker ve polisimizin hainleri alnından vuruşuyla neye uğradığını şaşırıyordu. Ankara’daki doktor ağabeyimle ve eş dostla görüşüp moral vermeye ve bilgi almaya çalıştım.

Seçimlerde birlikte çalıştığımız kardeşim Kayhan Susuz aradı, abi neler oluyor, güvenebileceğim sen varsın, olanlar gerçek mi diye sordu. Gerçek ama hiç merak etme Allah’ın izniyle sabaha hiçbir şey kalmaz dedim. Nur cemaatinden ihlaslı kardeşim Mustafa Aydoğdu, Los Angeles’te protesto tertip edelim dedi, hay aklınla bin yaşa deyip Facebook ve Twitter üzerinden Los Angeles’te bir avuç olan vatansever Türk’e ulaşmaya çalıştık. LATAA isimli Türk derneğine ilanımızı gönderdim, hiç parti lafı etmedim, sadece Türkiye’yi sevenlere seslendim ama ilanımı yayınlamadılar. Avrupa’da, ABD’de çiçek koparılsa kınayıp, bir yerlere mum diken ultra-Kemalist LATAA, tarihin en büyük saldırısında kasitli olarak Türkiye’yi yalnız bıraktı.

Los Angeles konsolosluğumuza giderken Twitter üzerinden ABC, NBC, KCAL, CBS gibi kanalları da davet ettim. Yarım saate kalmadı geldiler, görüntü aldılar, canlı yayında verdiler, röportaj yaptılar. 20 kadar genç, vatan sana canım feda naralarıyla inlettik caddeyi, Türkiye ve Erdoğan’a desteğimizi verdik, safımızı belli ettik. Los Angeles saatiyle akşam 9 gibi Fetullahci haşhaşi hainlerin birer birer teslim alındığını cep telefonlarımızdan hep beraber izledik.

Dünyanın öbür ucunda da yaşasalar, bir avuç da olsalar, toplanan kardeşlerimin o gün ABD’de değil, Ankara’da olsa, tanklara göğüs gereceğinden hiç şüphem yoktu. İhlas vardı, samimiyet vardı. Allah yine bizimleydi, darbe püskürtüldü ve dünya alem, insanımızın geleceğini, şahsiyetini ve hür iradesiyle seçtiği liderini kurda kuşa yedirmeyeceğini anladı.

Memleketimiz, tanklardan, helikopterlerden kudurmuşcasına kurşun yağdıranlara bırakılmayacak kadar güzel ve mübarekti.

Vakkas Doğantekin

Twitter: vdogantekin

http://losangeles.cbslocal.com/video/category/spoken-word-kcaltv/3432219-local-turkish-community-reacts-to-attempted-coup/


Coronavirus (Covid-19)

  • 5,678,063Coronavirus Vaka Sayısı
  • 351,667Ölü Sayısı
  • 2,899,513Kurtulan Sayısı
Son Güncelleme: 03:45

HaberX Anket

Koronavirüs salgını sonrası hayatımız?

Sonuçları görmek için tıklayınız

Popüler Kullanıcılar