10 MADDEDE TRUMP ZAFERİ

10 MADDEDE TRUMP ZAFERİ

Hiç siyaset tecrübesi olmayan işadamı ve TV yıldızı Donald Trump, 16 ayda Amerikanları etkilemeyi başardı ve ABD'nin 45. başkanı oldu. Hillary yüzde 12 farkla açık ara başkan olacak dedikleri zaman bile, hayır, bunlar manipülasyon, Trump olacak diyordum.

Dostlar, 11 yıldır ABD'de yaşayan ve seçim sonucunu doğru tahmin eden birisi olarak, Trump nasıl kazandı sorusunu 10 maddede açıklayayım.

1- Trump, kampanyasına 'tembel Meksikalı' diyerek başladı ve ırkçı, ulusal ateşi fitilledi. Uyuyan kitleleri uyandırdı, heyecanlandırdı. Amerika’yı Yeniden Büyük Yap ‘Make America Great Again – MAGA’ ve Bataklığı kurut ‘drain the swamp’, sağlam sloganlarla yoluna devam etti. Crooked Hillary, sahtekar Hillary lakabını dillere pelesenk yaptı. Hillary’nin akillarda kalan tek bir slogan yok, varsa yoksa ince hesap, strateji, taktik yapip durdu, halka inmedi, isi masa basinda bitiririm sandi.

2- Trump, uç söylemleriyle ciddi bir momentum yakaladı, politik davranmaya çalışan ve ezber konuşan tüm Cumhuriyetçi adayları solladı.

3- Trump sosyal medyayı çok etkin kullandı, her twiti binlerce kez rt oldu. Mitinglerdeki kalabalık ve heyecan zaten ben geliyorum diyordu. Trump’in her bir twiti binlerce kez rt edilirken, Hillary cogu zaman 300-500’lerde kaldi.

4- Trump, tam bir Amerikan olduğu için beyazların büyük sevgisini kazandı. 90 yasındakiler de dahil tum secmenlerini sandığa getirmeyi başardı.

5- Obama'dan bile ağzı yanan siyahi nüfus sisteme kustu, sandığa gitmedi. Robot Hillary ne siyahları ne Hispanikleri heyecanlandırabildi.

6- Trump maratonda hiç nefes almadı, seçimin son saatine kadar Twitter'den seçmeni oy vermeye çağırdı. Hillary, nasil olsa tavşanım, kaplumbagayi yenerim sandı. Medyayla halki uyutayim derken, kendisi hiptotize oldu.

7- Medya Trump'a savaş açtı, 'corporation'lardan tiksinen ve zaten okumayan kesim Trump'i daha da sahiplendi. Hiçbir saldırıda zayıflamadı.

8-Dünyadaki rüzgar popülist, ulusal, halkın sevdiği, sistemin sevmediği liderler ve hareketlerden yana. Statükodan sonra Trump kaçınılmazdı.

9-ABD gerçekten fakirleşmeye başladı ve beyaz orta sınıf ABD'nin ele geçirildiğini düşünüyordu. Trump, direkt ve net mesajlar verdi. Yalan da olsa mutluyuz, o bize yetiyor diyen Beyaz Amerika Trump’a yuklendi, acik ara baskan yapti.

10-Trump'i aptal sanıp çok aptalca saldırdılar. Sanki Amerikanlar çok namus düşkünüymüş gibi ses kayıtlarıyla saldırdılar. Ters tepti. Bu tarz saldirilar, Trumpcilari daha Trumpci, Trump dusmanlarini daha da anti-Trump yaparak bugunku secim sonrasi saldirgan ortami hazirlamis oldu.

Secim Sonrasi Tahminlerim

Trump her yerde ‘ benim başkanım değil’ sloganlarıyla protesto edilmeye başlandı. Trump’ın kankalarından ve adalet bakanı olması beklenen eski NYC belediye başkanı Rudy Giuliani Amerikan protestocular için spoiled crybabies, yani 'şımarık ağlak bebeler' dedi. ABD'de yeni bir 'sivil haklar hareketi' başlıyor. Bu yeni sivil haklar hareketi, Latinlerin, müslümanların, siyahilerin, yerlilerin ve Asyalılar hariç birçok göçmen grubunun katılımıyla 1950-60’lardakinden daha büyük ve senkronize olacak. 40-50 yıl önce Latinler Cesar Chavez ile siyahiler Dr. King gibi liderlerle sadece kendi hinterlandı için mücadele veriyordu. Şimdi, tüm gruplar, Michael Moore, Bernie Şanders, Elizabeth Warren gibi isimlerin liderliğinde hep birlikte hareket edecekler, etmek zorunda kalacaklar. ABD’de yeni bir devrim olacak. Bu devrim kanlı mı olacak, kansız mı olacak; Trump’ın kendi tabanını evcilleştirip evcilleştirmeyeceğiyle ilgili bir durum bu.

FETÖ'cü militanlar Hillary'ye milyonlarca dolar bağış yaptı, bütün ümitleri oydu. Türkiye'den kökleri kazıniyor, ABD'de de huzur bulamayacaklar.

Cem Uzan da hatırlarsanız tavuk döner-ayran, milliyetçi bir söylem ve aptalca vaatlerle kısa bir sürede Türkiye’de yüzde 7 oy almıştı. Az kalsın barajı geçip ülkeyi talan edecekti. Trump 16 ayda başkan bile oldu. Her şeyin mümkün olmaya başladığı bir dünya, bir yandan ümit verici bir yandan korkutucu.

Clinton kampanya için 500 milyon dolar harcadı, Trump 300. Parayla başkan olunamayan yeni bir çağ başladı.

21. YY güzel olacak, ezber bozacak.

Vakkas Dogantekin

 

Twitter: vdogantekin


Coronavirus (Covid-19)

  • 5,991,359Coronavirus Vaka Sayısı
  • 365,261Ölü Sayısı
  • 2,991,144Kurtulan Sayısı
Son Güncelleme: 23:25

HaberX Anket

Koronavirüs salgını sonrası hayatımız?

Sonuçları görmek için tıklayınız

Popüler Kullanıcılar