ÇÖZÜM SÜRECİNİ HANGİ 2 ÜLKE BİTİRDİ?

ÇÖZÜM SÜRECİNİ HANGİ 2 ÜLKE BİTİRDİ?

Türkiye, Rusya’yı 21. YY müttefiki ilan etmeden önce aşağıdaki soruları Putin’e cesurca sormalı ve net cevaplar istemeli.

1- Putin kontrolünde Suriye rejimi, Suriye’nin kuzeyinde bulunan Rojava bölgesinde bulunan Kürt nüfusun yoğunlukta olduğu Kobanı, Kamışlı, Afrin, Tel Amer ve Haseke bölgelerinden neden ordusunu tamamen çekti?

2- Suriye rejimi bu bölgeyi neden Suriye PKK’si olan PYD’nin işgaline cazip hale getirdi? Neden ilan edilen kantonlara karşı hiçbir şey yapmadı? Yoksa bu güç boşluğunu Türkiye’de silah bırakmaya hazırlanan PKK barış sürecini bitirsin diye mi yaptı?

3- PKK-PYD’yi silahlandırma ve ümitlendirme görevi ABD’nin, TC sınırında müsait arazi ayarlamak Rusya’nın mı göreviydi? Rusya, PKK'yi desteklemekten tamamen vazgececek mi? Gecmeyecekse ABD'den ne farki olacak?

4- Moskova’da PKK memurlarından Demirtaş ve ekibiyle neler görüşüldü, ne sözler verildi?

5- Her seferinde Suriye’nin toprak bütünlüğüne atıf yapılırken, de fakto özgürlük ilan edilen PKK kantonlarına neden hiç  dokunulmadı?

6- Suriye PKK’sıyla neden ilişkiler gerilmiyor? Rusya-Türkiye arası tekrar bozulursa elde koz olsun diye Demokles’in kılıcı gibi üzerimizde bileniyor mu?

7- Rusya’nın neyi özel? Dünyaya veya bölgemize barış mı vaadediyor? Suriye rejiminin yüzbinlerce müslümanı katletmesine destek olan Rusya, ABD’den ne kadar farksız? Evet, hala ABD kadar öldüremedi ama katil ruhunu ispat ettikten sonra sayı çok da önemli mi?

Şu soruları da kendimize sormalıyız:

1- Türkiye, Fırat Kalkanı operasyonunu, muhaliflerin, rejim ve Rusya düşmanı olduğu bir coğrafyada, Rusya müttefiki olarak devam ettirebilir mi, ne kadar derinleştirebilir?

2- Türkiye, Rusya ile yakınlaşırken, ABD-Rusya arasında imzalanmış olması muhtemel yeni bir Sykes-Picot anlaşmasını göz önünde bulunduruyor mu? Birbirine düşman sandıklarımız, saman altından şu yürütüyor olabilir mi?

3- Suriye’deki katliamdan dolayı Orta Doğu’da esen sert Rus karşıtı rüzgarlar var. Rusya dostu bir Türkiye, Erdoğan’I halife gibi görmeye başlayan bölgedeki Sünni müslümanlarla ilişkisini yönetebilir mi?

4- Türkiye Batı ile ilişkilerde köprüleri tamamen yakmalı mı yoksa darbe destekçisi hükümetler ve medyalar dışında başka, yeni muhattaplar ve kanallar mı oluşturmalı?

ABD’de 11 yıldır yaşayan birisi olarak söylüyorum; ABD. hükümetten ibaret değil, çok etkili içtimai hareketler ve derinleşmiş bir sistem var. Ama Rusya hükümetten ve Putin’den ibaret. Rusya’nın TC’ye göstermelik bir saygıdan başka verebileceği bir medeniyet, bir umut, bir toplumlar arası kenetlenme yok. Kısa vadede nefes aldırır ama uzun vadede gereksiz bir ittifak olacağı kanaatindeyim.

Müslüman Türk’ün alın yazısı: Ne Batıcı, ne Doğucu; doğru bildiği yolun yolcusu.


Coronavirus (Covid-19)

  • 5,991,330Coronavirus Vaka Sayısı
  • 365,232Ölü Sayısı
  • 2,991,246Kurtulan Sayısı
Son Güncelleme: 23:10

HaberX Anket

Koronavirüs salgını sonrası hayatımız?

Sonuçları görmek için tıklayınız

Popüler Kullanıcılar