IŞİD IŞİD NEREYE KADAR?

Irak'ın ikinci en büyük şehri Musul, geçen hafta bugün itibariyle IŞİD tarafından ele geçirildi. İlk olarak 32 Türk tır şoförünü rehin alan 'terör örgütü', sonrasında Musul Türk Başkansolosluğu'nun tüm çalışanlarını rehin aldı. Rusya'nın Afganistan ve Çeçenistan işgalleri üzerine bölgedeki dengenin inşası adına Amerika ve Arap ülkeleri ittifakıyla, Selefi hassasiyetleri tavan yapmış, iç gerilimlerini sahaya yansıtmakta usta örgütler ortaya çıkmalıydı. Bunlar: Taliban ve El-Kaide oldu. El-Kaide'nin Suriye stratejisi, 'terör örgütü' El-Nusra'yla eklemlenmesini sağladı. Hard-core selefi örgütlerden olan IŞİD'in El-Kaide kolundan ayrılması da böylece gerçekleşti.

***

Kuzey Irak yönetimi, Merkezi Irak yönetimi ve Şii bölgesi... Irak'ın 2003 Amerikan işgalinden sonra durulmayan iç dinamikleri, bölgenin en zengin petrol rezervine sahip Felluce, Ramadi ve Musul gibi şehirlerin işgaline kadar uzanan süreci yaratmış durumda bugün. 2003 Amerikan işgalinden sonra, bölgede oluşan otorite boşluğu ve zoraki yönetimin yarattığı alanı, bugün terörün ve kaosun hakim olduğu bir ortam doldurabiliyor.

***

Sürecin gidişatı, Şii lider Maliki'nin "Zoraki Krallığı"nı Sunni unsurlarla da paylaşmak zorunda kalacağı yönünde bir izlenim edinmemizi sağlıyor. Maliki'nin askerleri, Musul'a yürüyen IŞİD ordusu ve destekçilerinden bölgesel Sunni unsurların önünü almak konusunda pek gönüllü gözükmüyorlar. Kanlarının son damlasına kadar savaşmaları yönünde gelen fetvaya rağmen durum bu.

***

Musul Merkez Bankası'nı ele geçiren ve 429 milyon dolarlık bir para rezervinin üzerine konan, dünyanın en zengin terör örgütüyle karşı karşıyayız artık. Bunu ben değil, bölgeyi iyi bilen değerli gazeteci/yazar Cem Küçük söylüyor. Bir diğer önemli argüman ise, "Musul'da başkonsolosluğu bulunduran tek ülke biziz." gibi bir acziyet duygusuna kapılanları şaşırtacak cinsten. Musul'u düşüreceği ayan beyan ortada olan IŞİD'e karşı Musul Merkez Bankası'ndaki milyon dolarların nasıl oluyor da kaçırılmamış/boşaltılmamış olduğunu sorguluyor Fehmi Koru. Bence hükümete çakacağım derdiyle malzeme arayan muhalif zihniyet, aniden milyon dolarlık bir terör örgütüne dönüşen bu yapının arka planınında ne olduğuna da bir zahmet bakmalı.

***

Özetle, Irak'taki bu çok yapılı düzenin çözülmeye başladığı ortada. Maliki, petrol ticareti nedeniyle biraz fazla özgür ve savurgan bulduğu Barzani'yi frenlemek istese de, durum artık, Maliki için olmak ya da olmamak meselesine dönüşmüş durumda. Bu da, Kuzey Irak yönetimiyle, Merkezi Irak yönetiminin, IŞİD ve bölgesel Sunni unsurları frenlemek adına birlikte mücadelesi, birlikte savaşması anlamına geliyor. Bölgede iç çatışmanın bir süre daha süreceği, sonunda Merkezi Irak yönetiminin, siyaset sahnesinden tasfiye ettiği Sunni kesme güçlü bir temsil şansı tanımak zorunda kalacağı açık. 

***

BAYRAK PROVOKASYONU

Türk Konsolosluğu meselesinde savaş çığırtkanlığı yapanlarla, bayrak provokasyoncusunun alnına nişan almayı salık verenlerin aynı çizgide olduklarını söylemek zorundayım. Milli bağımsızlık sembolümüz olan TÜRKİYE bayrağını muhtemelen yaşça küçük, zavallının birine indirtip, onun alnından vuruluşunu izleyip, sonra, "Bayrağı indirdi diye katledilen 16 yaşındaki Kürt çocuk" kampanyasıyla, Kürtleri terörize etmekten başka ne olabilir ki bu iç savaş kışkırtıcılarının amacı? Ya da, milletin ve devletin rehin alınan vatandaşların kurtulması için kenetlendiği bir noktada istifa ve savaş çığırtkanlığı yapan muhalif kafayı nereden nerelere vurmalı sizce? Siz, kenetlenmeniz gereken, milli birliği ve bütünlüğü ilgilendiren her konuda bu kadar kaypaklaşmayı tercih edersiniz, bu millet neden dönüp, sizin yüzünüze baksın ki?


Twitter: @ahmetduvarci

Coronavirus (Covid-19)

  • 664,235Coronavirus Vaka Sayısı
  • 30,888Ölü Sayısı
  • 142,364Kurtulan Sayısı
Son Güncelleme: 09:01

HaberX Anket

Koronavirüs önlemleri yeterli mi?

Sonuçları görmek için tıklayınız

Popüler Kullanıcılar