NE YAPMAK İSTİYORSUN ERDOĞAN?

Dünya medeniyetleriyle basit ve yüzeysel bir faydacılık ekseninde değil, gerçek bir entelektüel çaba ve endişe içinde ilgilenen Ahmed El-Biruni, Avrupa’daki Rönesans ve Hümanizm akımları ortaya çıkmadan yüzyıllar önce bu zihniyetleri yaşatmıştır.

***
Tıp, coğrafya, geometri, astronomi, kronoloji disiplinlerinde çığır açıcı eserler veren, 10-11. yy.’ın büyük İslam alimi Biruni’nin, Magnum Opus’u: “Kanunü’l Mes’udî”dir.

***
Bu eserde, Amerika’nın varlığıyla ilgili çok net bir tespitte bulunuyor o tarihlerde Biruni.Doğu ve Batı’nın kıyı şeridinde, Batı yarımkürede bir kıtanın varlığından neredeyse kesin olarak bahsediyor. Kendi tabiriyle: “Bundan aşırı sıcak/aşırı soğuk” gibi bir kesinlikte söz etmiyor ama, bugün “Amerika” dediğimiz kıtanın varlığını bir kara parçası şeklinde açıkça tanımlıyor. Biruni, resmen Batı yarımkürede henüz keşfedilmemiş bir kara parçasının varlığını iddia ediyor yani.

***
Bu bağlamda, Erdoğan’ın “Amerika’yı Müslümanlar keşfetti” söyleminin arka planına bakalım:

Erdoğan, bu tarihsel hafızayı küresel ve bölgesel siyasete yön verecek bir araç olarak kullanıyor, orası kesin.

Ancak…

***
Ne derseniz deyin, bu söylemin yarattığı sonuç tam bir “kazan-kazan”a tekabül eder. Biruni gibi, İbn-i Sina gibi büyük İslam alimlerinin düşünce ve bilimsel birikimini inkar edenlerin infilak etmeye mecbur olduklarını çok iyi biliyor Erdoğan. Bir taraftan tiye alınmak pahasına abartılı bir söylemi dillendirerek, tarihsel hakikatlere olan ilgiyi UYANDIRMAK istiyor.

***
İslami hassasiyete sahip olan kesmin bu söylemden heyecan duyacağı kesin. Bunu tiye alan kesmin üzerindeki “Kadim İslam birikimini küçümseyenler” algısı ise daha da güçleniyor.

***
Erdoğan bunu yaparken, kof “Pan-İslamist” reflekslere sarılmıyor. Büyük İslam medeniyeti varlığının bilincinde olduğu için, bir zihniyet dönüşümüne ihtiyaç duyulduğunun farkında. Etki alanı genişleyen bu tartışma, İslam dünyası ve Türkiye için giderek kuşatıcı bir özgüven nesnesine dönüşüyor zamanla.

***
Erdoğan, tartışmalı bir tespit üzerinden, İslam medeniyetine ve insanlığa ait tarihsel gerçekliklere doğru bir adım atıyor ve bunların tartışılmasıyla, günümüz İslam dünyasını kuşatıyor.

***
Amerika kıtasının varlığını bir Müslüman alimin öngörmesi düşüncesi bile bazı kesimlerin euro-centric komplekslerini azdırıyor ve tüylerini diken diken ediyor bugün.

***
Lafı çok uzatmayayım. “Amerika’ya ilk olarak Müslümanlar ayak bastı” demek, aslında, “Ey birbirini boğazlayan Müslümanlar, ey Güney Asya’dan, Kuzey Afrika’ya uzanan İslam coğrafyası, kendinize gelin!” demektir.

 

Erdoğan, bunu başarmak istiyor…

Coronavirus (Covid-19)

  • 663,928Coronavirus Vaka Sayısı
  • 30,882Ölü Sayısı
  • 142,361Kurtulan Sayısı
Son Güncelleme: 07:50

HaberX Anket

Koronavirüs önlemleri yeterli mi?

Sonuçları görmek için tıklayınız

Popüler Kullanıcılar