YÜKSEK KOLESTEROL MEME KANSERİ VE MEME KANSERİNDEN ÖLÜMLERİ ÖNLÜYOR

Avrupa Kardiyoloji Derneği’ nin (European Society of Cardiology Congress) 2017 kongresinde de sunulan bir araştırmada yüksek kolesterol seviyelerine sahip olan kadınlarda meme kanseri riskinin ve meme kanserinden ölümlerin daha az olduğu sonucuna ulaşıldı.

İngiltere’ de Aston Üniversitesi tarafından düzenlenen ve kısa adı ACALM olan araştırma, 40 yaş ve üzerinde olan 1 220 024 kadın üzerinde gerçekleştirildi.

Bunlardan 16043 kadının kolesterol seviyelerinin yüksek olduğu belirlendi; kontrol grubu için de benzer özelliklere sahip kolesterolü yüksek olmayan 16.043 kadın seçildi ve kadınlar 14 sene süreyle takip edildi.

Analizlerde, yüksek kolesterol seviyelerine sahip olan kadınlarda meme kanseri kolesterolleri yüksek olmayanlara göre yüzde 45 ve meme kanseri olanlarda ölüm oranı da yüzde 40 daha az olduğu tespit edildi.

women likes lot of eggs ile ilgili görsel sonucu

Sebep kolesterol yüksekliği mi statin kullanımı mı?

Araştırma, yüksek kolesterol seviyelerinin meme kanseri ve meme kanserinden ölümleri önleyebileceğini düşündürüyor ama araştırmanın başı olan Paul Carter, bu sonuçları yüksek kolesterolü olan hastaların kolesterol düşürücü ilaç (statin) kullanmalarına bağlıyor.

Gerçekten de statin kullanan kanserli hastaların statin kullanmayanlara göre daha uzun yaşadıklarını gösteren çalışmalar var ama bu araştırmadan böyle bir sonuç çıkarmak mümkün değil.

BİR: Araştırmada kaç kadının hangi tür statin aldığı, ne sürede ve hangi dozlarda kullandığına dair hiçbir bilgi yer almıyor.

İKİ: Her yüksek kolesterolü olan kadın statin kullanmayacağı gibi, kolesterolü yüksek olmayanlar içinde de pekâlâ statin kullananlar olabilir. 

ÜÇ: Bir milyon 200 bin kadın içinde kolesterolü yüksek olanların sayısının 16 bin olması ise, yani yüksek kolesterol seviyelerine her 76 kadından birinde rastlanması ise çok tuhaf!

DÖRT: Statinlerin meme kanserini ve meme kanserinden ölümleri önlediği ancak randomize kontrollü adam gibi araştırmalarla ortaya konabilir.

BEŞ: Bir kardiyoloji kongresinde her iyi sonucun statinlerle ilişkilendirilmeye çalışılması da her zaman rastladığımız bir durumdur. Yakında küresel ısınmayı kolesterole, çareyi de statinlere bağlarlarsa şaşırmamak gerekir.

Gelelim neticeye

Ben bu sonuçların yüksek kolesterol seviyelerinin meme kanseri ve meme kanseri ölümlerini azaltabileceği şeklinde değerlendirilmesi gerektiği kanaatindeyim.

Yüksek kolesterol seviyelerine sahip olan kadınların hayat tarzlarının daha doğru olması da kuvvetle muhtemeldir.

Bütün kadınlara yumurta ısmarlıyorum.

Kaynaklar:

https://www.escardio.org/The-ESC/Press-Office/Press-releases/study-suggests-statins-associated-with-lower-rates-of-breast-cancer-and-mortality

https://academic.oup.com/eurheartj/article/38/suppl_1/ehx504.3106/40895


Coronavirus (Covid-19)

  • 13,058,331Coronavirus Vaka Sayısı
  • 571,983Ölü Sayısı
  • 4,881,295Kurtulan Sayısı
Son Güncelleme: 12:40

HaberX Anket

Koronavirüs salgını sonrası hayatımız?

Sonuçları görmek için tıklayınız

Popüler Kullanıcılar