DEPRESYON BELİRTİLERİ ADAM GİBİ BESLENMEYLE İLAÇSIZ DA GİDERİLEBİLİR

46 bine yakın kişiye ait verilerin analizi ile yapılan meta-analizde kilo verme, beslenmenin desteklenmesi ve yağ alımının azaltılmasının depresyon belirtilerini azaltabileceği bildirildi.

Araştırmanın başı olan Dr. Joseph Firth mevcut araştırmaların diyet hatalarının düzeltilmesinin akıl ve ruh sağlığı üzerine olan faydalarını kesin olarak göstermediğini bildiriyor.

Psychosomatic Medicine isimli dergide yayınlanan analizde ruh hastalıkları için yapılan klinik beslenme araştırmalarına ait tüm veriler değerlendiriliyor.

Araştırmacılar, diyetin sağlıklı olmasının teşhis edilmiş depresif hastalık olmayan kişilerde de depresyon belirtilerini azalttığını ama anksiyete üzerine bir etkisinin olmadığını gösteriyor.

Meta-analiz, diyette yapılan değişikliklerin depresyon belirtilerine olan etkilerini inceleyen 16 randomize çalışmaya ait veriler üzerinde gerçekleştirildi.

Analizlerde, kilo vermenin, yağı azaltmanın veya besin ögelerinden zengin beslenmenin depresyon belirtileri üzerine benzer etkileri olduğu belirlendi. (Burada bahsedilenin yağın, margarin, bitkisel yağlar gibi zararlı trans yağlar olduğunu hatırlatırım).

Araştırmaya göre, liften ve sebzelerden zengin bir diyet, fast food gıdaları ve rafine şekeri azaltmak abur cuburla beslenmenin negatif psikolojik tesirlerini önlemede etkili oluyor.

Doğru beslenmeye egzersizin de ilave edilmesi depresyon belirtilerinin daha da azalmasını sağlıyor.

Diyet, depresyon ve anksiyete belirtilerinin azalmasında kadınlarda daha fazla etkili oluyor.

Bu sonuçlar, hayat tarzı ile ilgili yanlışların düzeltilmesinin depresyon tedavisinde faydalı olabileceğini ortaya koyuyor.

Uzmanlar ruh sağlığına olan müspet etkilerini obezite ve enflamasyonun azalmasıyla izah ediyorlar ve beslenmenin klinik psikiyatrik hastalığı olan kişilerde de araştırılması gerektiğine dikkat çekiyorlar.

DEPRESSİON RİGHT NUTRİTİON ile ilgili görsel sonucu

Gelelim neticeye

Elbette depresyon teşhisi de tedavisi de psikiyatri uzmanlarının işidir. 

İlaç verip vermemek ya da başka tedaviler onların kararına göre belirlenir.

Ama... tıbbın her hastalığın, her belirtinin ilaçlar olmadan da sağlıklı hayat tarzı ile düzeltilebileceğini anlamaya başlaması da kaçınılmazdı.

Çok şükür!

Kaynak:

https://journals.lww.com/psychosomaticmedicine/Abstract/publishahead/The_effects_of_dietary_improvement_on_symptoms_of.98656.aspx


Coronavirus (Covid-19)

  • 12,151,875Coronavirus Vaka Sayısı
  • 551,129Ölü Sayısı
  • 4,583,007Kurtulan Sayısı
Son Güncelleme: 02:30

HaberX Anket

Koronavirüs salgını sonrası hayatımız?

Sonuçları görmek için tıklayınız

Popüler Kullanıcılar