Bugün hava nasıl? 31 Mart 2019 hava durumu

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre; Doğu Akdeniz, İç Anadolu, Doğu Karadeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu ile Kütahya ve Afyonkarahisar çevrelerinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Genellikle Yağmur ve sağanak, Doğu Akdeniz ile Güneydoğu Anadolu'da yer yer gök gürültülü sağanak, İç Anadolu'nun kuzeyi ile Afyonkarahisar ve Kütahya çevrelerinde karla karışık yağmur, Doğu Anadolu'nun kuzey ve doğusunda karlakarışık yağmur ve kar şeklinde görülecek olan yağışların; Güneydoğu Anadolu, Hatay ve Osmaniye çevrelerinde kuvvetli (40-80 kg/m2) yağmur ve sağanak, yer yer gök gürültülü sağanak, Hakkari ve Bitlis çevreleri ile Bingöl ve Muş'un yüksekleri, Şırnak'ın doğusunun yüksekleri ve Van'ın güney kesimlerinin yükseklerinin kuvvetli ve yer yer yoğun kar (20-50 cm) şeklinde olması bekleniyor. Gece ve sabah saatlerinde iç ve doğu bölgelerde yer yer buzlanma ve don olayı bekleniyor.

 

HAVA SICAKLIĞI: Ülkemiz genelinde azalarak mevsim normallerinin altına düşeceği tahmin ediliyor.

 

RÜZGAR: Genellikle kuzey ve kuzeydoğu yönlerden orta kuvvette, Marmara, Ege, Batı Akdeniz'in iç kesimleri, İç Anadolu'nun kuzey ve batısı ile Batı ve Orta Karadeniz'in iç kesimlerinde kuvvetli, zaman zaman fırtına (40-70 km/saat), Marmara'nın güneybatısı (Çanakkale, Balıkesir, Bursa'nın batısı) ve Kuzey Ege’de (İzmir'in ve Manisa'nın kuzeyi) fırtına zaman zaman kuvvetli fırtına (70-90 Km/saat) şeklinde eseceği tahmin ediliyor.

 

UYARILAR

ÇIĞ UYARISI: Doğu Anadolu'nun kuzey ve doğusunda dik yamaçlarda çığ oluşma riski bulunduğundan ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olmaları gerekmektedir.

 

KUVVETLİ RÜZGAR ve FIRTINA UYARISI: Rüzgarın; Kuzey ve kuzeydoğu yönlerden Marmara, Ege, Batı Akdeniz'in iç kesimleri, İç Anadolu'nun kuzey ve batısı ile Batı ve Orta Karadeniz'in iç kesimlerinde kuvvetli, zaman zaman fırtına (40-70 km/saat), Marmara'nın güneybatısı (Çanakkale, Balıkesir, Bursa'nın batısı) ve Kuzey Ege’de (İzmir'in ve Manisa'nın kuzeyi) fırtına zaman zaman kuvvetli fırtına (70-90 Km/saat) şeklinde esmesi beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı( Çatı Uçması, Ulaşımda aksamalar, ağaç ve direk devrilmesi vb.) dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

 

KUVVETLİ SAĞANAK VE YOĞUN KAR YAĞIŞ UYARISI: Yağışların; Hakkari ve Bitlis çevreleri ile Bingöl ve Muş'un yüksekleri, Şırnak'ın doğusunun yüksekleri ve Van'ın güney kesimlerinin yükseklerinin kuvvetli ve yer yer yoğun kar (20-50 cm) şeklinde olması meydana gelebilecek buzlanma ve don olayı ile birlikte ulaşımda aksamalar, yer yer tipi şeklinde yağış ve çığ düşme riski gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması; Güneydoğu Anadolu, Osmaniye, Hatay ile Şırnak çevrelerinde kuvvetli sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağış (40-80 kg/m2) beklendiğinden meydana gelebilecek ani sel, su baskını, yıldırım ve yağış anında yer yer kuvvetli rüzgar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

 

ZİRAİ DON UYARISI: Tarımsal faaliyetin olduğu bölgelerimizden İç Ege (Afyonkarahisar, Uşak ve Kütahya), Göller Yöresi (Burdur, Isparta) ve İç Anadolu ile Karadeniz'in iç kesimlerinde orta kuvvette, Marmara'nın güneydoğusunda (Bilecik, Sakarya'nın ve Bursa'nın güneyi) hafif kuvvette zirai don riski bulunmaktadır. Meyve, sebze ve fide yetiştiricileri ile serada üretim yapan çiftçilerimizin gerekli tedbirleri almaları, don durumu hakkında daha detaylı bilgi almak için en yakın meteoroloji müdürlüklerine başvurmaları gerekmektedir.

 

BÖLGELERİMİZDE HAVA

MARMARA

Parçalı ve çok bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. Rüzgarın; kuzeydoğudan genellikle kuvvetli, zaman zaman fırtına (50-70 km/saat) şeklinde, Çanakkale, Balıkesir ve Bursa'nın batısında fırtına, zaman zaman kuvvetli fırtına (70-90 Km/saat) şeklinde esmesi bekleniyor. Gece ve sabah saatlerinde Bilecik çevreleri ile Sakarya ve Bursa'nın güney kesimlerinde hafif kuvvette zirai don olayı bekleniyor.

 

BURSA 2°C, 13°C

Parçalı bulutlu

 

ÇANAKKALE 6°C, 15°C

Parçalı ve çok bulutlu

 

İSTANBUL 6°C, 12°C

Parçalı bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. Rüzgarın; kuzeydoğudan kuvvetli zaman zaman fırtına şeklinde (50-70 km/sa.) esmesi bekleniyor.

 

KIRKLARELİ 3°C, 16°C

Parçalı ve çok bulutlu

 

EGE

Parçalı ve çok bulutlu, yarın Kütahya ve Afyonkarahisar çevrelerinin hafif karlakarışık yağmurlu geçeceği tahmin ediliyor. Rüzgarın; kuzeydoğudan genellikle kuvvetli, zaman zaman fırtına (50-70 km/saat) şeklinde, İzmir ve Manisa'nın kuzeyinde fırtına, zaman zaman kuvvetli fırtına (70-90 Km/saat) şeklinde esmesi bekleniyor. Gece ve sabah saatlerinde İç Ege'de (Afyonkarahisar, Uşak ve Kütahya) orta kuvvette zirai don olayı bekleniyor.

 

A.KARAHİSAR -1°C, 8°C

Parçalı ve çok bulutlu

 

DENİZLİ 3°C, 17°C

Parçalı ve çok bulutlu

 

İZMİR 7°C, 17°C

Parçalı ve çok bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. Rüzgarın; kuzeydoğudan kuvvetli zaman zaman fırtına şeklinde (50-70 km/sa.) esmesi bekleniyor.

 

MANİSA 4°C, 16°C

Parçalı ve çok bulutlu

 

AKDENİZ

Parçalı ve çok bulutlu, Doğu Akdeniz'in sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların bu akşam saatlerinde Osmaniye ve Hatay çevrelerinde yerel olarak kuvvetli olması bekleniyor. Gece ve sabah saatlerinde Göller Yöresinde (Burdur, Isparta) orta kuvvette zirai don olayı bekleniyor.

 

ADANA 10°C, 18°C

Çok bulutlu, sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı

 

ANTALYA 10°C, 20°C

Çok bulutlu

 

BURDUR 1°C, 10°C

Çok bulutlu

 

HATAY 10°C, 15°C

Çok bulutlu, sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların yerel olarak kuvvetli olması bekleniyor.

 

İÇ ANADOLU

Parçalı ve çok bulutlu, yağmur ve karla karışık yağmurlu geçeceği tahmin ediliyor. Rüzgarın; bölgenin kuzey ve batı kesimlerinde kuzeydoğudan kuvvetli olarak (40-60 km/sa.) esmesi bekleniyor. Gece ve sabah saatlerinde bölge genelinde orta kuvvette zirai don olayı bekleniyor.

 

ANKARA -1°C, 8°C

Parçalı zamanla çok bulutlu, yarın sabah saatlerinde hafif karlakarışık yağmurlu geçeceği tahmin ediliyor. Rüzgarın; kuzeydoğudan kuvvetli (30-60 km/sa.) esmesi bekleniyor.

 

ESKİŞEHİR -1°C, 11°C

Parçalı ve çok bulutlu, yarın öğle saatlerinde hafif karlakarışık yağmurlu geçeceği tahmin ediliyor.

 

KONYA 0°C, 4°C

Parçalı ve çok bulutlu, yarın hafif yağmurlu

 

SİVAS -2°C, 10°C

Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı karla karışık yağmur ve yüksekleri kar yağışlı

 

BATI KARADENİZ

Parçalı ve çok bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. Rüzgarın; bölgenin iç ve batı kesimlerinde kuzeydoğudan kuvvetli olarak (30-60 km/sa.) esmesi bekleniyor. Gece ve sabah saatlerinde iç kesimlerinde orta kuvvette zirai don olayı bekleniyor.

 

BOLU -3°C, 11°C

Parçalı bulutlu

 

DÜZCE -2°C, 14°C

Parçalı bulutlu

 

SİNOP 5°C, 12°C

Parçalı ve çok bulutlu

 

ZONGULDAK 2°C, 10°C

Parçalı bulutlu

 

ORTA ve DOĞU KARADENİZ

Parçalı ve çok bulutlu, Doğu Karadeniz'in yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; hafif olmak üzere yağmur ve sağanak, iç kesimlerin yükseklerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor. Gece ve sabah saatlerinde iç kesimlerinde orta kuvvette zirai don olayı bekleniyor. Bölgenin iç kesimlerinin dik yamaçlarında çığ oluşma riski bulunmaktadır.

 

AMASYA 1°C, 11°C

Parçalı ve çok bulutlu

 

ARTVİN -1°C, 15°C

Çok bulutlu, yarın hafif yağmurlu, yüksekleri hafif olmak üzere karla karışık yağmur ve kar yağışlı

 

SAMSUN 3°C, 11°C

Parçalı ve çok bulutlu

 

TRABZON 4°C, 9°C

Çok bulutlu yarın hafif yağmurlu

 

DOĞU ANADOLU

Çok bulutlu aralıklı yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. yağmur kuzey ve doğusunda karlakarışık yağmur ve kar şeklinde beklenen yağışların Bitlis ve Hakkari çevreleri ile Bingöl ve Muş'un yüksekleri, Van'ın güney kesimlerinin yüksekleri ve Şırnak'ın doğusunun yükseklerinde kuvvetli ve yer yer yoğun (20-50 cm) kar şeklinde olacağı tahmin ediliyor. Kuzey ve doğusunda gece ve sabah saatlerinde buzlanma ve don olayı bekleniyor. Bölgenin kuzey ve doğu kesimlerinin dik yamaçlarında çığ oluşma riski bulunmaktadır.

 

ERZURUM -1°C, 3°C

Çok bulutlu, aralıklı kar yağışlı

 

KARS -5°C, 0°C

Çok bulutlu, hafif kar yağışlı

 

MUŞ 2°C, 5°C

Çok bulutlu, aralıklı karlakarışık yağmur ve kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların yüükseklerinde yer yer kuvvetli ve yoğun kar yağışı şeklinden olması bekleniyor.

 

VAN 2°C, 9°C

Çok bulutlu, aralıklı yağmur ve karlakarışık yağmurlu yüksekleri kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların yarın güney kesimlerinin yükseklerinde yer yer kuvvetli kar yağışı şeklinde olması bekleniyor.

 

GÜNEYDOĞU ANADOLU

Çok bulutlu, bölge genelinin sağanak ve yer yer gök gürültülü sağnak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; gece saatlerine kadar bölgenin batısında, gece saatlerinden sonra ise doğusunda kuvvetli (40-80 kg/m2) olması bekleniyor.

 

DİYARBAKIR 7°C, 12°C

Çok bulutlu, sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların gece saatlerinden sonra kuvvetli olması bekleniyor.

 

GAZİANTEP 7°C, 13°C

Çok bulutlu, sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların bu akşam saatlerinde kuvvetli olması bekleniyor.

 

SİİRT 7°C, 11°C

Çok bulutlu, sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı, yüksekleri karlakarışık yağmurlu geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların gece saatlerinden sonra kuvvetli olması bekleniyor.

 

ŞANLIURFA 10°C, 15°C

Çok bulutlu, sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların bu akşam saatlerinde kuvvetli olması bekleniyor.

 

DENİZLERDE HAVA

Marmara ile Kuzey ve Orta Ege’de fırtına; Batı Karadeniz ve Güney Ege’nin güneyinde fırtınamsı rüzgar bekleniyor.

 

KARADENİZ

Hava Durumu: Parçalı ve az bulutlu, Doğu Karadeniz’in doğusu yarın öğle saatlerinde yağmur ve sağanak yağışlı, Rüzgâr: Batı Karadeniz’de doğu ve kuzeydoğudan 4 ila 6 (30-50 km/sa), doğusu 5 ila 7 (40-60 km/sa), Doğu Karadeniz'de doğu ve kuzeydoğu, zamanla kuzeybatı, yarın öğle saatlerinde yer yer güneybatıdan 2 ila 4 (10-30 km/sa), akşam ve gece saatlerinde batısı 3 ila 5 (20-40 km/sa) kuvvetinde, Dalga: 0,5 ila 1,5m, batısı 2,0 ila 3,0m, Görüş: İyi, yağış anında orta.

 

MARMARA

Hava Durumu: Az bulutlu, zamanla Parçalı ve çok bulutlu, Rüzgâr: Kuzey ve kuzeydoğudan 6 ila 8 (50-75 km/sa), gece saatlerinden itibaren 5 ila 7 (40-60 km/sa) kuvvetinde, Dalga: 2,0 ila 3,0m, zamanla 1,5 ila 2,5m, Görüş: Orta.

 

EGE

Hava Durumu: Az bulutlu, yarın güneyi yer yer parçalı bulutlu, Rüzgar: Kuzey Ege’de kuzey ve kuzeydoğudan 6 ila 8 (50-75 km/sa), Güney Ege’de kuzey ve kuzeydoğu, güneyi kuzeybatıdan 5 ila 7 (40-60 km/sa), kuzeyi akşam saatlerinde 6 ila 8 (50-75 km/sa), yarın öğle saatlerinde geneli 4 ila 6 (30-50 km/sa) kuvvetinde, Dalga: 3,0 ila 4,0m, güneyinde 2,0 ila 3,0m, Görüş: Orta, fırtına anında orta.

 

AKDENİZ

Hava Durumu: Çok bulutlu, doğusu sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı, Rüzgâr: Batı Akdeniz’de kuzey ve kuzeybatıdan 3 ila 5 (20-40 km/sa), Doğu Akdeniz’de doğu ve kuzeydoğudan 3 ila 5 (20-40 km/sa), batısı akşam saatlerinde 4 ila 6 (30-50 km/sa) kuvvetinde, Dalga: 1,0 ila 2,0m, doğusu akşam saatlerinde yer yer 2,5m, Görüş: İyi, yağış anında orta.

 

VAN GÖLÜ

Hava Durumu: Çok bulutlu ve yağmurlu, Rüzgâr: Doğu ve kuzeydoğu, yarın öğle saatlerinde güneyi batı ve güneybatıdan 2 ila 4 (10-30 km/sa) yer yer 5 (40 km/sa) kuvvetinde, Dalga: 0,25 ila 0,75m, Görüş: İyi, yağış anında orta.

Bugün hava nasıl? 31 Mart 2019 hava durumu

Coronavirus (Covid-19)

  • 13,058,167Coronavirus Vaka Sayısı
  • 571,979Ölü Sayısı
  • 4,881,546Kurtulan Sayısı
Son Güncelleme: 12:25

HaberX Anket

Koronavirüs salgını sonrası hayatımız?

Sonuçları görmek için tıklayınız

Popüler Kullanıcılar