ADI KONMAMIŞ RADYA

      Bir radyo hayal edin Anadolu Arapçası ile yayın yapan her şeyi ile yöresel doğal olan. Toplumun aynası, sesi olan. Hiç ön kaygısı olamadan, dinleyeni bir kişi olsa da kendine güvenebilen. Yöresel üslupla güldürebilen, ağlatabilen, düşündürebilen, utamadan kendi yanlışları ile alay edebilen bir radyo…

     Mesela radyodan biri “ya ehlu marhabteyn bikum” dese ne güzel olur değil mi belki de bu cümle hiç kurulmamıştır daha Türk radyolarında. Bir ilk olmak…

     Türkiye'de normal resmi dili kullanan bir radyo açsanız kimsenin dikkatini çekmez; ki zaten bunu yapan bir sürü ulusal-yerel radyolar var böyle bir şey yapmak israftan başka bir şey olmazdı. Ama arapça olsa… birde fasih Arapça değil de yerel Arapçayı kullanan bir radyo açmak bütün ilgileri üstüne toplar. Özellikle Anadolu Arapları bir radyodan ilk kez kendi dillerinde bir ses duymak onların ilgisini nasılda cezbeder.

    Yerel arapça diyorum çünkü devletin açtığı TRT Arapça’yı fasih Arapçayı kullanan diş arap ülkeleri dışında izleyenin olduğunu sanmıyorum; ki onlarda kendi kanalları dururken türkiye’den yayın yapan yabancı tv’yi niye izlesinler ki. Devlet,  Anadolu Araplarının kendi şivelerinden olan bir dil kullansa o zaman  izlenirdi belki kanal. Yine de şükür Anadolu Arapları için olmasa  da olsa bir şeyler yapılıyor devlet eliyle Araplar için.

    Farklı olunca fark ediliyor çoğu şeyler. Türkiye de etnik farklıkları dikkat çekerek milliyetçi tek millet, tek dil anlayışını yıkıp yöreselliğe yönelerek toplum içindeki farklığı yansıtmak kin nefreti söndürür. Belki de o zaman herkes sahiplenir bu ülkeyi kocaman sorunlar çözülür bir çırpıda.

    Bunu yapmak hayal etmekten zor bir şey olmasa gerek; bir stüdyo, ekip ve malzemeler bu kadar. Sunucuları sokaktan rastgele seçeriz çok da bilgili olmalarına gerek ki zaten kendi seviyesinde insanlara seslenecekler onlardan biri olmaları lazım. Nasıl ki bir yakınınız tv’ye falan çıksa hepimiz üşüşür onu izler neler dediğini merek edersiniz ya. Bizimki de o hesap işte. İçeriği için de zorluk çekmeyiz çünkü; işlenmemiş o kadar çok şeyler var ki Anadolu arapları ile ilgili sadece kendi aramızda konuşsak bile herkese ulaşırız.

    Mesela; Pazar günleri düğünlerden canlı bağlantı yaparız damatın; çiçeği burnundaki eşine olan sevgisini dinleriz hep beraber, belki orijinal şeyler çıkar güleriz ya da ağlariz. Akşamları büyüklerimizden ti’lile(akşam sohbeti) dinleriz. Yemek saatlerinden önce; A’mmuşe teyzemizden yöresel yemek tariflerini alır, gündüzleri; amatör sanatçıların yanında Nancy ajram, amr daib, haifa wehbe gibi tanınmış büyük Arap şarkıcıların parçalarını yayınlarız. Dediğim gibi konu sıkıntısı hiç olmaz bu radyoda.

     Belki de bu sayede çok saygın bir kurum olur aşiretler arasındaki husumetleri çözeriz.  Kan davalarını, başlık parasını kaldırırız. Bir dilek ağacı oluruz aşıklara araya girer kovuştururuz onları yasakçı gelenekleri delerek. Ya da şikayet kutusu oluruz zorla evlendirilmek istenen kızlara.

     Gençlere umut oluruz; bakın işte Araplarda bir şeyler yapabiliyor Türkiye’de, Çıkın o saklandığınız köşeden kendiniz ifade edin ve çekinmeyin arkanızda sizin gibi düşünen çok insanlar var yalnızlığa kapılmayın deyip önayak oluruz onlara. Özgüvenlerini toplar, bu bir kıpırtı olur, uyandırırız onları milletler cemiyetinde. Anlatırız onlara kendini ifade etmenin milliyetçilik, bölücülük olmadığını. Hem Arab’ım hem türkiye’liyim dışardan gelmedim buraya, hep burdaydim ben söyletme cesareti veririz onlara.  O zaman ben Arab’ım dediğimizde hangi ülkenden geldin gibi yersiz soru gelmez. Kabul edip benimserler Anadolu Arapları olduğumuzu

     Anadil insanların doğarken elde ettiği bir haktır, bunu konuşmak, savunmak  milliyetçilik değil bir görevdir, vefadır. Asrın getirdiği kitle iletişim araçları ulusal dilli bile yozlaştırıyor varın siz düşünün azınlık dillerinin hallerini Türkiye’de. Ama belki de bu radyo sayesinde dilimiz unutturmayız, eğitiriz gerekirse. Kendi kendimize açılım yaparız devletten beklemeden. Zaten kimin umrunda ki Arapçanın bir kolu unutulması. Bizi Arap ülkeleri umursadığı yok devletimizden beklememek lazım böyle şeyleri, bunu yapsa yapsa düşünen Arap Gençleri yapar. Milletler kendi dillerini korumak için yasalar çıkarırken biz bunu yapamazsak ayıp olur bize. Yazık olur bu dilin unutulması. Sadece Arapça değil Zazaca Kürtçe Süryanice vs.. bunlarda şu an arapça gibi can çekişiyor. Onlara da ilham oluruz hem…

      Velhasıl: Bu radyo Yılmaz Erdoğan’ın dediği gibi ‘beyaz bir kağıt gibi gibi herşey olmaya hazır’

@hsnkrtsh

www.facebook.com/7asan.karatash


 


Coronavirus (Covid-19)

  • 1,386,906Coronavirus Vaka Sayısı
  • 79,071Ölü Sayısı
  • 297,583Kurtulan Sayısı
Son Güncelleme: 19:45

HaberX Anket

Koronavirüs önlemleri yeterli mi?

Sonuçları görmek için tıklayınız

Popüler Kullanıcılar