DİLENEN SURİYELİLER (NAWARLAR)!

Her millettin bir yüz karası tabakası olur. İnsanları kategorize etmek etik değil; ama hayatımızın her yerinde insanları kategorilere ayırırız istemsiz olarak: Elit-cahil, cana yakın-soğuk vs. bir topluma baktığınızda da sosyoekonomik olarak en atta bulunan kesim olan Çingeneler bulunmaktadır. Bunlar göçebe hayatı yaşarlar bazıları da dilenir.


Suriye halklarında da en alt tabakada bulunan yaklaşık toplumun %1-3 oluşturan Nawar olarak adlandırılan Çingene benzeri tabaka bulunmaktadır. Genelde insanlardan iş-aş-para dilenen ve yaptıklarından utanmadan onur duyabilen göçebe yaşayan insanlardır.


Ülkelerinde bulunan iç savaş yüzünden Türkiye ve diğer dış ülkelere akın eder Suriye halkı bulunmaktadır. Bazıları hala memleketlerini bırakamadıkları için ölümü göze alıp vatanları için savaşmaktadır. Bazıları da dayanamayıp sevdiklerinden, mallarından vatanlarından ayrılıp göç etmektedir bilmedikleri diyarlara. Bu olayda en rahat davrananlarda Nawarlardır. En rahat diyorum çünkü ülkelerinde kaybedecekleri pek bir mal varlıkları yok ve göçebe yaşadıkları için mülteci yaşamak onların avantajına olmaktadır. Savaş başladığından beri ilk ülkeden ilk ayrılanlar da bunlar olmuştur.


Türkiye’ye sığınan bu kesim özgür hayat yaşadıkları için kamplarda yaşamayı reddetmişlerdir. Çünkü bunlar yerleşik hayata alışkın değiller ve yabancı ülkede olmaları onlara kamp dışındaki hayat daha cezp edici gelmektedir. Kamplardan ayrılıp kenar mahallelerde çadırlarını kurup eski yaşamlarına devam etmek hoşlarına gidiyor. Aynı zamanda ülkelerinin düştüğü durumu fırsat bilip kendilerini acıtarak sokaklarda dilenmektedirler. Oysaki kamplarda devletimiz tarafından onlara yeterli kadar aş ve kalacak yer verilmekte.


Nawarları diğer göç edilmeye mecbur bırakılan normal Suriyelilerden ayırmak lazım. Normal Suriye halkı erkekleri cephelerde Esad güçlerine karşı özgürlük mücadelesi vermekte, kadın ve çocukları ise kamplarda yaşamlarını sessiz sakın sürdürmektedir. Alt tabakadaki dilenen insanlara bakarak tüm Suriye halkı hakkında bir önyargıda bulunmak çok yanlış olur. Normal Suriye halkı kamplarda yaşadığı için sokaklar Nawarlara(çingenelere) kalıyor. Biz bu nedenle sokaklarda hep dilenenlerle karşılaşıyoruz.


Her millette olduğu gibi bizimde yüzümüzü kara çıkarabilecek insanlarımız mevcut olduğunu unutmayalım. Bu insanlarımız da Türkiye vatandaşı, sadece bunlardan hareketle 75 milyon insanımız hakkında öngörüde bulunmak yanlış olduğu gibi Suriyeliler hakkında da birkaç kişiden yola çıkarak değerlendirmede bulunmak yanlış olur.


Ne Çingeneleri küçümsemek gibi bir amacım ne de onların yaşam tarzına karışma gibi bir niyetim var; sadece toplumun küçük tabakasın yüzünden büyük tabakasının zarar görmesine karşıyım.


Ayrıca Şebbiha(Esad’ı savunan silahlı halk)lar tarafından bilinçli olarak kamplara gönderilen bazı kişiler insanları kışkırtarak kamplarda isyanlar çıkarmaktadır. Amaçları mültecileri, devletimiz karşısında vefasız duruma düşürmektir. Bununla ilgili kamplarda: her öğün aynı yemek veriliyor diye; Suriyelilerin verilen yemekleri yememesi ve taşkınlıklar çıkması gibi sorunlar yaşanmıştır. Bu durum birkaç kamplara sızmış Şebbihalar tarafından organize edilip ezilmiş psikolojisi içinde bulunanları galeyana getirerek kandırmaktadırlar. Vatandaşlarımızdan olaylara daha geniş açıdan bakmasını rica ediyorum. Hem genetik hem de sosyolojik olarak kardeşlerimiz olan Suriye halkı ne dilenci ne de vefasız, sadece içlerinden birkaç sütü bozuklar var ve onların borusu ötüyor.


Dilerim Allah’tan iç savaş biter ve halkın geleninin istediği insanlar başa gelir. Mülteciler de sağda solda sürünmekten kurtulur evlerine geri döner. 

 Coronavirus (Covid-19)

  • 1,386,906Coronavirus Vaka Sayısı
  • 79,071Ölü Sayısı
  • 297,583Kurtulan Sayısı
Son Güncelleme: 19:45

HaberX Anket

Koronavirüs önlemleri yeterli mi?

Sonuçları görmek için tıklayınız

Popüler Kullanıcılar