ALMANYADA NE GÜZEL KOALİSYON VAR !

Almanyada bakın ne güzel koalisyon varmış.

Sağ ve soldan iki büyük parti birleşip hükümeti kurmuş hemde ikinci döneminde gül gibi idare edip gidiyormuş.

Bizde neden olmasın…mış !

Böyle diyor seçim sonrası koalisyon güzellemesi düzen cemaat ehli ve Doğan’giller.

Bizde neden olmayacağını, olamayacağını anlatalım.


Mesela bizdeki gibi 13 yıl değil. Tam 16 yıl iktidarda kalan Helmut Kohl’a hiçbir SPD milletvekili yada partisi başkanı yada seçmeni bu sürede ve seçim kampanyasında : “Hırsız, Yezid,Uçağını hazırladı malezyaya kaçacak” türü ahlak ve edep dışı saldırılarda bulunmadı.

Seçimlerini  yaptılar. SPD hükümeti kuruldu. Schröder başbakan oldu. Ona da hiçbir Alman partisinin siyasi eleştiri dışında alçakça edep dışı belden aşağı saldırıları olmadı. Yine seçimlerini yaptılar şimdiki hükümet modeli ortaya çıktı. Yani I. Parti olan CDU ile II.parti olan SPD’nin birlikte kurdukları model ve ikinci seçimden sonrada bu model işliyor.

İyi ya işte, kendin yazıyorsun. Bu model işliyormuş diyecekler biraz sabretmeli. Zira Almanyada bir CHP yok !

Tüm seçim propangandasını devri sabık yaratmak üzere kurmuş. Alabildiğince geren, hakaret eden, dışlayan. Gerdikçe de, “Erdoğan ülkeyi geriyor “ masalı anlatan. Sokaktan, yasadışı örgütlerin desteğinden medet uman bir CHP.

Tüm demokratikleşme adımlarında destek olmak yerine, AYM'ye koşturup kanun iptal ettirme rekorları kuran CHP.

Tüm istihdam arttırıcı, iktisadi ve sosyal gelişmenin önünde kale gibi duran CHP.

Hızlı trene, oto yollara, köprülere, barajlara, nükleer santrala, III.Hava Limanına, Saraya ve daha aklınıza gelen gelmeyen herşeye karşı çıkan bir CHP.


Bu CHP Almanyada olsa ve seçim kampanyasında, Frankfurt Hava Limanını yıkacağım. BND’nin 5 bin odalı sarayını yıkacağım. Ren nehri üzerindeki tüm köprüleri yıkacağım, diye seçim kampanyası yürütseydi,

Bırakın bu gün AK Partili bazı aklı karışık yöneticilerin yapmak istediği gibi “Koalisyon ortağı” yapmayı. Tüm yöneticilerini tımarhaneye tıkarlardı.

İnanmıyorsa Ertuğrul Özkök sevgili kankası Kai Diekman’a sorsun !

Seçimlerden önce Kılıçdaroğlunun başta Amerikan elçisi yada AP başkanı Martin Schulz ile olan sıkı işbirliği bir noktaya kadar anlayışla karşılanabilir. Ya seçim sonrası  ilk iş Amerikan ve İngiliz büyük elçilerinin “nasıl bir koalisyon kurması” yönündeki direktiflerini nasıl anlayacağız ?

“Seçmen koalisyon dedi” koskocaman bir yanıltma, yalan ve algı operasyonudur. Seçmen sayısından fazla oy çıkan sandıklar bir kara lekedir.

Ak parti Anaplaşmak istemiyorsa koalisyon sevdasından vazgeçip. Bu işi muhalefet birliği cephesine devretmelidir (muhalefet birliği kendi deyimleridir). Kılıçdaroğlunun dediği gibi %60lık cephe pekala bu işi görebilir. Başaramazlarsa da fazla vakit kaybetmeden seçimlere gidilmeli.

 

Zira Ak Partiye Mahmut Tanal, Barış Yarkadaş yada Şafak Pavey’i bakan yapması, Gürsel Tekin’i başbakan yardımcısı yapması için oy vermedi hiçbir seçmeni. Bunu da göz ardı etmesinler.

 

 

Naci Taban

 

29.06.15

Coronavirus (Covid-19)

  • 664,277Coronavirus Vaka Sayısı
  • 30,890Ölü Sayısı
  • 142,366Kurtulan Sayısı
Son Güncelleme: 09:15

HaberX Anket

Koronavirüs önlemleri yeterli mi?

Sonuçları görmek için tıklayınız

Popüler Kullanıcılar