DÜNYANIN EN PAHALI BENZİNİ

“Dünyadaki en pahalı benzini biz kullanıyoruz!”

Bu sözü çok sık duyar hatta kendimiz telaffuz ederiz.

İyi de bunda şaşıracak ne var?

Asıl şaşılacak şey, “Vergilendirilmiş kazanç kutsaldır.”

Yazılı koca koca işyerlerinin zekat miktarı vergiyi bile kaçırmak için, mali müşavirler çalıştırmaları.

Kuyumcuya gidersiniz. Tazgahın üzerine kutu kutu bilezikler, yüzükler, tek taşlar, çok taşlar dizilir.

Sizin gözünüz gider abinin arkasında duvarda duran, çerçevelenmiş vergi levhasına takılır.

Vah vah vaahhh ! diye düşünürsünüz. Adamcağız, asgari ücretle çalışan işçinin bir yılda ödediği gelir vergisinin ancak yarısını beyan edebilmiş !

Bir kasaba avukatına 4 dönümlük arazi intikal davası verirsiniz. Ananızdan emdiğiniz süt burnunuzdan gelir. Bin Lira, 2 bin lira avans ödemeleriniz bitmez. Dava bitinceye kadar arazinin ederi kadar bir parayı da avukata, “vekalet” ücreti olarak verirsiniz.

Ödediği paralar karşılığında bir Avukattan  “Fatura” alabilmeyi başarmış bir vatan evladına rastlamadım henüz.

Doktorlarımız vardır, özel muayenehaneleri olan. Zar zor randevu alırsınız, semtine ve branşına göre 400 ila 1000 Lira arasında muayene ücretini peşin peşin bayılırsınız. Karşılığında boş yere fatura belge beklemeyin. Verilen vatandaşa rastlansa,sen ilksin diyerek Taksim meydanına heykeli dikilirdi.

Bakkal market derseniz, sigaranın içkinin bandrollüsünün 5 katını tezgah altından piyasaya arz edenlerin sayısı Kütahya’nın nüfusundan fazladır.

Onbinlerce küçük orta boy işletme, elemanlarına 1 800-2 500 arası maaş öder. Bunu asgari ücretten SGK’ya bildirir. 800 Liranın üzerini bayramda mahalle çocuklarına harçlık veren yaşlı amca edasıyla zarfa koyup ellerine verir.

En çok vergi kaçırmaya da bu kesimler karşıdır!

Vergi vermenin ne kutsal bir şey olduğunu size anlatmaya başladılar mı, dayanamaz, cebinizdeki son 5 Lirayı da “Bu da benden olsun be!” diyerek gider Maliye’ye gönüllü yatırırsınız.

Doğru beyan ile hiç tanışmamış, tahakkuk miktarı denen şeyi“Gönlünden ne koparsa” şeklinde anlayan bu vatanseverlerin, dört çeker araçlarıyla yazlıklarına doğru yola çıkarken vicdanları da son derece rahattır aslında!

Devlet memurları, kamu işçileri ve büyük işletmelerde çalışanlardan alınan vergilerle de Devlet çarkı dönmeyince, böyle “Dolaylı vergiler” konur.

Deli Dumrul köprüsünden geçer gibi seve seve (!) öderiz biz de.

2006 yılından itibaren kurumlar vergisi \%46’lardan \%20’lere inmiş. Gelir vergisi dilimleri yeniden düzenlenmiş olmasına rağmen, vergi verme kültürü bir türlü yerleşmedi toplumumuzda.

Herkes başkasının Hırsızlığını göreceğine, kendisi Hırsızlıktan vazgeçse. “Ama herkes yapıyor, bir ben yapınca mı hırsızlık oluyor” demese.

Devlet de  Alman maliyesinin dediği gibi: “Vergi verilmez, Vergi Toplanır” diyerek, ABD’de olduğu gibi 700 Dolar vergi kaçırmaya 7 yıl hapis cezası vermezse…..

Bizler daha epey uzun bir süre Dünyada en pahalı benzini kullanmaya, ÖTV ile mutlu mesut yaşamaya devam ederiz.

Coronavirus (Covid-19)

  • 664,103Coronavirus Vaka Sayısı
  • 30,883Ölü Sayısı
  • 142,361Kurtulan Sayısı
Son Güncelleme: 08:10

HaberX Anket

Koronavirüs önlemleri yeterli mi?

Sonuçları görmek için tıklayınız

Popüler Kullanıcılar