BAY BAYDIN

İstanbuldan bir başkan yardımcısı geçti.

Amerika Birleşik Devletleri başkanı Barac Obama'nın yardımcısı bay Baydın.

Ismiyle müsammalık böyle bir şey olmalı, adam gerçekten seviyesizliği ile baydı, gitti.

Hep söylenir Amerikalılar siyaseti politikayı bilmez. Zerafet ve zekadan yoksun hareket ederler. Masaya ayaklarını uzatıp geğirerek kendi doğmalarını pragmatizim diye karşısındakine dayar. Elbette pragmatistlik kendileri açısından söz konusu. Karşısındakilere insan hakları, özgür basın ve demokrasi dersleri verip ezikleyip konuyu değiştirirler. Bu verdikleri dersleri bir kere olsun kendi topraklarında kendi vatandaşlarına uygulasalar insan gam yemez.

Bay Baydın Cenevrede yapılacak Suriye görüşmelerinde ortak hareket edecek takım oluşturmak istiyor. Ülkenin Cumhurbaşkanı, Başbakanı,Dışişleri bakanından önce başka kişi ve kuruluşlarla „basına kapalı“ görüşmeler yapıyor. -hani nerede kaldı 'halkın haber alma özgürlüğü'ne olan saygınız-

Manavda kabak seçer gibi 'sen - sen – sen' diyerek siyasi partilerden milletvekillerine çağrı yapıp onlarla toplantı yapıyor. -tabiki basına kapalı-

Sonra görünüşte Amerikan düşmanı olması gereken sol/solcu geçinen yazarları gazetecileri topluyor onlarla görüşüyor. -tabiki basına kapalı- Bu toplantıların basına kapalı yapılmasına masaya oturan basın özgürlüğü aşığı(!) gastecilerden tepki gelmiyor.

Tepkiyi bırakın bay Baydın ile selfie çekinme yarışına giriyorlar. Bay Baydının değerli eşi Jill hanımefendi de bunlardan birisini çıkışta; „hay ciniiit nasılsın“ diye sorarak -hemde İngilizce- son derece mutlu ediyor.

Aslında Jill hanımefendinin anadili olan Tanzanyaca yerine bu soruyu İngilizce sormasına bizde şaşırdık !

70'li yıllarda „hoşt Amerika puşt Amerika“, „Yankee Go Home“ diye artistlik gösteriler sunan bu güruh, bu gün „biji Amerika“, „selfie with USA“ noktasına gelmiş. Şaşırmalı mı gülmeli mi bilemedim.

ilk gün Cihangir sokağı sakinlerini mutlu edip onların gönüllerini feth eden bay Baydın, ikinci gün ülkenin Cumhurbaşkanı ve Başbakanı tarafından kabul ediliyor. (CB tarafından kabul edilmesine neden Obamanın telefon ederek lütfen bizim Baydın ile görüşün, demesinin etkili olduğu da söyleniyor).

Başbakan ile görüşmesinde ceketlerin çıkartılıp harita başında „bilgilendirilme“ bombardumanına tutulması bay Baydında pek bir etki yaratmamış anlaşılan ki; „PYD bizim çocuklardır onları sevin okşayın, korkutmayın „türündeki saçmalıklarına devam etti.

PKK terör örgütüdür ama PYD asla PKK değildir yalanına kendisi inanıyormu bilemeyiz ama bu zırvayı tekrarlamaktan zevk aldığı aşikâr.

2016 Kasımında ABD de Başkanlık seçimi yapılacağından, yaklaşık 10 aylık raf ömrü kalan bu Baydın'a hak etmediği Devlet kabullerini göstermek ancak bir lutuf olmuştur.

Pentagon-Baydın-Kerry tarafından sahneye konan Suriyede Rusyayı oyuna dahil ederek, Esad'a ve PYD'ye zaman kazandırma oyununu akâmete uğratacak tek yol; defacto durum oluşturup Cerablus -Mare hattındaki DAEŞ bölgesinde „kontrolu ele almak“ ve „Türkmen kantonlarını“ desteklemektir. Amerika ile bitmez tükenmez toplantılar sadece hergün 100 lerce masum sivilin hayatına mal oluyor.

Taşı fırlatmadan ne kadar uzağa gittiğini bilemezsiniz.

Ya şimdi taşı biz fırlatıp mesafeyi göreceğiz,

yada başkalarının fırlattığı taşlar bizim kafamızı yaracak.

 

 

Naci Taban

26.Ocak.2016

 

 

 

 

 

 

Coronavirus (Covid-19)

  • 664,590Coronavirus Vaka Sayısı
  • 30,890Ölü Sayısı
  • 142,368Kurtulan Sayısı
Son Güncelleme: 09:35

HaberX Anket

Koronavirüs önlemleri yeterli mi?

Sonuçları görmek için tıklayınız

Popüler Kullanıcılar