Basın Özgürlüğünde Son Nokta

Enes Kanter’le 1 saat   Her fırsatta Fethullah Gülen’e olan bağlılığını ikrar eden NBA basketbolcusu Enes Kanter’le bir görüşme yapmak umuduyla gelen davetiyeyi değerlendirerek Fethullah Gülen’in Mosaic Foundation adı altında faaliyet gösterdiği binaya gittim.  
Herşey İyi Başladı   Biraz bulmakta güçlük çektimse de ilgili kişinin telefonla yönlendirmesi sonucu binayı buldum. Gayet nazik bir karşılama sonucu gösterilen yere oturdum. Daha önceden tanışıklık sebebiyle olsa gerek, sağolsunlar iltifatta bulundular çay ikram ettiler.   Enes Kanter soruları cevaplıyordu. Ben yanımda oturan ilgiliye ‘istediğimiz şeyi, mesela siyasi sorular da sorabilir miyiz?’ Deyince işin rengi değişmeye başladı. Bazı fevri arkadaşları diğer sağduyulu arkadaşlar teskin etti. Daha sonra Kanter’le resimler de çektirdik!  
Amerikalı İlgisi   Söyelişi şeklinde tertip edilen salonda Enes Kanter’e ilgi çok düşüktü. Yaklaşık 50 kişilik sandelyelerin çoğu boştu. Salonda Amerikalıların da olduğu söylendi ama ben hiç Amerikalı’ya rastlamadım.  
Enes Kanter Soğuk Kanlı   Diğerlerinin tepkisine nazaran Enes Kanter daha soğuk kanlı ve sorularıma cevap vermek eyliminde oldu. Bazı sorularıma diğerleri müdahale ederek cevaplatmazken bazı sorulara cevap alabildim.  
Türkiye ve Erdoğan’a Suçlama   FETÖ lideri Fethullah Gülen’in son imalı ‘Sur’da delik açtık’ açıklamasından sonra Enes Kanter de yaşananların sorumlusunu hükümete ve Erdoğan’a yükledi.Terör olaylarının geldiği noktada birçok arkadaşının Türkiye’ye gitme arzusuna rağmen mümkün olmadığı ve kendisinin de izah edemediğini söyleyen Kanter, Türkiye’de terörün 30 yıla aşkın süredir devamına ve daha geçen gün San Francisco’da meydana gelen DAEŞ saldırısına da bir izah getiremedi!   Neden Siyaset?   Neden isminin basketbol ve oyunculuğunun ötesinde siyasetle anıldığını sorunca, önce bunun kendisinin suçu olmadığını söylerken hemen arkasından “Bir haksızlık varsa taraf olmak lazım” dedi ve “Peki sizden başka herhangi bir sporcunun böyle bir durumu yahut size göre mağduriyeti var mı?” sorusu da cevapsız kaldı.   Hakk’tan ve Milli’den yanayım   Ülkesini suçlamaktaki amacını sorduğumda ise Kanter, kendisinin hem Hakk’tan yana olduğunu ve hem de Türk olduğunu hatta ‘Türk Milliyetçisi’ olduğunu söylerken neden Milli takımda oynamadığını çağrılmasına rağmen neden gitmediğini sorduğum da ise “Geçmişe bişey diyemem ama şu an her türlü yolla gerekli yerlere Milli Takım’da oynama arzumu Harun Erdanay dahil ilettim ve fakat yukarıdan(Erdoğan) gelen talimatla engelleniyor” dedi.   Himmet Paraları   Neredeyse her cümlesinde iftihar ve büyük bir taatla andığı Fethullah Gülen’e sadece himmet/bağış konusunda değil her şekilde emrinde olduğunu vurguladı. Bunun üzerine bu bağışlardan daha önce, şimdi yahut gelecekte özellikle Türk Basketbolu’nun gelişimi için bir hesabı olup olmadığını sorduğum da, yine etrafın müdahalesi sonrası soru cevapsız kaldı!   Basın Özgürlüğü Nerede?   Soru sormaman için sözlü ve fiziki müdahaleler olunca, itiraf etmeliyim, bayağı tedirgin oldum. Telefonum 911 acil durum düğmesine her an basmaya hazır tuttum. Birçok noktada görüntü almama engel olunurken kayıt yapmam da müşkül oldu. Sürekli ‘Basın Özgürlüğünden’ dem vuran cemaatin özellikle Amerika gibi bir ülkede böylesine tavırın anlamı hangi özgürlükle izah edilebilir?     Cemaat Ablalarından Tehditler   Oradan defolmamı söyleyen cemaat ablalarından biri hızını alamayıp tehditler savurmaya başladı.Kameramı kapatmamı fotoğraf çekmememi ve çekim yapmamamı söylerken daha da hiddetlenen abla, ‘Bunları yayınlamam halinde, beni pişman edeceğini’ söylerken etrafına emirler yağdırarak beni binadan atmalarını haykırıyordu!   Apartopar Kaşırdılar!   Konuşma yaptığı masaya yaklaşıp, gayet samimi muhabbet fırsatı da bulduğum Kanter’in cemaat üyelerinin de onayıyla toplantıdan sonra 15 dakikalık görüşme teklifime olumlu yaklaşılmasına rağmen, sorularımdan rahatsılık duyan kitle tarafından önce toplantı sonlandırıldı daha sonra Enes Kanter apartopar kaçırıldı! Daha sonraki görüşme taleplerim ise reddedildi. Son sorum ise gazeteci dostum Emre Erciş’ten apardığım, ‘Eğer Donald Trump Başkan olursa Fethullah Gülen’in iadesi gündemde, yorumunuz?’ oldu.   Sadece Amerikalılar için denilen davetiye.  

----------------------------------------------------------------


Coronavirus (Covid-19)

  • 1,297,704Coronavirus Vaka Sayısı
  • 71,282Ölü Sayısı
  • 272,819Kurtulan Sayısı
Son Güncelleme: 18:55

HaberX Anket

Koronavirüs önlemleri yeterli mi?

Sonuçları görmek için tıklayınız

Popüler Kullanıcılar