ALİ KOÇ'UN VAHŞİ KAPİTALİZM KAYGISI

Bazılarımız durumu "Kapitalizmden, sosyalizme geçiş çağrışı mı yapıyor?" diye yorumlasa da durum hiç de öyle değil. 

Aslında moda Amerika'da başladı ve hızla tüm dünyaya şov edasıyla yayıldı. Bill Gates'in milyarderlerden oluşturduğu bir platformda, tam da bu konu kapsamında 2 milyar dolar civarındaki parayı tabiri caizse; zenginden alıp, fakire verdiler. Neden mi? Çünkü onlar da bu vahşi kapitalizmden ürkmeye başlayıp erkenden önlem almaya başladılar. Dünyada birçok milyarder 'vahşi kapitalizme' karşı durmaya başladı. Çünkü; sistemin dönüp dolaşıp kendilerini yiyeceğini düşünüyor, aradaki farklar açıldıkça isyanların artmasından endişe duyuyorlar ve bu sebeplerden dolayı daha soft bir kapitalizme geçiş yapılması gerektiğini savunuyorlar.

Dikkat edilmesi gerekilen husus ise bu açıklamalarını uluslararası platformda yapıyor olması. Ali Koç, bu vicdan yüklenmiş açıklamalarını 'gerçekten iş veren ile işçi arasındaki dengesizliği düzenlemek' amaçlı mı yoksa 'vahşi kapitalizmin elbet bir gün kendisine dokunucağı kaygısı' yüzünden mi yapıyor? 

Eğer; tamamen iyi niyeti ile kapitalizmin yaratmış olduğu eşitsizliği en aza indirgemek amaçlı yapıyorsa, gönülden alkışlarım.. Lakin konuşma yaptığı platform beni ikinci seçeneğe itiyor. Niyeti, öncülüğünü ettiği kapitalizmin günümüzce artık daha vahşi hale geldiğinin farkında olup bunun bir gün kendisini boğacağı korkusu ile paçayı kurtarmaya çalışıyor ise bırakalım Ali Koç, kendi kendisini alkışlasın.. 

Bireysel niyetlilik söz konusu ise, faşizm omuzlarını kabartır. Vicdan muhasebesi yapmanın gereği yoktur.. 

Daha iyimser bir perspektiften bakacak olursam; Ali Koç, gitgide saldırganlaşan işvereni dizginleyip, işçi sınıfının refahı için bir adım atıyor.. İster benlik duygusuyla, ister korkuları ile yapıyor olsun ama sonuçta bunun meyvesini yiyecek olan bir tabaka var..

Coronavirus (Covid-19)

  • 861,295Coronavirus Vaka Sayısı
  • 42,387Ölü Sayısı
  • 178,668Kurtulan Sayısı
Son Güncelleme: 12:10

HaberX Anket

Koronavirüs önlemleri yeterli mi?

Sonuçları görmek için tıklayınız

Popüler Kullanıcılar