BATI DÜNYASI, BURAYA DA EL SALLA(!)

Batı'nın Avrupa Birliği, ABD ve NATO'su 'tüm terör örgütlerine ayrı ayrı tedbir alınması' üzerine kurguladığı stratejilerinin sürekli olarak bir ayağının eksik kalmasının ve sağlıklı bir başarı elde edilememesinin sebebi de bu örgütlere yine onlar tarafından verilen gizli desteklerdi. Bugüne baktığımızda terör örgütleri,  alışılagelmiş o dar coğrafyasından çıkarak mesafe mefhumu gözetmeksizin birbiri ile irtibatlanmış, her alanda desteği temin edebilen ve hemen hemen her devletten kendisine destekçi sağlayabilecek bir hâl aldığını AB, NATO ve ABD'nin gözleri önüne serdi. 

Işid haricinde hangi terör örgütü etnisite olarak bu denli çeşitlilik barındırdı içerisinde? Işid harici hangi terör örgütü paralı asker topluluğunu andırıyor? Örgütün 'cihadçıları', eski askerlerden ve dünyanın farklı farklı yerlerinde terör eğitimi almış askerlerden oluşuyor.. Bu soruları doğru bir şekilde cevaplandırdığımızda eğer bu örgütünün perde arkası farklı boyutlara dayanmıyor ise, İslam düşmanları gerçekten inanılamayacak derecede şanslı gözüküyor.. (bkz: Fransa'da Camiilerin kapatılması.)

Fransa'nın aldığı kararda dikkate alınması gereken husus, bu müdahalenin uluslararası ortamda meşru olması gerekliliğiydi. Fransa, Işid sayesinde bu müsaadeye sahip oldu. Hiçbir devletin bunu protesto edemeyeceği bir fırsat eline geçer geçmez içerisinde depoladığı islamofobiyi uyandırıp, Camiilerin kapatılmasını uygulamaya geçirdi. 

Diğer yandan, Işid'in kim/kimler tarafından silahlandırıldığı dikkat çekiyor. Londra merkezli olan CAR (Conflict Armament Research - Çatışma Silahlanma Araştırma) adlı kuruluşunun raporunun ayrıntılarında Işid'in, ABD askeri teçhizatını kullandığı belgelemiştir. Dikkat çekilmesi gereken bir diğer nokta; Batı'nın, "Türkiye, Işid'e yardım ediyor!" söylemleriyle oluşturmaya çalıştıkları algının ne kadar desteksiz olduğudur. Çünkü bu yayınlanan rapora göre Türkiye, İşid terör örgütüne herhangi bir mühimmat desteği sağlamıyor. Peki.. Batı neden bu 'İslamcı(!) terör örgütünü' donatıyor? Batı, terörizm ile mücadele geometrisinin mantığına aykırı hareket ediyor, Işid’e karşı mücadele sürecini çıkmaza sokuyor.

Uluslararası çözüm odaklı bakıldığında; Eğer maksat üzüm yemek ise çıkar hesaplamalarını bir kenara bırakmak gerekiyor. Terör örgütlerine çıkar amacı ile bakıldığı müddetçe küresel işbirliği ortamına kavuşamayacağız.

Coronavirus (Covid-19)

  • 860,942Coronavirus Vaka Sayısı
  • 42,364Ölü Sayısı
  • 178,538Kurtulan Sayısı
Son Güncelleme: 11:40

HaberX Anket

Koronavirüs önlemleri yeterli mi?

Sonuçları görmek için tıklayınız

Popüler Kullanıcılar