RUSYA - TÜRKİYE GERGİNLİĞİ

Bugüne baktığımızda Suriye sınırında Türkiye hava sahasını ihlal eden SU-24 tipi bir Rus savaş uçağı, 5 dakika içinde 10 kez ikaz edilmesine rağmen geri dönüt vermeyip Türkiye'yi adeta yok saydı.Türkiye'nin hemen yanı başında yumuşak karnı olarak tanımlayabileceğimiz Türkmenleri hedef alarak yoğun hava bombardımanı yapan Rusya'nın angajman kuralları ihlalleri konusunda daha dikkatli olması gerekirken, Rusya'nın bu saldırıları Türk hava sahasını ihlal ederek yapması Türkiye açısından göz yumulacak bir hareket değildi. Türkiye'yi provoke etmek amaçlı Türkmenlerin yaşadığı bölgeyi bombalamaya başlaması aslında Rusya'nın, Türkiye'yi sınadığı kanısına ulaşmamızı sağlıyor. 

Daha önce defalarca gerçekleştirilmiş bir sınır ihlali söz konusu iken Türkiye'nin artık bu duruma "dur!" demesinde hiçbir sorun yok. Türkiye'nin yanı başında olan Suriye müdahalesi ile Türkiye'nin çıkar ve ulusal güvenliğini sekteye uğratacak hamleleriyle Türkiye'yi zorunluk içine iten Rusya'dır. Türkiye artık Rusya tarafından kendi ulusal güvenliğini ve sınır güvenliğini ciddi boyutta tehdit ettiğini hissetti ve bunun önüne geçebilmek için uçağın vurulmasını tercih etti.

Rusya'nın son 65 yıl içerisinde ilk defa bir NATO ülkesi tarafından uçağı düşürüldüğünü göz önüne alacak olursak, Rusya tabiki bu olay sonrasında Türkiye'ye karşı çeşitli yaptırımlar uygulayacaktır. Bu hususta ilk akla gelen; ekonomi ve enerji. Fakat bu yaptırımları sadece ekonomi merkezli okumamız ileride karşılacağımız sorunları perdeleyecektir. Rusya muhtemelen Türkiye'yi direkt karşısına alarak değil başka kanallarla Türkiye'ye cevap verektir. Bu kanallar büyük olasılıkla PYD, PKK olacaktır. PYD, PKK üzerinden Türkiye'yi provoke etmeye başlayacaktır. Zaten Rus uçağının düşürülmesinin hemen ardından Diyarbakır'da, Tahir Elçi'nin öldürülmesi ile kaos başlaması PKK'nın başının yine değiştiğini gözler önüne seriyor.

Rusya'nın yaptığı açıklamalarda diplomosi alanında da Türkiye'ye karşı önlemler aldığı görünüyor. Türkiye'ye yönelik ekonomik yaptırımları uygulamakta geç kalmayan Rusya, bazı Türk malı ürünlere ithalat kısıtlamaları, bazı Rus şirketlerine de Türk vatandaşlarını işe almalarına sınırlandırma getirildi. Rusya'dan Türkiye'ye yapılan charter uçuşların sona erdirilmesi ve Rus turizm şirketlerine de Türkiye'de tatil paketi satışını durdurmaları çağrısı yapıldı. 

Rusya'nın açıkladığı bu yaptırımlar ve medyaya yansıttıkları 'sert tavır' gayet normal. Bırakalım da Rusya, kendi kamuoyuna karşı zevahirini kurtarsın.. 

Coronavirus (Covid-19)

  • 862,574Coronavirus Vaka Sayısı
  • 42,528Ölü Sayısı
  • 179,127Kurtulan Sayısı
Son Güncelleme: 12:30

HaberX Anket

Koronavirüs önlemleri yeterli mi?

Sonuçları görmek için tıklayınız

Popüler Kullanıcılar