DAEŞ'in 'Türkiye Vilayeti' belgesi ne anlama geliyor?

ABD kuklası DAEŞ'in sözde lideri Ebu Bekir el Bağdadi'nin yeni görüntülerindeki "Türkiye Vilayeti" detayı dikkat çekmişti. Günlerdir konuşulan o belgenin ne anlama geldiği ortaya çıktı.

2019-05-03 21:01:00DAEŞ'in 'Türkiye Vilayeti' belgesi ne anlama geliyor?DAEŞ'in sözde lideri Ebu Bekir el Bağdadi, Temmuz 2014'ten bu yana ilk videosunu yayımlayarak hayatta olduğu, örgütün küresel varlığını ve saldırılarını yoğunlaştırmak için uğraştığı mesajını verdi. İslam adı altında toplanan DAEŞ'in İslam coğrafyası üzerindeki kirli emellerini artırmak için çalışmalar yürüttüğü öğrenildi.

Son ses kaydı Ağustos 2018'de yayınlanan Bağdadi, yeni videosunda "halifeliğine" yeni katılanları kutluyor. Bunların arasında Mali, Burkina Faso ve Sri Lanka'daki bağlantılı örgütlerin adını sayıyor.

Video ayrıca DAEŞ'in Türkiye'de ilk defa "resmi" bir varlık sağlamayı hedefleyebileceğine işaret ediyor. Bağdadi, elinde "Türkiye Vilayeti" yazan bir belgeyi incelerken görülüyor.

 

İlişkili haber:Bağdadi'nin yeni görüntüleri ortaya çıktıBağdadi'nin yeni görüntüleri ortaya çıktı

'Türkiye Vilayeti'

İlginç bir şekilde, videonun son sahnesinde Bağdadi, aralarında "Türkiye Vilayeti'nin" de bulunduğu çeşitli DAEŞ kollarının dosyalarını incelerken gözüküyor. Terör örgütü DAEŞ daha önce Türkiye'de "resmi" bir varlık ilan etmemişti. Örgütün destekçileri teröristler bu gelişmeden özellikle heyecan duyan paylaşımlarda bulundu.

Dosyalarda Tunus ise sonunda "Vilayeti" ifadesi olmadan yer alıyor. Yıllardır orada bir taban edinmekte zorlanan örgüt, Mart ayından beri Tunus'taki varlığını güçlendirmeye çalışıyor.

Bağdadi yanındaki üç kişiyle konuşurken bir altyazı ile DAEŞ liderinin "Çabaların iki katına çıkarılması, haçlıları, kafirleri ve onlara yardım edenlere yönelik saldırıların yoğunlaştırılması" emirlerini verdiğini anlatan bir altyazı gözüküyor.

DAEŞ, Suriye'de kontrolünde bulunan son toprak olan Bağuz'u Mart ayında kaybetmişti. Örgüt o günden beri küresel etkisini artırmaya çalışıyor ve Mali, Burkina Faso, Demokratik Kongo ile Sri Lanka referansları buna yönelik bir adım olarak görülüyor.

Videonun yayınlandığı gün de örgüt Bangladeş'teki bir saldırının sorumluluğunu üstlendi. DAEŞ 2016'dan beri Bangladeş'te herhangi bir saldırı düzenlemiyordu.

Bağdadi videoda stratejik olarak, DAEŞ militanlarına "düşmanlarla" uzun bir savaşa hazırlanmaları, onların imkanlarını tüketecek bir yıpratma savaşını başlatmaları emrini verdi.

Mesajdan anlaşıldığı kadarıyla DAEŞ eskisi gibi bir toprağı ele geçirip orada kontrolü sağlamaktansa küresel anlamda bir "terör dalgası" yaratmaya odaklanmış durumda.

DAEŞ'in 'Türkiye Vilayeti' belgesi ne anlama geliyor?

Popüler Kullanıcılar