EN İYİ KALSİYUM HAPI HİÇ ALINMAYANDIR

Johns Hopkins Ciccarone Kalp Hastalıkları Önleme Merkezi Başkanı olan Erin Michos diyor ki:

Yaşlandıkça kemiklerinizi kırıklardan korumak için kuvvetlendirmeniz gerekir ama bunun için kalsiyum hapları almak en iyi yol değildir. Bir hap içindeki kalsiyum gıdalardaki kalsiyum gibi işlenmez. Kalsiyum desteklerinin kemikleri kuvvetlendirdiğini gösteren yeterli delil mevcut olmadığı gibi kalsiyum hapları zararlı bile olabilir.

Birçok çalışmada kalsiyum haplarının kalça kemiği kırıklarının önlenmesinde bir faydası olmadığı gösterilmiştir.

Kalsiyum hapı alanlarda kanserleşme riski olan kalın bağırsak polipi ve böbrek taşları ihtimali de yüksektir.

Kalsiyum destekleri, kalsiyumun kalp damarlarında birikme riskini de artırır.

Kalsiyum haplarının kalp krizi ve kalp hastalığına yol açmasından da endişe duyuyorum.

Vücut bir defada 500 mg’ dan fazla kalsiyumu işleyemez; bu miktarın üzerinde kalsiyum alınması pıhtı oluşma ihtimalini artırdığı gibi kalsiyum da damarların cidarına çökebilir ve böylece damarın daralmasına sebep olur.

A woman takes pills.

Kalsiyum gıdalarla alınmalıdır

Kalsiyum haplarının birçok riskleri olmasına karşılık diyetle alınan kalsiyum emniyetlidir.

Sağlıklı beslenen herkes diyetle yeteri kadar kalsiyum alır. 19-50 yaş arası kadınlar günde 1000 mg, 50 yaşından sonra ise günde 1200 mg kalsiyum alınması gerekir.

En iyi kalsiyum kaynakları badem, portakal, kuru incir, soya, nohut ve barbunya, süt ve yoğurt, ıspanak ve lahana gibi sebzelerdir.

Egzersiz kemikleri güçlendirir

Aktif olmak ve düzenli olarak egzersiz yapmak kemikleri korur. Özellikle de yürüme, hafif koşu ve ağırlık çalışmaları kemik kaybının önlenmesinde çok faydalıdır. Günlük hareketlilik bile yeterli olabilir. Yürümek için kendinize daima fırsatlar yaratın, mesela aracınızı uzağa park edin, asansöre binmeyin merdiven çıkın.

Günde 9 saatten fazla oturan kadınlarda kalça kırığı riski yüzde 50 daha fazladır.

Gelelim neticeye

Sadece kemiklerin kuvvetli olması için değil genel manada sağlıklı olmak için doktora ve ilaçlara ihtiyaç yoktur; adam gibi beslenmek ve sağlıklı hayat tarzı sizi tüm kronik hastalıklardan korur.

“Tıptan Uzak Sağlıklı Hayat” isimli son kitabım sizlere doktora, hastaneye gitmeden, ilaçlara gerek kalmadan sağlıklı olmanın ve uzun yaşamayı öğretiyor.

Kaynak: https://www.hopkinsmedicine.org/health/wellness-and-prevention/calcium-supplements-should-you-take-them

Popüler Kullanıcılar