YAŞLANMAYA KARŞI EN ETKİLİ BESİN BULUNDU

Pennsylvania Üniversitesi tarafından yapılan araştırmada, ergothioneine ve glutathione bulunan mantarların yaşlanmaya karşı en faydalı besinler olduğu ortaya çıktı.

Kuvvetli antioksidan olan her iki madde de serbest oksijen radikallerini ortadan kaldırarak etkili oluyor.

Araştırmada test edilen 13 mantar türü içinde lezzeti de mükemmel olan “porcini” mantarlarının en yüksek antioksidan aktiviteye sahip oldukları belirlendi.

Uzmanlar, diyetleri antioksidan bakımından zengin olan İtalya ve Fransa’ da Alzheimer ve Parkinson, kanser, damar sertliği gibi yaşlanmayla ilgili hastalıkların diyetleri antioksidan fakiri olan USA’ ya göre çok daha az görüldüğünü vurguluyorlar.

Gıdaların enerjiye çevrilmeleri sırasında serbest oksijen radikalleri oluşuyor ama vücudun kendi antioksidan sistemi sayesinde bunlar bertaraf ediliyorlar.

Oksijen radikalleri bir elektronla birleşmediklerinde hücrelere, proteinlere ve hatta DNA’ ya da zarar veriyorlar.

Uzmanlara göre yaşlanmaya karşı günde beş baş mantar yemek yeterli oluyor ve bunlar sıcağa dayanıklı olduklarından pişirilmeleri etkilerinde bir azalmaya yol açmıyor.

Gelelim neticeye

BİR: Uzun ve sağlıklı yaşamanın sırrını Çin’ de Maçin’ de yetişen sihirli ot, çöp, sap, saman, püskülde ve bunlardan üretilen besin desteklerinde arayan “şaşkınlara” duyurulur.

İKİ: Mantar yiyin ama mantar haplarından aman uzak durun! Vitamin ve antioksidanların fazlasının zararlı olduğunu da sakın unutmayın.

Kaynakhttp://linkinghub.elsevier.com/retrieve/pii/S030881461730691X

Popüler Kullanıcılar

}