Akşener ve Kılıçdaroğlu 'Parlamenter Sisteme Geçiş'i görüştü -video-

Ankara'da bir araya gelen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ''Millet İttifakı ve Parlamenter Sisteme Geçiş'' hakkında ortak bir açıklama yaptı.

İYİ Parti Genel Başkanı ve cumhurbaşkanı adayı Meral Akşener ile CHP GEnel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP Genel Merkezi'nde bir araya geldi.

İki lider görüşmenin ardından gazetecilere ortak açıklamada bulundu.

Akşener, Kılıçdaroğlu'na, seçimleri kazanmaları durumunda parlamenter sistemin olacağına ilişkin yol haritasının belirlenmesi amacıyla bir komisyon kurulması önerisinde bulunduğunu, Kılıçdaroğlu'nun da kabul ettiğini söyledi.

Akşener'in konuşması şöyle:

Şöyle bir önerim oldu, kendileri de kabul ettiler. O öneri de bir komisyon kurulup, 24 Haziran'dan önce belki bir hafta içerisinde arkadaşlarımızın bir araya gelip parlamenter sistemin nasıl, seçimler alındıktan sonra ve parlamentodaki çoğunluk kazanıldıktan sonra ki öyle görünüyor.

Hangi aralık içinde, tarihinin nasıl olacağı, yol haritasının bir bütün olarak milletimizle paylaşılması konusunda önerim oldu. O nedenle ziyaret ettim. Sayın Karamollaoğlu ile de konuştum. O da olumlu baktı. Dolayısıyla millet ittifakının liderleri olarak bu konuyu paylaştım ve kendisine teşekkür ediyorum."

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da Akşener'in önerisini olumlu karşıladıklarını söyledi. Kılıçdaroğlu şunları söyledi:

Seçim çalışmaları son derece rahat bir atmosferde gidiyor. Hükümetin bütün baskılarına karşın, devletin bütün imkanlarını kullanmalarına karşın, bu ülkeye demokratik parlamenter sistemi getirmek ve TBMM’yi daha güçlü kılan bir anlayışla yola çıktık. O yolda yürüyoruz. Vatandaşımız bizden şunu bekliyor. güzel, parlamento çoğunluğu sağladığınız, cumhurbaşkanlığını aldınız ama hangi takvimde demokratik parlamenter sistemi gerçekleştireceksiniz?

Sayın genel başkanın böyle bir önerisi oldu. Bizim açımızdan keyifli bir öneri bu. Birlikte demokratik parlamenter sistemi nasıl inşa edeceğimizi, parlamentoyu nasıl güçlendireceğimizi, yargının bağımsızlığı, milletvekillerinin parlamentoda özgür iradede oy kullanmalarını sağlamak ve bütün hukuk sistemini darbe hukukundan arındırmak, ekipler ortak çalışmayı yapacaklar.


Coronavirus (Covid-19)

  • 140,415,225Coronavirus Vaka Sayısı
  • 3,009,768Ölü Sayısı
  • 18,144,541Kurtulan Sayısı
Son Güncelleme: 00:05

HaberX Anket

Koronavirüs salgını sonrası hayatımız?

Sonuçları görmek için tıklayınız

Popüler Kullanıcılar