Yunanistan'da darbeci askerlere 7/24 silahlı koruma

Yunanistan, Türkiye'den kaçan 8 #darbeci askeri, Ankara'nın ''Paketleyip Türkiye'ye getiririz'' açıklamalarının ardından olası #MİT operasyonuna karşı 7 gün 24 saat silahlı korumaya aldı.

15 Temmuz darbe girişimine karışmış 8 firari askerin kaçtıkları #Yunanistan'da sonunda yargı kararıyla serbest bırakılmaları, Ankara-Atina hattında yüksek gerilime neden oluyor.
İngiliz The Guardian gazetesi, Atina'nın olası MİT operasyonundan korktuğuna dikkat çekerek 8 Türk askerini korumak için mümkün olan en sıkı önlemleri aldığına dikkat çekti. Buma göre askerler açıklanmayan bir yerde 7 gün 24 saat silahlı koruma altında tutuluyor.

Gazeteye konuşan Yunan Savunma Bakanı Yardımcısı Fotis Kouvelis ''Askerlerin güvenliği için olabilecek en geniş çaplı önlemleri alıyoruz'' dedi.
Kouvelis, Kosova'da MİT'in FETÖ mensuplarına düzenlediği operasyona dikkat çekerek şunları söyledi:

''Bölgemizde daha birkaç ay önce yaşananları unutmadık. Askerlerin güvenliği için olabilecek en geniş önlemleri alıyoruz. Nerede oldukları bariz sebeplerle gizli tutulacak.''

Yunan Ta Nea gazetesi de askerlerin kaçırılması veya öldürülmesi endişesiyle kışlada tutulduğu iddiasına yer vermişti.

Öncesinde Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ ise, "Yunanistan FETÖ'cü, darbeci askerleri iade etmemiş olabilir, hatta onlara başka imkanlar, korumalar da verebilir, başka bazı ülkelerin teröristleri himaye ettiği gibi himaye edebilir. Ne yaparlarsa yapsınlar, o darbeci, FETÖ'cü askerleri bulmak, onları paketleyip Türkiye'ye getirmek bizim vazifemizdir. Nereye giderlerse gitsinler" açıklamasını yapmıştı.

MİT, mart ayında 6 Türkiye vatandaşını Kosova’da gözaltına alıp Türkiye’ye getirmiş, bu şüpheliler daha sonra tutuklanmıştı.

Kosova'da Başbakan Ramuş Haradinac kendisinin bilgilendirilmediği gerekçesiyle operasyona tepki gösterirken meclis de soruşturma açmıştı.

Yunanistan yargısı, Türkiye'de adil yargılanmayacakları gerekçesiyle firari askerlerin Türkiye'ye iadesini reddediyor.


Kouvelis de The Guardian'a "AB hukuku ve uluslararası hukuk kuralları çerçevesinde bağımsız bir yargı sistemimiz var ve bu kuralları gözardı edemeyiz'' açıklamasında bulunurken Ege gerilimiyle ilgili de şunları söyledi:

''Bölgeye çok sayıda savaş gemisi gönderildi, savaş uçakları çılgın hızda uçuyor, bunlar bir kaza olasılığını artırıyor."

Yunanistan'da darbeci askerlere 7/24 silahlı koruma

Coronavirus (Covid-19)

  • 20,395,710Coronavirus Vaka Sayısı
  • 741,823Ölü Sayısı
  • 6,370,222Kurtulan Sayısı
Son Güncelleme: 21:55

HaberX Anket

Koronavirüs salgını sonrası hayatımız?

Sonuçları görmek için tıklayınız

Popüler Kullanıcılar