İran Milli Takımı'na Nike ambargosu

ABD Başkanı Donald #Trump'ın, #İran ile yapılan nükleer anlaşmadan tek taraflı çıkma ve Tahran'a ağır ekonomik yaptırımlar uyulama kararının 2018 Dünya Kupası finallerine de etkisi olacak.

Rusya'nın ev sahipliğinde düzenlenecek Dünya Kupası finallerine katılan oyuncuların yüzde 60'ının kramponunu tedarik eden #Nike firması, bu yaptırım kararının ardından İranlı futbolculara ayakkabı vermeyecek.

#fifa2018

Nike firması tarafından, NBC News'e yapılan açıklamada, "Yaptırım kararı uyarınca bir Amerikan şirketi olarak İran mili futbol takımı oyuncularına bu kez ayakkabı veremeyiz. "denildi.

Yaptırımlarla ilgili kararları denetlemekle sorumlu ABD Hazine Bakalığı internet sitesinden yapılan bir açıklamaya göre, ambargoyu delen şirketlere 1 milyon dolara kadar para ve 20 yıla kadar hapis cezası verilmesi öngörülüyor.

İran milli futbol takımı teknik direktörü Carlos Queiroz Nike firmasının kararına tepkisini şu şekilde dile getirdi: "Futbolcular, bu spor malzemesine alışmış, Dünya Kupası'ndaki önemli karşılaşmalardan bir hafta önce bu tür bir karar vermeleri doğru değil.

Carlos Queiroz, FIFA'nın derhal duruma müdahale etmesi çağrısında bulundu.

Euronews

İran Milli Takımı'na Nike ambargosu

Coronavirus (Covid-19)

  • 101,480,144Coronavirus Vaka Sayısı
  • 2,185,385Ölü Sayısı
  • 25,911,801Kurtulan Sayısı
Son Güncelleme: 11:20

HaberX Anket

Koronavirüs salgını sonrası hayatımız?

Sonuçları görmek için tıklayınız

Popüler Kullanıcılar