Bayramınızı bayram gibi kutlayın.

Arapça hoş bir yazı geldi, "Bayram" başlıklı..Ben de beğendim ve tercüme ettim elden geldiğince Okumanızı tavsiye ederim;

Ne yazık ki bu çağda pek çok kişi bayram kutlamak istemiyor, gerekçeleri de ya; “çok sevdiğimiz birisi vefat etti, onsuz bayramın tadı yok..”söylemi veya “bayramlar eskisi gibi değil soğuk” ya da “can sıkıntısı” “bıkkınlık” “hep aynı değişen bir şey yok” gibi şeyler..
Onlara diyelim ki; Allah’ın sözünü hatırlayın!..Ne buyurdu Rabbimiz; Hacc Suresi 32. Ayet: “..Her kim Allah'ın şeârine tazîm ederse, artık şüphe yok ki o, kalplerin takvâsındandır.”
Bayram, Allah’ın şeârindendir!.

Eğer mesela mezuniyet töreni olsa, ya da doğum günü veya evlilik yıldönümü vs. aylar öncesinden ayarlanırdı her şey, hangi şartlarda olursa olsun.. Bayram bize Allah’dan bir ödüldür neden bayram kutlamayarak reddedİyoruz-geri çeviriyoruz ve değerini azaltıyoruz ki bu ödülün?

Ne yazık ki yine şu vakitlerde, ramazanın gitmesinden-sona ermesinden ötürü veda ve hüzünlü –sanki taziye gibi- mesajlar yayınlanıyor çoklukla, bu selefe -sahabe ve tabiine- aykırıdır.

Doğru olan şudur: Mü’min, Ramazanı tamamlayınca; Allah’ın maddeten ve manen kendisine verdikleri- ihsan buyurduklarıyla sevinir, tekbir getirir Rabbini yüceltir, kendisini seçtiği ve dahi hidayet ettiği için de şükreder. Buna delil de, Allah Subhanehu ve Teala’nın Bakara Suresi 185. Ayetidir:
“.....o sayıyı tamamlayasınız. Ve size doğru yolu gösterdiği için Allah'ı büyükleyesiniz ki böylece Allah'a şükretmiş olursunuz.”

Allahım bizi, sözü işitip en güzeline uyanlardan eyle..

Sevinin! Sevinç mutluluğu yakınlarınız, akrabalarınız, oğullarınız, komşularınız, sevdikleriniz arasında yayın!. Bayramınız sağlıkla, huzurla, en iyi hal üzre kutlu ve mutlu olsun.

 

Ayşe REŞAD

#ayseresad

#ramazanbayrami

#bayram

#makifinyeri

 

*العيد*
للأسف كثروا اللي لا يريدون أن يحتفلوا بالعيد..
عذرهم: لنا عزيز مات ولا طعم للعيد بدونه
اوطفش،او ملل،او عيد بارد، اومافي شيء جديد.
نقول لهم ...تذكروا قول الله تعالى. (*ذلك ومن يعظّم شعائر الله فإنها من تقوى القلوب*)..
*العيد شعيرة من شعائر الله*،
لو حفل تخرج أو عيد ميلاد أو ذكرى زواج كان يرتبه من شهور..
العيد مكافأة من الله لنا،، لماذا نردها.. ونقلل من شأنها؟!
*يغلب في هذه الأوقات تداول رسائل الوداع والتعزية لرحيل شهر رمضان، وهذا مخالف للسلف*
والصواب أن المؤمن يفرح بمنَّة الله عليه بإكمال العدة، مكبِّراً إياه على ما هداه، شاكراً له على ما اجتباه،
والدليل قوله سبحانه
(ولتكملوا العدة ولتكبروا الله على ما هداكم ولعلكم تشكرون).
اللهم اجعلنا ممن يستمعون القول فيتبعون أحسنه
*افرحوا وشيعوا الفرح بين أهليكم وأبنائكم وأرحامكم وأصدقائكم وجيرانكم وأحبابكم وكل عام وأنتم بخير وصحة وسلامة وعافية وستر وخير حال يارب العالمين*


Coronavirus (Covid-19)

  • 60,158,878Coronavirus Vaka Sayısı
  • 1,415,923Ölü Sayısı
  • 17,145,025Kurtulan Sayısı
Son Güncelleme: 11:50

HaberX Anket

Koronavirüs salgını sonrası hayatımız?

Sonuçları görmek için tıklayınız

Popüler Kullanıcılar