KONDA: Seçim ilk turda bitiyor, katılım düşük... Gezici: İkinci tur kesin, katılımda rekor

#KONDA'ya göre, seçim ilk turda biterken Cumhurbaşkanı Erdoğan seçiliyor, Gezici'ye göre ise seçim ikinci tura kalıyor, ve Cumhur ittifakı çoğunluğu kaybediyor. KONDA katılımın düşükolacağını belirtirken, Gezici katılım oranının rekor kıracağını öne sürüyor.

KONDA, 24 Haziran cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimlerine ilişkin tahminini ilk kez açıkladı. Buna göre, 'Cumhur İttifakı' adayı Erdoğan seçimi ikinci tura bırakmadan kazanıyor. CHP adayı Muharrem İnce yükselişine rağmen seçimi ikinci tura bırakmayı başaramıyor.
T24'ün aktardığına göre, şirket, '24 Haziran sonuçlarını etkileyecek üç dinamiği' şöyle anlattı:
 '24 Haziran sonuçlarını etkileyecek üç dinamiği' şöyle anlattı:

"Birincisi, grafik ve tablolarımızda son beş haftada gözlenmekte olan hareketlilik ve değişimlerin seçimlere kadar geçen sürede hangi hızda ve ne yöne doğru süreceğidir. İkincisi, seçimlere katılım oranının yüzde 85'ten kayda değer biçimde aşağıya düşmesidir. Üçüncüsü de yurtdışı seçmenlerin kullanacağı oyların dağılımıdır."

Ankette İnce'yi, İYİ Parti'nin cumhurbaşkanı adayı Meral Akşener ve HDP'nin cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş takip etti.


*******************

#Gezici Araştırma Merkezi'nin başkanı Murat Gezici, 24 Haziran'da yapılacak olan çifte seçim için yaptığı son anketi yayınladı. Katılımın yüzde 90 ile rekor kıracağını söyleyen Gezici'ye göre iktidar Meclis'te çoğunluğu kaybediyor, ikinci tura Erdoğan ve İnce kalıyor.


Gezici'nin Twitter'dan paylaştığı ankete göre, 24 Haziran'da adayların sıralaması


Recep Tayyip Erdoğan
Muharrem İnce
Meral Akşener:
Selahattin Demirtaş
Temel Karamollaoğlu
Doğu Perinçek
Gezici, mesajına "İkinci tur kesin, sayın İnce ikinci turda. İktidar Meclis çoğunluğunu kaybetti. Sandığa katılım yüzde 90’la tarihi rekor kırılacak" notunu da düştü.

Gezici'nin verdiği bilgiye göre araştırma,18 yaş ve üstü seçmen nüfusunu temsil eden, yaklaşık yarısı kadın olmak üzere toplam 1812 katılımcı üzerinden yürütülmüştür. Araştırmanın hata payı güven aralığı sınırları içerisinde +/- 2.5 olarak belirtildi.

NOT: ANKETLERDEKİ ORANLARI  SEÇİM YASAKLARI NEDENİYLE YAYINLAMADIK

KONDA: Seçim ilk turda bitiyor, katılım düşük... Gezici: İkinci tur kesin, katılımda rekor

Coronavirus (Covid-19)

  • 12,631,067Coronavirus Vaka Sayısı
  • 562,894Ölü Sayısı
  • 4,701,656Kurtulan Sayısı
Son Güncelleme: 09:02

HaberX Anket

Koronavirüs salgını sonrası hayatımız?

Sonuçları görmek için tıklayınız

Popüler Kullanıcılar