KÖTÜ KOLESTEROLÜN ÇOK DÜŞÜK OLMASI KADINLARDA FELÇ RİSKİNİ ARTIRIYOR

"Kötü kolesterol ne kadar düşük olursa o kadar iyi olur" diyenlere kapak olsun.

VERY LOW CHOLESTEROL ile ilgili görsel sonucu

***

Araştırmacılar, çok düşük LDL veya çok düşük trigliseritlerin bile hemorajik inme riskini artırdığını buldu

Çok düşük LDL seviyesi, kadınlarda hemorajik inme riskini artırıyor

MEDİMAGAZİN-Yeni bir çalışma son derece düşük kolesterol seviyelerinin hemorajik inme riskini artırabileceğini öne sürüyor. 

Amerikan Nöroloji Dergisinde yayınlanan araştırmada 27 bin 923 kadının total kolesterol, LDL, HDL ve trigiliserid düzeyleri 19 yıl boyunca takip edildi. Tüm kadınlardan 137’si hemorajik inme geçirdi. 

LDL düzeyi 70'in altında olan kadınların, 100 -129 arasında olanlara göre hemorajik inme geçirme ihtimalinin iki kat daha  fazla olduğu bulundu. 100'ün altında genellikle normal kabul edilir.
75'in altındaki trigliserid seviyesi olan kadınların 156'nın üzerindeki seviyelere kıyasla ise iki kat inme riski vardı. 150'nin altındaki bir trigliserid düzeyi normal kabul ediliyor.

 

HDL veya total kolesterol ile inme arasında ilişki bulunmadı. Çalışmada hipertansiyon, sigara içime, fiziksel aktivite, vücut kitle indeksi ve diğer faktörler de kontrol edildi.

Kaynak:https://www.medimagazin.com.tr/var/www/html/mbeta/hekim/tibbi-gelismeler/tr-cok-dusuk-ldl-seviyesi-kadinlarda-hemorajik-inme-riskini-artiriyor-2-19-81234.html


Coronavirus (Covid-19)

  • 5,804,628Coronavirus Vaka Sayısı
  • 357,738Ölü Sayısı
  • 2,937,359Kurtulan Sayısı
Son Güncelleme: 11:55

HaberX Anket

Koronavirüs salgını sonrası hayatımız?

Sonuçları görmek için tıklayınız

Popüler Kullanıcılar