Diyanet'ten 15 Temmuz genelgesi

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından, '15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü' dolayısıyla ülke genelinde düzenlenecek programlara ilişkin genelge yayımlandı. Genelgede yer alan programa göre, 'Kuran-ı Kerim Ziyafeti' programları yapılacak. '15 Temmuz' konulu cuma hutbesi Türkiye genelindeki camilerde ve mescitlerde okunacak.

#Diyanet İşleri Başkanlığı'nca il ve ilçe müftülüklerine genelge gönderilerek, "15 Temmuz ruhunun çocuklar ve milletin nezdinde ortak bir bilince dönüştürülmesinin büyük önem arz ettiği" ifade edildi.
Başkanlığın öncülüğünde milletin katılımıyla 'Şehitlerimiz İçin Kur'an Okuyoruz' kampanyasının başlatıldığı ve #15Temmuz'a kadar bütün cami ve Kuran kurslarında Kuran-ı Kerim'in en az bir kez hatim edileceği bildirildi.

Genelgede yer alan program şöyle:

— 'Şehitlerimiz İçin Kuran Okuyoruz' kampanyası başlatıldı. Bu kapsamda, 15 Temmuz'a kadar bütün cami ve Kuran kurslarında, Kuran-ı Kerim en az bir kez hatim edilecek.

- 13 Temmuz Cuma günü cuma namazı öncesinde merkez camilerde, şehitlerin ruhları için 'Kuran-ı Kerim Ziyafeti' programları yapılacak. Ayrıca diğer cami ve mescitlerde, şehitlerin ruhlarına ithafen Kuran-ı Kerim okunacak.
— Diyanet İşleri Başkanlığı'nca hazırlanan 15 Temmuz konulu cuma hutbesi de Türkiye genelindeki camilerde ve mescitlerde okunacak.

— Turistlerin ziyaret ettiği camilerde ve Arap nüfusun yoğun olduğu bölgelerde cuma hutbesi İngilizce, Almanca ve Arapça okunacak.

— Yaz Kuran kursu öğretmen, öğrenci ve velilerinin katılımıyla vatan sevgisi, milli birlik ve beraberlik konulu 'Şehitlerimizi Anma Özel Programı' düzenlenecek.

— Ceza infaz kurumları ve geçici barınma merkezlerinde, kapsamı müftülüklerce belirlenmek üzere ‘15 Temmuz'da Ne Oldu?' başlıklı konferanslar gerçekleştirilecek.

- Darbe girişiminin gerçekleştirildiği gece saat 00.13'te Türkiye genelinde 90 bin camide eş zamanlı olarak bir defa sela okunacak. Ayrıca camiler sabah namazına kadar açık kalacak, minarelerin ışıkları yanacak.
— 9-15 Temmuz'da müftülerin başkanlığındaki heyetlerce 15 Temmuz'da hayatını kaybedenlerin mezarları, yakınları ve darbe girişiminde yaralananlar ziyaret edilecek.

— 41 ilde görevlendirilen ekiplerce ‘Dini istismar eden terör örgütleri ile mücadele semineri' çerçevesinde programlar icra edilecek.

— Tüm illerde Temmuz ayı içinde halka yönelik ‘15 Temmuz ve Din Güvenliğimiz' başlıklı konferanslar yapılacak. Hafta boyunca vaazlarda ve yerel medya organlarında ‘şehitlik, milli irade ve dini değerlere sahip çıkma'nın önemi üzerine konuşmalar yapılacak.

Diyanet'ten 15 Temmuz genelgesi

Coronavirus (Covid-19)

  • 101,483,379Coronavirus Vaka Sayısı
  • 2,185,397Ölü Sayısı
  • 25,913,502Kurtulan Sayısı
Son Güncelleme: 11:50

HaberX Anket

Koronavirüs salgını sonrası hayatımız?

Sonuçları görmek için tıklayınız

Popüler Kullanıcılar