Wikipedia'dan, AB'ye protesto: İtalyanca versiyonu kapatıldı

#Wikipedia, Avrupa Parlamentosu'nun yarın oylayacağı, interneti bir 'denetim aracı' haline getirdiği için eleştirilen yeni telif hakkı düzenlemesini protesto etmek için İtalya'daki sitesini süresiz kapatma kararı aldı.
Wikipedia'nın İtalyanca versiyonu Avrupa Birliği'nin (AB) yeni telif hakkı düzenlemesini protesto etmek için salı günü kapatıldı. İnternet ansiklopedisi Wikipedia'ya göre, bu düzenleme internet üzerinde yapılan paylaşımlara büyük ölçüde sınır getirecek.
Wikipedia'nın İtalyanca versiyonu bu nedenle site üzerinde herhangi bir konu arayan kullanıcıları AB'nin 'Dijital Tek Pazar Yönergesi' sayfasına yönlendirdi.

Yönergede, internet ortamında herhangi bir materyalin kısa bir bölümünün dahi yeniden çoğaltılması halinde yayıncıların telif ücreti talebi haklarının genişletilmesine ilişkin düzenlemeler yer alıyor.

Ayrıca yönerge, video paylaşım sitesi YouTube gibi platformları da kullanıcıların yüklemeye çalıştığı tüm içeriği taramak zorunda bırakacak ve telif haklarını ihlal eden içerikleri otomatik olarak engelleyecek.

 

Wikipedia'dan, AB'ye protesto: İtalyanca versiyonu kapatıldı

Coronavirus (Covid-19)

  • 12,631,067Coronavirus Vaka Sayısı
  • 562,889Ölü Sayısı
  • 4,701,687Kurtulan Sayısı
Son Güncelleme: 08:20

HaberX Anket

Koronavirüs salgını sonrası hayatımız?

Sonuçları görmek için tıklayınız

Popüler Kullanıcılar