DOĞU VE GÜNEY DOĞU ANADOLU ’NUN HUZURU TÜRKİYE'NİN HUZURU DEMEK.

Türkiye'de spora yaptığı büyük katkıları ile Bölgenin umut projesi olarak on yıl önce Anadolu Spor Akademisi olarak projelerine başlayan Özcan Şimşek bu kez “YETENEK AVCILARI ” Projesi ile adından yine sıkça söz ettirecek gibi görünüyor.

Başkan Özcan Şimşek yönetiminde başlatılan Yetenek Avcıları Projesi ile lisans öncesi yetenekli minik sporcu adayları için hem bölgemizin geleceği hem de minik sporcuların geleceği milli birlik, beraberlik ve kardeşlik için köylü ve kırsal bölgelerde yaşayan yetenekli çocuklar için

“GELECEĞİN İÇİN SAĞLIKLI BESLEN, HAREKETLİ YAŞA, TOPRAĞINI İŞLE VE SUYUNU İSRAF ETME ’’

projesini konuştuk.

On yıl önce taş atan çocuklara elini uzatan Özcan Şimşek, son olarak Uluslararası Yetenek Avcıları Futbol Akademisi projesi ile birlikte uluslararası bir projeye imza attı. U-13 kategorisinde Şırnaklı çocuklar, İspanya'da düzenlenen ‘’COSTA BRAVA’’ futbol turnuvasında Türkiye'yi temsil etti ve şampiyon oldular. Herkesin kendi içine kapandığı, kendi doğrularıyla yetindiği bir ortamda sorunların çözülemeyeceğini anlatan Şimşek, 'Doğu ve Güney Doğu Anadolu’da ki çocukların geleceğinin çok farklı bir mecraya yöneldiğini vurguladı. Şimşek, çocuklarda umudun çoğaldığını, gözlerindeki ışığın daha güçlü parlamaya başladığını kaydetti. Şimşek, tüm zorluklara rağmen, arkasından koşan yüzlerce çocuğu terk etmek istemiyor. Oradaki çocuklara okulu sevdirdi, futbolu sevdirdi, sporu sevdirdi, sinemayı sevdirdi. Sadece bu çocukların değil, annelerinin, babalarının, arkadaşlarının da ülkeye, hayata bakışları değişti."

Bizleri devlet büyüklerimizin desteği heyecanlandırıyor. Külliyede olmak daha önce hayal bile etmediğini belirtiyor. Spor bakanımız çocuklarımızı makamında kabul etti. FİFA başkanının elinden ödül almak için FİFA da bulunduğum sırada spor dünyasının devleri tek tek gelmeye başlayınca kendimi küçücük hissettim. Çocuklar için ulaşmayı düşündüğüm fakat nasıl olacağını bilmediğim herkes oradaydı. Bir rüya gerçek oldu. Sebebini oradaki masumların ve çocukların ihtiyacına ve ızdırabına bağlıyorum. Zira Allah, derin bir ihtiyaç ve ızdırab ile yapılan duaları asla reddetmez. FİFA başkanının konuşmasına projemizden bahsederken çok ama çok heyecanlandım ve umutlandım. Orda ki konuşmamda benim toplantıya gelmeme sebep olan faaliyetlerin temelinde insani acılara dokunmak olduğunu söylemeye çalıştım. Bunu yapmanın en kestirme yolunun sivil toplum hareketleri olduğunu belirttim." diyor.

UYAFA Başkanı Özcan Şimşek, hükümetin sivil inisiyatife verdiği önem ve desteğin altını çiziyor. "Sayın Cumhurbaşkanı’mızın projemizi davet etmeleri, geleceğimiz çocuklarımıza ne kadar değer verdiğinin bir göstergesidir." diyor.

Sivil toplum hareketlerine öncülük eden kadınların önemini ise bir Afrika atasözü ile anlatıyor: "Bir erkeği eğitirseniz bir bireyi eğitmiş olursunuz, bir kadını eğitirseniz bir aileyi dolayısıyla toplumu eğitmiş olursunuz." Özcan Şimşek, 'Ateş düştüğü yeri yakar.' sözünü eksik buluyor. "Ateş nereye düşerse düşsün bizi yakar." demeyi daha doğru buluyor. Kendisinin bu duygu ve düşüncelerle büyüdüğünü, insanlığın da bu noktaya doğru gittiğini vurguluyor.

Özcan Şimşek, Dünya’daki faaliyetlerini UYAFA Uluslararası Yetenek Avcıları Futbol Akademisi çatısı altında yürütüyor. 'Neden UYAFA?' sorusunu yöneltince, "artık ülkemizde bizlerde uluslararası projelere imza atacak kabiliyet ve tecrübe olgunluğuna ulaştık." cevabını veriyor. Tabii çalışmalarını tek başına yapmıyor. Türkiye Futbol Federasyonu, Spor Bakanlığı, Avrupa Ekonomik Senatörlüğü ve Valiliklerimizden ciddi destekler almış.
Ayrıca Türkiye’nin en büyük kuruluşlarında bir olan, Türkiye’nin en yüksek vergisini ödeyen grubu olmanın yanında 10 binlerce kişi istihdam eden CİNER GURUB ve Ciner Gurubu Başkanı sayın Turgay CİNER beye Ülkenin huzur ve barışı için İspanya’da şampiyon olan Şırnaklı çocuklara verdiği desteklerden dolayı şahsım ve UYAFA ailesi olarak teşekkürlerimizi sunuyoruz.

DOĞU VE GÜNEY DOĞU ANADOLU ’NUN HUZURU TÜRKİYE'NİN HUZURU DEMEK

Şimşek, çocuklarla ilgili faaliyetlere yoğunlaşmasının sebebini şöyle özetliyor: "Bu organizasyonlar ile gördük ki Türkiye'yi uluslararası bir turnuvada Şırnaklı çocuklar temsil edebiliyormuş. Taş atan çocuklar denilen, değişik ifadelerle suçlanan, damgalanan bu çocuklar biraz kendileri ile ilgilenilince, fırsat verilince uluslararası bir turnuvada şampiyon ola biliyormuş ve fair-play ödülü alabiliyorlarmış. Bu çok ama çok önemli. Suçlamadan, damgalamadan önce üzerimize düşeni yaptıkça bakalım bu çocuklarımızdan ne cevherler çıkacak? Ayrıca 22 çocuğun katılacağı bir turnuva için yaklaşık 5000 çocuk ve ailesi heyecan duyuyor. Şehirde ayrı bir sosyal hava oluşuyor."

Şimşek’in en büyük hayali; 'Doğu ve Güney Doğu Anadolu’da insanların huzurla yaşadığı, evlerden neşeli çocuk seslerinin yükseldiği bir yer olarak görmek. Ve ardından ekliyor: "İnanıyorum ki bu çocuklar huzurlu olunca hepimiz daha huzurlu olacağız. Doğu ve Güney Doğu Anadolu’nun nüfusunun yüzde 50'si 19 yaşın altında. Burada bu sorunu çözmek, aslında her şeyi çözmek demektir. 'Doğu ve Güney Doğu Anadolu’nun huzuru Türkiye'nin huzuru demektir." Velhasıl.
"Çocuklar Sonuçlardan Önemlidir’’

Selam ve dua ile.
Nesibe TÜKEL

Bülent Ertekin

Popüler Kullanıcılar