Çavuşoğlu: ABD'nin mektubunun üslubunu kabul etmiyoruz, Türkiye S-400 savunma sistemini almıştır

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD'nin S-400'le ilgili mektubunun üslubunu kabul etmediklerini belirterek, Türkiye'nin Rusya'dan Türkiye S-400 savunma sistemini aldığını söyledi.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Fransız mevkidaşı Jean-Yves Le Drian ile ortak basın toplantısı düzenliyor.

Çavuşoğlu'nun açıklamalarından satır başları şöyle:

Fransa'nın YPG ile yakın iş birliğini doğru bulmuyoruz. Fransa'nın YPG ile iş birliği içinde olması Fransa'ya yakışmaz.
ABD'nin S-400 mektubun üslubunu kabul etmiyoruz. Hiç kimse Türkiye'ye ültimatom veremez. Türkiye, Rusya'dan S-400 savunma sistemini almıştır, Cumhurbaşkanımız belirtti. Türkiye aldığı karardan vazgeçmez.
(İdlib'de ateşkes iddiası) Şu anda tam olarak ateşkes sağlandığını söylemek mümkün değil. İdlib'de biz üzerimize düşeni yapıyoruz. Rejim burada okulları, hastaneleri ve sivilleri hedef alıyor. 200 bin sivil evini terk etmiş durumda. Bu felakettir.
Bu sabah 10'uncu gözlem üssümüze yönelik bir saldırı oldu, 3 askerimiz hafif şekilde bundan etkilendi. Saldırıların kasıtlı olduğunu düşünüyoruz. Rusya ile bu konuylla ilgili görüşüyoruz. Rejim saldırılarını sürdürürse gereğini yaparız. Bundan kimsenin tereddütü olmasın.
Türkiye'de ifade özgürlüğü anayasa garantisi altındadır fakat teröre destek vermekle ve mevcut Türkiye'de seçimle işbaşına gelmiş rejimi yıkmakla ifade özgürlüğü farklıdır.

Çavuşoğlu: ABD'nin mektubunun üslubunu kabul etmiyoruz, Türkiye S-400 savunma sistemini almıştır

Popüler Kullanıcılar