Bilmeyenler, yeni başlayanlar ve bildiğini sananlar için menemen tarifi

Bayram tatili süresince sosyal medyada tartışılan menemen nasıl olmalı konusundaki tartışmalar soğuduğuna göre; gerçekte menemenin nasıl yapılması ve yenilmesi gerektiğinin öğrenilmesi ve bir daha benzer tartışmalara girilmesinin anlamsız kılınması için sizlere yüzlerce defa denenmiş ve her defasında istenilen lezzete ulaşmış bu tarifi vermeyi borç biliyorum.
Malzemeler:
5 orta boy ince kabuklu domates
2 hafif acı sivri biber
2 yumurta
1/2 orta boy kuru soğan
50 gram tereyağ
tuz ve pul biber
Hazırlanışı:
İki kişilik çelik bir sahana yağımız koyar ve ocağı kısık ateşte yakarız. Soğan ve biberler orta incelikte kıyılarak eriyen yağ içinde öldürülür. Domateslerin kabukları soyularak küp şeklinde doğranır. Soğanımızda hafif pembelik gördüğümüzde domateslerimiz sahana boca edilir ve tüm malzeme tahta kaşıkla alt-üst edilir.
Ocak orta ateş seviyesine getirilir. 2-3 dakikada bir karıştırmak suretiyle domateslerin suyunu salması ve diğer malzemelerle tadlarının karışması 7-8 dakika pişirilerek sağlanır.
2 yumurta bir kapta çırpılır ve ocak yeniden kısık ateşe getirilir. Sahandaki malzemeye birer tutam tuz ve pul biber serpilir. Son kez karıştırılır ve üzerinde çırpılmış yumurta gezdirilir. Yumurtanın aralara sızması için tahta kaşık ucuyla domates-biber-soğan üçlüsü içerisinde oyuklar açılabilir ancak kesinlikle karıştırma işlemi yapılmaz. Yumurta ilavesinden 1,5 dakika sonra menemenimiz yenmeye hazırdır.
Nasıl Yenir:
Menemeni mümkünse taze ekmek bandırarak, ağız dolduran lokmalarla yiyiniz ki ağzınızın her yanına o eşsiz lezzeti ulaşsın. Kesinlikle çatal kullanmayın ve kullananları da eleştirmekten çekinmeyin.
Afiyet olsun

Bilmeyenler, yeni başlayanlar ve bildiğini sananlar için menemen tarifi Bilmeyenler, yeni başlayanlar ve bildiğini sananlar için menemen tarifi Bilmeyenler, yeni başlayanlar ve bildiğini sananlar için menemen tarifi

Coronavirus (Covid-19)

  • 263,296,365Coronavirus Vaka Sayısı
  • 5,237,451Ölü Sayısı
  • 20,301,984Kurtulan Sayısı
Son Güncelleme: 18:25

HaberX Anket

Koronavirüs salgını sonrası hayatımız?

Sonuçları görmek için tıklayınız

Popüler Kullanıcılar