Sosyal Ağlarda Dikkat Etmeniz Gerekenler

Sosyal Ağların Tuzaklarına Düşmeyin

Sosyal ağları, dijital ortamda en sık ziyaret edilen siteler olarak gözüküyor. Facebook'un bir milyardan, Instagram ve Twitter'ın ise yüzlerce milyondan fazla kullanıcısı bulunuyor. Sosyal ağlar mesaj, fotoğraf, ve kişisel bilgi paylaşımı için kurulmuş sitelerdir. Ancak bu siteler artık organizasyon ve ifade platformları halini almış durumda. Her bu iki aktivite de gizlilik ve anonimliğe dayandırılmaktadır.
Bu yüzden, bir sosyal ağ sitesini kullandığınızda kendinize şu soruları sormanız önemlidir:
Bu siteleri kullanırken kendimi nasıl koruma altına alırım?
Temel gizliliğim?
Kimliğim?
Arkadaş olduğum kişiler ve tanıdıklarım?
Hangi bilgilerimi gizli tutmak istiyorum, ve bu bilgileri kimlerin görmesini istemiyorum?

Durumunuza göre, kendinizi sosyal ağın kendisinden, sosyal ağ kullanıcılarından, veya tüm risklere karşı korumak isteyebilirsiniz.

Hesabınızı Oluştururken Nelere Dikkat Etmek Gerekir ?

Gerçek isminizi kullanmak mı istiyorsunuz? Bazı sosyal ağların zamanla daha gevşek uyguladıkları "gerçek isim poliçesi" isminde kuralları vardır. Eğer bir sosyal ağda gerçek isminizle varolmak istemiyorsanız, olmayın.
Kaydolurken, sadece gerekli olan bilgileri sağlayın. Eğer kimliğinizi saklamak istiyorsanız, ayrı bir e-posta adresi ve ayrı bir telefon numarası kullanın. Bu iki bilgi de kimliğinizi açığa çıkarabilir ve farklı hesaplarınız arasında bir bağ yaratabilir.
Profil fotoğrafı veya görüntüsü seçerken dikkatli olun. Görüntünün çekildiği tarih ve mekan bilgilerini içerebilecek bilgilere ek olarak, görüntünün kendisi de bazı bilgileri açığa çıkarabilir. Bir görüntü seçmeden önce kendinize sorun: Bu görüntü iş yerinizin veya evinizin önünde mi çekildi? Görüntüde bir adres veya sokak tabelası mevcut mu?
IP adresinizin kayıt işlemi sırasında kaydedilebileceğini unutmayın.
Güçlü bir parola yaratın ve mümkünse iki adımlı doğrulamayı etkinleştirin.
"Hangi şehirde doğdunuz?" ya da "Evcil hayvanınızın ismi nedir?" gibi parola kurtarma sorularına dikkat edin, çünkü bu soruların cevapları sosyal ağlarda bıraktığınız bilgilerden bulunabilir. Parola kurtarma cevaplarınızı kasıtlı olarak yanlış seçebilirsiniz. Parola kurtarma cevaplarına yanlış bilgiler yazmanız durumunda, bu bilgileri hatırlamanın en iyi yollarından biri bunları bir parola yöneticisine kaydetmenizdir.

Diğer Yazılar

Sosyal Ağlarda Dikkat Etmeniz Gerekenler

Coronavirus (Covid-19)

  • 13,141,065Coronavirus Vaka Sayısı
  • 573,319Ölü Sayısı
  • 4,906,960Kurtulan Sayısı
Son Güncelleme: 21:20

HaberX Anket

Koronavirüs salgını sonrası hayatımız?

Sonuçları görmek için tıklayınız

Popüler Kullanıcılar