KOLESTEROL İLAÇLARININ YAN ETKİLERİ KORKUTUYOR

The Journal Current Vascular Pharmacology yayınlanacak olan çalışmaya göre kolesterol ilacı kullanan hastaların yarısı kadarında ciddi yan etkiler görülüyor.

556 hastanın 4 seneden uzun süre takip edilmeleriyle gerçekleştirilen çalışmada hastaların yüzde 49’ unda içlerinde ruh hastalıkları, uyku ve beyin fonksiyon bozuklukları da olan aksi tesirler görüldüğü ortaya çıktı.

Hastaların dörtte biri kas ağrıları ve yüzde 20’ si ise zihin veya hafıza ile ilgili problem yaşadılar.

İlaç kalp hastalığı gelişme riski yüzde 10 alanlara tavsiye ediliyor.

Birçok uzman ilacın faydasının risklerine göre çok fazla olduğunu, yan etkilerin ender görüldüğünü iddia ediyor.

The British Heart Foundation bu ilaçların kolesterol düşürmede etkili ve önemli olduğunu, potansiyel bir kalp krizi veya felç riskini azalttığını söylüyor.

Bununla beraber ilacın faydasını tartışan uzmanlar da var, bunlardan biri de Royal College of Physicians önceki başkanlarından ve Kraliçe’ nin de doktoru olan Professor Sir Richard Thompson:

“Statinle ilgili yayınların çoğunda bu ilaçları almanın ölüm oranlarında bir azalma sağlamadığnı gösteriyor. Bu çalışma da ilacın faydalarının zararlarına üstün olmadığını ortaya koyuyor. Bağımsız bir çalışmada ilacın yan etkilerinin belirlenmesi gerekir” diyor.

Gelelim neticeye

Endüstri tarafından desteklenen çalışmaların ilaçların faydalarını abartan yan etkilerini ise de küçümseyen sonuçlar vereceği önceden bellidir.

Statinlerle ilgili çalışmalar da bu şekilde değerlendirilmelidir.

BÜYÜK KOLESTEROL YALANLARI diye bir kitap yazdım, daha ne diyeyim?

Kaynak: https://www.express.co.uk/life-style/health/1126213/statins-side-effects-mental-health-memory-sleep-muscle-pain

Popüler Kullanıcılar