Fenerbahçe'de büyü mü var ?

Fenerbahçe 2018 - 2019  futbol sezonuna kötü bir başlangıç yapması , anlaşılmaz bir şekilde Ali Koç'un özel efor ve gayretleri sonucunda kurulan teknik ve futbolcu kadrosuna rağmen bir türlü istenilen sonuçları alamaması , yıllar önce gündeme gelen ilginç olayları hatırlatıyor.

Fenerbahçeye Büyü Yapıldı

2004 yılı Ağustos ayında gündeme düşen Fenerbahçeye büyü yapıldı sözleri ortalığı çalkaladı. İddiaya göre Fenerbahçe'ye başarısız olsun diye kötü bir büyü yapıldığı, yönetimin de bunu bozması için bir medyumla anlaştığı şeklindeydi.

İddiaya göre : 

Fenerbahçe geçen sezon Saraçoğlu Stadı'ndaki ilk maçta İstanbulspor'a 3-0 yenilir. Ardından, yönetime "Stada büyü yapıldı" ihbarları gelir. Stat müdürü Mürşit Tarhan "Benim tanıdığım var" der ve medyum Ayten Gürışık'ı çağırır. Medyum Ayten'in talimatıyla bir torbaya idrarlarını yapıp stadın çeşitli yerlerine dökerler. Bir hafta sonra ise Fenerbahçe Elazığ'ı 7-1 yener, sezon sonu da şampiyon olur. Fenerbahçe bu sezon da işi garantiye almak için tekrar Medyum Ayten'i arar. Yine idrar ve okunmuş sular stada serpilir. Ancak geçen sezondan büyüyü bozduğu halde herhangi bir ücret ya da hediye verilmeyen Medyum Ayten herşeyi anlatmaya karar verince futbol camiasını sarsan büyü skandali ortaya çıkar.

Gazete Vatan  o dönemde olayın üzerine gider. Medyum Ayten ile bir röportaj gerçekleştirir. 

 

Medyum Ayten'in iddialarında ilginç notlar var.

Fenerbahçe yönetiminin  bu durumdan kendilerini kurtarmasına rağmen hiç bir ücret ödemediklerini , hatta söz vermelerine rağmen ilgilenmediklerini , Mondragon'un  sadece Fenerbahçeye değil bir çok takıma büyü yaptırdığı ( burada Mondragon bu iddiaya cevap vermiş mi ? Bunu da araştırıp sizlerle paylaşacğız.) hatta kendi takımına bile yaptıırdığını iddia ediyor.

 

Asıl ilginç olan , "büyü bütün dünya futbolunda moda"  gerçeği.

Futbol maçları öncesinde büyü yapılması aslında uzun yıllardır tartışılan bir konu... Özellikle Güney Amerika ve Afrika'da futbol kulüpleri yaygın şekilde büyüye başvuruyor. Hatta Afrika'da kulüpler, "muti" adı verilen büyücüleri kadrolu eleman olarak çalıştırıyor.

* 1992 yılında Fildişi Sahili Milli Takımı, Afrika Kupası kapsamında Gana ile yaptıkları maç önesinde bir 2 bin dolada büyücü kiraladı. Büyücü karşı takımın soyunma odasına girerek oyuncuların formalarını "lanetledi." Fildişi maçı penaltı atışlarıyla kazandı.

* Senegal Milli Takımı, Dünya Kupası'nda karşılaştığı Fransa'ya karşı büyü yaptı. Takımın büyücüsü bir tavuğun bacağını keserek, Fransız futbolcu Zidane'nin sakatlanmasını "istedi". Zidane gerçekten de sakatlandı... Maçı Senegal 1-0 kazandı.

Afrika'da uygulanan diğer "ilginç" büyü lerden bazıları şöyle:

* Karşı takımın gol atmasını önlemek için oyuncular her devre öncesinde kendi kale çizgilerine idrarlarını yapıyor.

* Birçok oyuncu stad koridorlarını büyü yapıldığı gerekçesiyle soyunma odasından sahaya giderken tribünlerden geçiyor.

* Oyuncular kendilerine yapılan büyüyü tersine çevirmlek için stat çevresinde üç kez geri geri yürerek tur atıyorlar.

* Futbolcular kesinlikle formalarını etrafta bırakmıyor ve büyü ihtimaline karşı yedek forma getiriyorlar.

başlıklarıyla notlar düşülmüş. 

Röportajın detayına bu linkten ulaşabilirsiniz.

 

 

#Fenerbahce
#FenerbahcedeBuyumuVar
#Spor
#Buyu
#CisBuyusu

Fenerbahçe'de büyü mü var ?

Coronavirus (Covid-19)

  • 60,719,936Coronavirus Vaka Sayısı
  • 1,426,823Ölü Sayısı
  • 17,262,879Kurtulan Sayısı
Son Güncelleme: 06:15

HaberX Anket

Koronavirüs salgını sonrası hayatımız?

Sonuçları görmek için tıklayınız

Popüler Kullanıcılar